Bežná pouličná kriminalita sa znížila ale prudko sa zvýšil počet krádeží potravín. Hovorí o tom štatistika Ministerstva vnútra Ruskej federácie, ktorú priniesol portál pravda.ru. Mnoho Rusov, ktorí sa aj tak pohybujú na hranici chudoby je zúfalých a páchajú lúpeže, aby si zabezpečili jedlo.

Podľa ruského analytika Alexandra Teaocharova pritom často nejde o žiadnych chronických kriminálnikov, sú to často bezúhonní občania. Ide väčšinou o mužov od 20 do 35 rokov, slobodných, ktorí nemali doposiaľ konflikt so zákonom. Ako príklad uvádza prípad z Kaliningradskej oblasti, kde miestny občan ukradol zo spoločnosti, kde pracoval, 25 vriec pohánky, čo predstavuje viac ako tonu jedla.

 

V Petrohrade zasa okradli kuriéra, ktorý rozvážal jedlo a polícia riešila aj prípad skupiny robotníkov, prisťahovalcov, ktorí napadli ženu na parkovisku, ktorá vykladala z vozíka jedlo do auta. Nezastavilo ich ani to, že bolo pri nej dieťa. Kriminalisti upozorňujú, že takéto tlupy sú väčšinou pripravené aj na to, že obeť sa bude brániť a tak sú ozborjené nožmi. Bežné začínajú byť aj jednoducho vlámania sa do obchodov len preto, aby sa ľudia najedli, neodnášajú si pritom veľký lup.
"Niektorí ľudia už nemajú čo jesť, sú bez práce a prostriedkov na existenciu. A situácia sa bude iba zhoršovať," cituje pravda.ru expertov.