Čoskoro to bude rok, čo Annamária Mikulík v dlhých červených šatách vystúpila na pódium milánskeho divadla Sociale di Como. V srdci svetovej módy, umenia, architektúry a dizajnu si na prehliadke A' Design Award ako prvá Slovenka vôbec prevzala bronzovú medailu v kategórii šperky, okuliare a hodinky. Úspech dizajnérky, ktorá študovala a žila aj v Anglicku či Indii,  bol o to cennejší, že súťaž sama nevyhľadala. Oslovili ju ľudia, ktorí sú vo svete umenia známi ako lovci talentov! Rodáčka z Vyšných Ružbách predstavila v Taliansku kolekciu klenotov s ekologickým odkazom Príroda: falošné ilúzie.

Annamária Mikulík žije v Starej Ľubovni. „Vždy ma to ťahalo tam, kde som vyrastala. Severný Spiš je krajom prameňov a minerálnych vôd, na skok sú Pieniny aj Tatry,“ prezradí ekologicky orientovaná umelkyňa.
Zdroj: Ján Dzúr, Mária Alkhimová, Anna Smoroňová, Klaudia Kirschner, Mária Mazur

Hoci Annamária Mikulík už predtým vystavovala v cudzine, úspech na najprestížnejšej prehliadke svetového dizajnu jej okamžite priniesol nové možnosti. Pár mesiacov po A' Design Award jej šperky obdivovali v Číne, neskôr v Indii aj New Yorku. Tento rok mala Slovenka niekoľko mesiacov stráviť na šperkárskej stáži v Paríži, v apríli sa chcela vrátiť do Milána. Škrt v plánoch jej urobil koronavírus. Severné Taliansko sa stalo epicentrom pandémie, všetky akcie tam presúvajú na neurčito. Francúzsko teraz tiež musí počkať...