Hudobník vlani v lete oslávil okrúhle jubileum na jednom zo slovenských festivalov. Päťdesiatka pre neho vraj nie je dôvod na bilancovanie a nepovažuje ju ani za významný životný medzník. „Dobre sa to však pamätá,“ hovorí Janek.

S Bachom baby nezaujmem

Podľa vlastných slov bol Janek dobré, aj keď trochu drzé dieťa a zabrať pri ňom občas dostali hlavne učitelia. „Často som komentoval priebeh hodiny. Ale keď som niečo vyviedol, podarilo sa mi problém vyriešiť skôr, ako sa o ňom dozvedeli naši,“ spomína na svoje školské roky. Jeho mama mu dokonca na tridsiate narodeniny poďakovala za to, že to s ním mala pomerne jednoduché. „Asi si myslela, že v tridsiatke mám už pubertu konečne za sebou. No ja mám pocit, že mi dodnes neprešla,“ vysvetľuje so smiechom muzikant.

K školským rokom Janka Ledeckého patrí aj gitara a základná umelecká škola – jediné hudobné vzdelanie, ktoré má. Na gitare sa učil klasickú hudbu. „V druhom ročníku na gymnáziu mi došlo, že s Bachom na žiadnom večierku nezaujmem. Naučil som sa teda pár vecí od Rolling Stones či Beatles,“ hovorí a pobavene dodáva, že repertoár zmenil preto, aby zapôsobil na dievčatá.

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnej Báječnej žene alebo v pokračovaní ako súčasť Piana.

Prvé a posledné zamestnanie

Po maturite na gymnáziu uvažoval Janek o štúdiu jazykov na filozofickej fakulte, ale rozhodol sa pre právo. Prečo? „Lebo som nechcel ísť hneď na vojenčinu, na prijímacích skúškach nebola matematika a na právo chodili najkrajšie dievčatá,“ vyratúva dôvody. Hoci prijímačky zvládol výborne, najskôr sa dostal iba na takzvané mimoriadne štúdium, do nultého ročníka. „Spočíval v tom, že som celý rok na internáte v kuchyni drhol hrnce a panvice. Jeden deň, vždy v utorok, sme ako študenti nultého ročníka umývali riad iba štyri hodiny a potom sme šli do školy na nejaké semináre,“ opisuje Ledecký svoje začiatky na vysokej škole.

Školu síce dokončil, ale právnik sa z neho nikdy nestal. Rozhodol sa pre hudbu a už počas štúdia začal vystupovať so skupinou Žentour. „Tie riady, to bolo vlastne prvé a posledné zamestnanie, ktorému som sa sústavne venoval,“ premýšľa nahlas.

Na premiére muzikálu Hamlet s účinkujúcimi Václavom Noidom Bártom a Eliškou Bučkovou

Foto: profimedia.sk

Som sám sebe šéfom

A hoci má právne povedomie pomerne vycibrené, priznáva, že na prípravu zmlúv si radšej zavolá spolužiakov... Janek vraj ani sekundu neľutoval, že neskončil za stolom v právnickej kancelárii a rozhodol sa pre divoký život v štýle rokenrolu. Je to oveľa zábavnejšie a vyhovuje mu, že je sám sebe šéfom. Aj keď... „Som k sebe veľmi benevolentný, pretože som hrozne lenivý,“ hovorí pobavene a dodáva: „Úlohy odkladám na najneskorší možný termín, hoci je pravda, že v strese dokážem urobiť viac. Tak si ten stres vlastne umelo vyrábam...“

Škola na poslednom mieste

Janek Ledecký sa smeje, že so svojou rodinou žijú ako beduíni. „Stále kočujeme,“ opisuje ich štýl života. Okrem ciest za povinnosťami trávia približne pol roka v Prahe a pol roka, hlavne v zime, v Krkonošiach. „Sme trochu neštandardná rodina, skôr taká partička. Deti mi ani nevravia otec, ale Janek a mame Zuzka. Tak nejako to vyplynulo, neučili sme ich to.“

Syn Jonáš (19) a dcéra Ester (17) vraj ani poriadne nechodili do školy. Každý z nich má za sebou asi dva roky v základnej škole a potom individuálne vzdelávanie pod Jankovým vedením. Smeje sa, že matematiku základnej školy ešte zvládal, tú gymnaziálnu sa, našťastie, dokáže Ester naučiť sama. Ani na disciplínu svojich detí pri učení sa umelec nesťažuje. „U nás bola škola až na poslednom mieste. Chcel by som byť svojím dieťaťom, musí to byť pohoda,“ myslí si Janek Ledecký.

Na vzťahu treba pracovať

Relax hľadá spevák pri športe a vedie k nemu aj svoje deti. Ester je dokonca juniorskou reprezentantkou Českej republiky v alpskom lyžovaní aj snoubordingu. Jonáš sa v posledných rokoch venuje viac hudbe a Janek hrdo dodáva, že na gitare už hrá lepšie ako on. Pritom v médiách sa dlho bránil rozhovorom o svojich najbližších. Vysvetľuje: „Čakal som na to, kým deti vyrastú a samy niečo dokážu.“ Na sobáš s manželkou Zuzkou sa ho však nepýtajte. „Ako dlho som ženatý? Neviem, päťdesiat rokov?“ pýta sa sám seba s výbuchom smiechu.

Vraj to s manželkou veľmi nesledujú, nelipnú na výročiach. Možno je to aj jeden z dôvodov, prečo im to klape. „Hlavne musíte mať šťastie a na vzťahu stále pracovať. Investovať doň celý čas, nielen pri prvých stretnutiach. A nespoliehajte sa na to, že to bude fungovať samo od seba,“ ponúka svoj recept na šťastné partnerstvo hudobník a skladateľ Janek Ledecký.

Tragická smrť brata

Janek má dve mladšie sestry. Pred dvadsiatimi rokmi prišiel o svojho brata Davida, ktorý sa ako 23-ročný predávkoval drogami. Dodnes sa mu k tej spomienke vracia ťažko. Potichu povie: „Môj syn mal vtedy asi mesiac. Bolo to peklo...“