Profesorka Oľga Križanová (61) je biochemička, vedúca vedecká pracovníčka, pracuje v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Je členka Učenej spoločnosti Slovenska a držiteľka ôsmich prestížnych ocenení.

Venuje sa úlohe vápnika v nádoroch, no ak by ste sa chceli prelúskať jej profesijným životopisom, museli by ste prejsť viac ako päť husto popísaných strán medzinárodných projektov, stáží či prednášok na konferenciách. Prácu úspešnej ženy, ktorú citujú prestížne svetové vedecké webové stránky, však v januári prerušila únava.

„Správy boli plné ochorenia COVID-19, no ja som nemala ani teplotu ani kašeľ. Nestratila som dokonca ani chuť a ani čuch, no necítila som sa vo svojej koži,“ hovorí Oľga Križanová. Pre istotu zašla k  lekárke, ktorá ju poslala do nemocnice na vyšetrenie na koronavírus. Antigénový test ukázal, že je negatívna, kontrolný PCR test však potvrdil opak.

„Pamätám si ako mi klesalo nasýtenie krvi kyslíkom, no o tom, čo sa dialo ďalej, som sa neskôr dozvedela až z vlastnej lekárskej správy. Zdalo sa mi, že som si večer ľahla a ráno som sa zobudila. Lenže, spala som tri týždne,“ dodá pani profesorka.