„Po jednej v noci u nás zazvonil telefón. Manžel vstal, zdvihol ho a bez slova sa obliekol. O pol hodiny sa vrátil a pošepol mi: zomrela nám dcéra. Objala som vnučku, ktorá spala vedľa mňa. No manžel po chvíli ešte tichším hlasom dodal: zavraždili ju,“ vzlykne Mária Molnárová a po lícach sa jej skotúľajú slzy ako hrach. Simona bola najmladšia z jej štyroch detí, na svet prišla po dvoch dievčatách a tucet rokov po poslednom synovi.

„Omladla som pri nej, tešila som sa z každej maličkosti. Z obyčajnej prechádzky, z toho, že ju môžem kočíkovať, smiať sa s ňou, vyvádzať,“ pokračuje bývalá učiteľka nemčiny, ktorej materinské šťastie zatieňuje už dva a pol roka nepredstaviteľný smútok. Jej dcéru Simonu v júli 2010, len pár metrov od rodičovského domu, surovo zavraždil ohrdnutý nápadník Marek. Prečo to urobil? Chcela ho opustiť a vrátiť sa k bývalému manželovi Renému.

Potýčka na tancovačke

O láske dvoch zaľúbencov vedel v Turčeku každý. V byte u Reného rodičov bývali spolu ešte v časoch, keď dievča chodilo na strednú školu. Stretávali sa roky, no vzali sa až pár dní predtým, ako sa im narodila dcérka Sofia. Požičané obrúčky im šťastie nepriniesli. Po tri a pol roku manželstva sa v čomsi nepohodli, a hoci ich krok chápal málokto, rozviedli sa. Muž odcestoval za robotou do Francúzska, Simona si v dedine našla priateľa Mareka. Čoskoro však prišla na to, že urobila chybu. K bývalému mužovi sa chcela vrátiť o to väčšmi, že na Reném lipla aj ich dcérka Sofia a obe rodiny bývalých manželov stále udržiavali korektné vzťahy...

„Nikdy nám neprezradila, prečo sa s Reném rozviedla, no škrelo nás to. Zato Mareka sme Simone vyhovárali. Bol nezamestnaný, nepáčil sa nám. Ale celé týždne sme dostávali stále rovnakú odpoveď. Že je dospelá a o svojom živote rozhodne sama,“ spomína si Mária Molnárová. Netrvalo dlho a dcéra jej dookola opakovala, že dlho žiť nebude. Odmalička mala epilepsiu, preto si mama myslela, že Simona sa trápi pre svoj zdravotný stav. „Dohovárala som jej, že sa báť nemusí. Berie predsa lieky a na túto chorobu sa navyše neumiera,“ vzlykne pani Molnárová. Dnes vie, že to bol signál. „Marek sa jej vyhrážal, no nevedela, ako mi to má povedať,“ myslí si.

V júni 2010 sa Simona s Marekom rozišla. O dva týždne na hasičskej tancovačke už opäť postávala s Reném. Pri vatre sa mihol aj jej ohrdnutý milenec, ale čoskoro sa kamsi vyparil. Simona sa ešte pred polnocou pobrala zo zábavy s bývalým manželom k jeho rodičom. „Mala som ju rada, ich rozchodu som nerozumela. Tešilo ma, že k sebe opäť našli cestu,“ prizná sa nám pani Marta Pavelková, Reného mama. Pri tom, ako jej v hlave beží film z leta 2010, si chytí hlavu do dlaní a zaslzí. Spomína si, ako spolu vypili kávu, potom sa Simona vybrala domov. „Reného spoločnosť odmietla, asi chcela byť chvíľu sama,“ vracia sa do minulosti pani Marta. Bývalá nevesta to domov mala kúsok, cestu okolo kostola osvetľovali lampy.

Život sa zmenil

Hodinu po polnoci preťal vzduch nad neveľkým Turčekom hrdelný krik. O pomoc volala Simona, oproti ktorej z tieňa kostolnej veže vystúpil pripitý Marek. V ruke držal pätnásť centimetrov dlhý kuchynský nôž a čosi bľabotal. Vyľakaná žena ešte stihla zavolať Reného a ten hneď vytočil číslo jej otca. Ale vrah bol rýchlejší než obaja muži. Mladú ženu štyrikrát bodol do hrudníka, raz do brucha a raz do chrbta. Jedna z rán smerovala do srdca. Matka štvorročnej Sofie padla na zem a oživiť sa ju nepodarilo nikomu: ani ľuďom z okolia, ktorí sem na jej volanie pribehli, ani záchranárom. Všetci stáli ako obarení. Nikto nechcel veriť tomu, čo sa v Turčeku práve odohralo. Útočníka, ktorý sa nožom porezal na bruchu, odviedli policajti, Simonu o pár dní pochovali. Dedinka v Kremnických vrchoch na celé týždne onemela hrôzou a život niekoľkých rodín sa v okamihu od základu zmenil.

Vyrastá bez mamy. Na prechádzke so starou mamou a s tetou Žanetou, ktoré jej ju nahrádzajú.
Vyrastá bez mamy. Na prechádzke so starou mamou a s tetou Žanetou, ktoré jej ju nahrádzajú.
Zdroj: Ján Dzúr

Prieky si nerobia

Súd prisúdil Sofiu otcovi, no s jej výchovou Renému od začiatku pomáhajú obe staré mamy i starí otcovia, Molnárovci aj Pavelkovci.

„Vnučka na nás bola zvyknutá, aj osudnú nos spala vedľa mňa, no len ťažko sme pred ňou zakrývali bôľ. Bola maličká, stále sme si ju k sebe túlili a snažili sme sa, aby nikdy nebola sama. Videli sme, že trpí. Chodili sme k psychológovi a dlhý čas sme hľadali odpoveď na jej otázku, kam sa stratila jej mamička. Hovorili sme, že je v nemocnici. Napokon sa o osude Simony dozvedela od detí v škôlke. To, že jej mamičku zabili, nám napokon povedala vnučka, nie my jej,“ zhlboka sa nadýchne pani Molnárová.

Sofia so starým otcom sa práve vracia zo škôlky. Okatého dievčatka je hneď plný dom. Posadí sa do kresla a pustí sa do pukancov. Rozpráva nám, že boli na prechádzke a páčilo sa jej farebné lístie. „Pripomína mi dcéru. Omladla som pri nej. Čítame si, hráme sa, chodíme sa prechádzať. Rada sa tiež parádi. Niekedy s nami ide na cintorín. Už je rozumnejšia, chápe, že tam je pochovaná jej mamička,“ rozcitlivie sa Mária Molnárová. Je opatrovateľka v Rakúsku, kam chodí na dvojtýždňové turnusy. Hoci si veľakrát povedala, že už nikam nepôjde, doma nevydrží. „V Turčeku na mňa padá clivota. Stále vidím Simonu, ako so Sofiou oproti mne kráčajú dolu cestou a obe sa smejú. Žiaľ, pred očami mám aj obraz, ako moja dcéra leží doráňaná na studenej zemi a nikto jej už nedokáže pomôcť,“ zatne päste. Keď je pani Mária v Rakúsku, býva Sofia s otcom, so starou mamou Martou alebo si odskočí k tete Žanete. Všetkých má vraj rada rovnako a dospelí zasa rešpektujú jej názor: o čiu pozornosť stojí, k tomu ide. Prieky si nerobia, chcú, aby bola šťastná aj bez najbližšieho človeka: mamy.

Premyslel si vraždu?

O pár dní by Žaneta mala dvadsaťosem rokov. Namiesto osláv si Molnárovci spomenú, že čoskoro uplynú dva roky od vynesenia rozsudku pre vraha ich dcéry. Majú z neho zmiešané pocity. Marek totiž prijal návrh o dohode o vine a treste a za mrežami si odsedí trinásť rokov. Súd ho poslal do väzenia so stredným stupňom stráženia a súčasne na protialkoholické liečenie. „Manžela na súd vôbec nepustili. Predo mnou Marek len sklopil oči a opakoval naučené odpovede. Pritom išlo o chladnokrvnú vraždu, ktorú si dopredu premyslel. I keď podľa nás by si zaslúžil prísnejší trest, odvolať proti rozsudku sme sa nemohli. Čas neobrátime ani ho nezastavíme. Žiť musíme napriek bôľu, a hoci vnučke žiadna suma mamu nevráti, Marek sa nám rozhodnutím súdu zaviazal zaplatiť pohrebné tisícdeväťsto eur. Dodnes neposlal ani cent. Bojíme sa, že to tak ostane a rozsudok bude len ďalším bezcenným zdrapom papiera,“ uzatvára pani Mária a objíme Sofiu. O pár minút ich stretávame uprostred Turčeka aj s tetou Žanetou. Tri generácie žien naoko žiaria šťastím, no rana, ktorú im osud uštedril, sa určite nikdy celkom nezahojí...