U nás doma sme vždy počúvali hudbu, moji rodičia aj sestra pekne spievajú. No o opere v Trenčíne nebolo ani chýru, spomína sympatická Andrea, ktorá začínala v ľudovej škole umenia so zborovým spevom. Pri výbere strednej školy si povedala, že vyskúša šťastie a prihlásila sa na konzervatórium. Nevzali ju, vraj nemala dozretý hlas, a tak sa rozhodla pre odevné učilište.

Rodičia Andreu presvedčili, že lepšie je mať v rukách remeslo, ktoré vždy využije. Poslúchla ich radu, šiť už vedela, aj navrhovanie šiat ju bavilo. „Z tohto štúdia dodnes čerpám, šijem, prerábam si šaty. S bývalou spolužiačkou z VŠMU, scénickou výtvarníčkou Dorotou Cigánkovou spolu navrhujeme šaty, ktoré potom aj reálne nosím,“ s nadšením prezrádza Andrea.

Láska na prvý pohľad

Ešte počas stredoškolského štúdia Andrea prišla na školský výlet do Bratislavy, aby si so spolužiačkami pozreli Verdiho operu La Traviata. Violettu, titulnú postavu príbehu o nešťastnej láske, spievala Ľubica Vargicová. „Bol to môj prvý kontakt s operou. Celé predstavenie som si pozrela ako v tranze, opretá o zábradlie lóže. Keď som prišla domov, povedala som mame: To bolo úchvatné, aj ja chcem spievať operu,“ odkrýva Andrea svoju najcennejšiu spomienku.

Rodičia jej síce pripomenuli, že len ak bude mať remeslo v rukách, bude mať záruku obživy, a že vo svete umenia nie sú žiadne istoty, zároveň však chápali dcérino očarenie a nebránili jej skúšať šťastie. Potom už malo všetko rýchly spád. Andrea si našla učiteľku, ktorá ju začala zasväcovať do techniky operného spevu. S týmito skúsenosťami sa dostala na konzervatórium v Banskej Bystrici a štúdium dokončila v Bratislave.

„Neprekážalo mi, že po skončení jednej strednej školy budem opäť stredoškoláčkou. Nemala som, čo stratiť, a aj keď to bol risk, či to vyjde, predsa len som veľa získala a posunulo ma to v živote ďalej,“ usmieva sa Andrea.

Sopranistka Andrea žije prácou, deti mať nemôže

Kde sa vzala tá guráž?

Počas štúdia si musela na seba zarábať, rodičia ju mohli finančne podporovať len do určitej miery. Prišli však prvé sľubné úspechy, a to ju povzbudzovalo a pripomínalo jej, že jej námaha má význam a má si veriť. Začala dostávať roly, o ktorých si niektorí iní speváci ani netrúfnu snívať.

Nakoniec vyštudovala operný spev aj na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Ešte počas štúdia absolvovala stáž v divadle v nemeckom Detmolde, kde jej výkony mali veľký ohlas. Jej veľký javiskový debut prišiel na doskách viedenskej Volksoper v role Kráľovnej noci. Po skvelých kritikách nasledovalo ďalšie hosťovanie na tejto scéne.

Okrem toho Andrea Vizvári účinkovala aj v Česku, Maďarsku, Holandsku, Kanade a v Írsku. Zvíťazila v mnohých domácich aj medzinárodných speváckych súťažiach.

„Dnes si myslím, že som bola úplne naivná priať si niečo také, ako spievať operu. A ešte sa aj pokúšať zrealizovať svoj sen. Veď koľkým sa to nikdy nepodarí. To, že sa mi splnil, dnes kladiem pred všetky svoje ostatné úspechy,“ hodnotí Andrea, ktorá je dojatá a šťastná zároveň. Sama nevie, kde sa v nej zobrala toľká sila a guráž, veď v tom čase bola skôr ostýchavá a utiahnutá, nerada sa predvádzala, bála sa života, neovládala jazyky…

Úspech v Carnegie Hall

V roku 2008 debutovala áriovým repertoárom na najvychytenejšej scéne sveta, v newyorskej Carnegie Hall, o ktorej mnohí speváci zvučných mien zatiaľ len snívajú. Vyzeralo to, že Andrea Vizvári naštartovala svoju hviezdnu kariéru. Ale to sa napokon nepodarilo.

„Nedohodla som sa so svojím umeleckým agentom. Žiadal odo mňa, aby som spievala veľmi náročnú rolu Kráľovnej noci, s ktorou som mala mimoriadny úspech. No ja som sa po piatich rokoch spievania tejto roly už na to necítila, riskovala by som, že si zničím hlasivky. No agent videl len úspech a zisky. A potom sa mi už na tento úspech nepodarilo nadviazať,“ otvorene vysvetľuje Andrea.

Usadila som sa v Bratislave a v roku 2009 prijala angažmán v opere Slovenského národného divadla. Jej sen spievať v La Traviate sa jej splnil do bodky. „Asi o jedenásť rokov od mojej prvej návštevy v opere som spievala úlohu Violetty po Ľubici Vargicovej, dokonca v jej kostýme, v ktorom som ju videla na javisku prvý raz. Na túto rolu čakajú speváčky celé roky, kým sa dostane do ich repertoáru, je to neuveriteľné a fantastické, že som ju mohla spievať,“ hovorí sopranistka.

Na našej prvej scéne ju môžete vidieť ako sólistku v predstaveniach La Traviata, Rigoletto, Veľká doktorská rozprávka, Netopier či najnovšie v Bohéme. Okrem toho vystupuje na podujatiach po celom Slovensku. Od svojich študentských čias je neúnavnou propagátorkou operného umenia medzi deťmi aj dospelými. Hovorí: „To, čo sa odohráva na javisku, je naozajstné živé umenie.“

Foto: Laura Witteková

Vlastné dieťa mať nebudem…

New York Andrei nepriniesol len slávu, ale aj lásku. Počas vystúpenia v Carnegie Hall sa zoznámila so svojím manželom. Obaja boli v tom čase zadaní, ale zostali v kontakte. Keď sa neskôr opäť stretli, boli už každý single. Zistili, že majú okrem lásky k hudbe veľa spoločného.

Peter je muzikant, kontrabasista, hrá funky i džez. Ich priateľstvo prerástlo do lásky, a tak sa pred tromi rokmi zosobášili. Obaja túžia po dieťati, no lekárske vyšetrenia ukázali, že vlastného potomka sa nedočkajú. „Bolo to bolestivé zistenie, napokon sme sa rozhodli pre adopciu. Verím, že sa nám podarí získať dieťa a vyplní aj sny o šťastnej rodine. Už sa nevieme dočkať, kedy k nám príde,“ teší sa Andrea.

Kedysi sa chcela naplno venovať svojej kariére, ale potom dospela k záveru, že chce mať vo svojom živote okrem spevu priestor aj na iné veci, ktoré má rada. „Nepáči sa mi život, v ktorom nikto nestíha a každý je nadmieru vyťažený. Žijem len raz, chcem si vychutnať aj život a nielen sa pachtiť za úspechom a za rolami. Chcem mať svoj život vo svojich rukách. Vidím, že spätne ľudia mnohokrát svoje rozhodnutia ľutujú. Do takej situácie sa nechcem dostať. Milujem hudbu, milujem svoju prácu a na javisku som šťastná. Nič viac nepotrebujem a tento pocit je nenahraditeľný,“ vyznáva sa umelkyňa.