Vyzeralo to ako obyčajné piatkové popoludnie. Lenže 22. júla roku 2011 o  15. hodine a 17. minúte sa dejiny Nórska zmenili. Šialený atentátnik Anders Breivik si totiž išiel za svojím cieľom. Túžil po množstve krvi a mŕtvych. A svoju nenávisť zacielil na deti!

Breivik sa pred vraždením prezliekol za policajta, deti n ostrove si preto najprv mysleli, že ich prišiel chrániť.
Breivik sa pred vraždením prezliekol za policajta, deti n ostrove si preto najprv mysleli, že ich prišiel chrániť.
Zdroj: Profimedia

Tichá spomienka

Obyvatelia škandinávskeho polostrova sa snažia na tragédiu zabudnúť. Rozprávať sa o nešťastnom letnom dni v uliciach metropoly je takpovediac tabu. V deň nešťastnej udalosti sa nekonajú žiadne veľké spomienkové akcie, ani sa nepáli množstvo sviečok na miestach tragédie. Tiché položenie vencov na mieste udalosti, prípadne omša podľa nich stačí. Dokonca ani médiá sa nepredbiehajú v tom, kto pripomenie hrôzu z čias minulých fotografiami plnými emóciami. To však neznamená, že  národ je bezcitný. Vôbec nie. Spomienka na najhorší teroristický čin v súčasných dejinách krajiny je stále živá vďaka Centru 22. júla, ktoré zriadili bezprostredne pri mieste výbuchu vo vládnej štvrti.

S fotkami bez fotenia

Zimomriavky návštevníkom naskakujú hneď v prvej miestnosti, kde je na fotkách zobrazených 77 fotografií obetí prevažne mladých ľudí. Ich priemerný vek je sedemnásť rokov. Fotenie v tomto priestore je zakázané. Nikto sa pravidlo ani len nepokúša porušiť. Keď už pre nič iné, aspoň pre pokoj pamiatke prevažne mladých ľudí. Neskôr už také prísne predpisy neplatia. V jednej zo sál dokola premietajú sedemminútový záznam pouličnej kamery, na ktorom vidieť útok šialeného zločinca minútu po minúte – od zaparkovania dodávky na zakázanom mieste až po samotný výbuch.

Črepiny si nechali

Sila okamihu naberá na obrátkach pri pohľade na vystavené torzo auta, nájdených mobilov či fotoaparátov na ostrove Utoya, kde Breivikovo besnenie pokračovalo. Štyridsať kilometrov od hlavného mesta skonalo za 72 minút 67 mladých Nórov. Dvaja sa ešte snažili uniknúť. Nepodarilo sa. Nezomreli síce pod guľkami zbrane, ale jeden z nich pri páde z útesu a druhý sa utopil v jazere. Črepy skla z priľahlých budov v centre Osla neskončili v zbernom dvore. Využili ich pri pamätníku s menami obetí. Rozbité sklo neodstránili ani z informačného panelu, ktorý tu stojí od nepamäti. Je v autentickej podobe aj s úryvkami z novín, ktoré v ten deň vyšli.

Stopka pre autá

Andres Breivik si za svoj cieľ v hlavnom meste vybral vládne budovy. Stavba, v ktorej sídlia všetky ministerstvá, je dodnes prekrytá plachtou so znázornenými oknami. Na prvý pohľad sa zdá, že budova je kompletne zrekonštruovaná a nič jej nechýba. Jej renovácia je však stále v procese. Hotová by mala byť v priebehu najbližších rokov. Na priľahlom námestí pribudli i betónové zátarasy. Vodiči si museli zvyknúť na to, že svojimi vozidlami tam už viac neprejdú.

Drzý psychopat

Breivik po hroznom čine rozhodne neprejavil žiadnu ľútosť, práve naopak. Na súdoch sa usmieval, hajloval a doteraz sa neustále sťažuje, že nemá v cele dobré podmienky. Napriek tomu, že nórsky väzenský systém je zameraný viac na nápravu než na trestanie a podmienky vo väzeniach sú priam luxusné. Týka sa to aj Breivika odsúdeného de
facto na doživotie, aj keď takýto pojem nórska justícia nepozná. Najvyšší jednorazový trest je 21 rokov, môže sa však opakovane predlžovať. Breivik sa má lepšie než mnohí ľudia na slobode. K dispozícii má tri cely – obytnú, pracovnú a telocvičňu, televíziu s DVD, X box, bežecký pás. Napriek tomu sa sťažuje na zlé zaobchádzanie a porušovanie
svojich ľudských práv. Dokonca sa obrátil až na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Okrem toho, že sa takto sám stará o publicitu, zvyšujú mu ju aj filmy, ktoré sa o ňom a jeho zločine nakrútili. Nóri preto nie sú ich veľkí nadšenci a boli by radšej, keby sa tragédia nepripomínala. Asi majú pravdu, psychopat má svojich obdivovateľov a, bohužiaľ, aj nasledovateľov. Naposledy v marci strelec, ktorý strieľal v mešitách na Novom Zélande, zverejnil manifest, že Breivik mu bol vzorom.