Český pesničkár Martin Maxa, pôvodne telocvikár, sa stal Skokanom roka v ankete Zlatý slávik až rok pred svojou štyridsiatkou. Za sebou mal jediný album. To, čo by sa mohlo zdať ako nevýhoda, však nebolo na škodu, lebo k popularite sa dopracoval bez toho, aby sa násilne zviditeľňoval súkromnými škandálmi ako niektorí iní predstavitelia šoubiznisu. Keďže pesničkár sa desať rokov trmácal po celej republike s gitarou a prácne hľadal svojich poslucháčov, sláva mu nespôsobila žiadne životné turbulencie. Tie zažil až oveľa neskôr a čo je absurdné, pre incident, v ktorom sa zachoval ako džentlmen.

Nebezpečná partia

Za to, že sa zastal napadnutej dámy, mu hrozil trest väzenia na dva až osem rokov. Konflikt sa odohral na korunovačnom plese Missis 2004 v jednom ostravskom hoteli, kde na pozvanie organizátora súťaže spevák vystupoval. „Jednej finalistke dal manžel tri rany päsťou, až padla na zem, a ešte do nej kopal. Odtrhol som ho od nej, možno som mu povedal pár sprostých slov, ale to je všetko,“ spomína.

Incident vraj netrval ani desať sekúnd, ale súdy, ktoré z neho vyplynuli, sa vliekli niekoľko zím. „Nakoniec som skončil s dvojročnou podmienkou a útočník, mimochodom bývalý policajt, odišiel ako čistý. Nikdy som nemal vysokú mienku o českej justícii, ale od tejto skúsenosti ju vnímam ako veľmi nebezpečnú partiu, pred ktorou sa treba mať na pozore. Z môjho pohľadu sa ako kriminálnici zachovali tí sudcovia.“

Veľmi by kričal

Aj na základe tejto skúsenosti chvíľu zvažoval, že vstúpi do politiky. „Úprimne, nemám politické ambície. Ale som otcom troch detí a desí ma, v akom svete vyrastajú. Demokracia v českom poňatí je veľmi trápna záležitosť.“ Ako to dopadlo? „Síce mi niekoľko politických subjektov ponúklo, aby som kandidoval pod ich hlavičkou, ale napokon som odmietol. Našťastie. Mal som asi dosť naivnú predstavu, ako dosiahnuť, aby sa zaoberali mojím názorom – ak by odobrovali niečo nemorálne, príšerne nahlas by som kričal,“ smeje sa.

Šestnásť rokov verný

Na svoj vek však spevák nevyzerá, hádali by ste mu najviac štyridsať, a záujem zo strany žien je stále. „Nie je to už také ohnivé a vlastne mi to vyhovuje. Keď pred koncertom vidím plagát so svojou fotografi ou a s nápisom: Dnes večer hrá lámač dievčenských sŕdc, mám chuť ísť späť domov. Lebo ja som už pán, ktorý sa prediera stredným vekom. Chápem, že ten slogan ma tak trochu predáva, ale v podstate sa ku mne nehodí. Som obyčajný chlap, šestnásť rokov verný partnerke Silve, ktorá je veľmi fajn slečna, a nemienim to meniť.“

Áno, slečna. Vďaka životu „nadivoko“ nemajú pocit, že ich zväzujú neviditeľné okovy, dokonca aj spálne majú oddelené. „Ja som nočný vták, Silva ranné vtáča, takže keď ja si ešte brnkám na gitare, ona už spí. A tak nejako to vzniklo – skončil som s tvorbou o štvrtej ráno a už som ju nechcel príchodom do spálne budiť, tak som sa zvalil na pohovku v pracovni. Má to aj inú výhodu ako tú, že ju neruším. Nočné návštevy jedného u druhého majú romantiku mladosti.“

No spája ich aj trinásťročný syn Ivan a šesťročná dcéra Ema. „Deti sú veľká radosť a nebudem klamať, vo vzťahových krízach aj dôvod, prečo ich zažehnať.“ Plnohodnotne berie i dvadsaťtriročnú dcéru Barboru, ešte študentku, aj keď hovorí, že sa mu prihodila celkom neplánovane, v rámci milostnej aféry dávno pred vážnym vzťahom so Silvou.

Spolovice Slovák

Možno ste netušili, že Martin Maxa je vďaka otcovi spolovice Slovák. „Od Košíc po Bratislavu mám roztrúsených zhruba tridsaťpäť bratrancov a sesterníc. Otec pochádza z deviatich detí a tie mali takisto veľa detí. Aj ja som z troch súrodencov. Škoda len, že rozdelením Československa sa naše príbuzenské putá dosť pretrhli a už roky som u vás nebol. S niektorými príbuznými si občas aspoň napíšeme, ale o niektorých ani netuším, kde žijú.“ Martin je pôvodným povolaním učiteľ. Sedem rokov pedagogickej praxe si vysvetľuje tým, že v devätnástich, keď sa rozhodoval pre štúdium na vysokej škole, ešte presne nevedel, čo chce v živote robiť.

„Venoval som sa rôznym športom, lenže počas štúdia sa začalo ukazovať, že ma to ťahá väčšmi k umeniu. Kreslil som od detstva, ale na vysokej škole som už maľovaním trávil tisíce hodín. Učil som sa kopírovaním výtvarníka Zdeňka Buriána, známeho ako ilustrátora dobrodružných kníh od Karla Maya, ale aj predhistorických príšer.“ To vysvetľuje, prečo boli aj jeho obrazy hyperrealistické. Ale prečo ich napokon vystavoval a predával v Nemecku a nie v Česku? „To je jednoduché. Doma v Litvínove som mal výstavu len raz a výtvarní teoretici ju tak skritizovali, že ma skoro prešla chuť maľovať. Zhodou okolností sa však dostali do Nemecka, kde sa páčili a skvelo sa predávali.“

Televízny moderátor

V tom čase sa však už jeho maliarska múza predbiehala s hudobnou, čo znamená, že skladal pesničky, zakladal hudobné skupiny a začínal vystupovať. „Len čo padla železná opona a ľudia už nemuseli mať v občianskom preukaze pečiatku zamestnávateľa, z učiteľstva som zbehol a stal som sa umelcom na voľnej nohe. Myslím, že som urobil dobre, lebo možnosť živiť sa svojím hobby považujem za životné šťastie.“ Nečakal, že v tomto veku ho ešte niekto osloví s ponukou, aby sa stal televíznym moderátorom. No Martin Maxa neváhal a už pár týždňov zarezáva ako moderátor Prominentov, správ zo sveta celebrít, v televízii Barrandov.

Ako sa v novej úlohe cíti? „Hoci som zvyknutý moderovať vlastné koncerty, toto je trochu iné. Ale celkom ma to baví a teším sa, že sa môžem všeličomu priučiť. Napríklad spravodajskej dikcii, ktorá na koncertnom pódiu nie je potrebná,“ teší sa z novej skúsenosti.