Aktualizované: Výsledy vyšetrení ukázali, že aj rodina prvého nakazeného 52-ročného muža, ktorého hospitalizovali na bratislavských Kramároch,  v Univerzitnej nemocnici v Bratislave (UNB), sú pozitívni na COVID-19 - ide o manželku a syna. Rodina pochádza z obce Kostolište na Záhorí, muž pracoval vo Vysokej pri Morave. Vírus zrejme teda chytila od syna, ktorý bol na výlete v Benátkach!  Koľko ľudí ešte mohol nakaziť, sa ukáže už v najbližších dňoch.

 

S vedomím, že ľudia napriek všetkému cestujú do nebezpečných zón, pristúpilo k rozumnej stratégii napríklad  aj vedenie bratislavského bilingválneho Gymnázia na ulici Ladislava Sáru. „Netreba šíriť paniku, ale opatrnosť je namieste. Po škole sme rozvešali plagáty s informáciami o koronavíruse,“ povedal nám riaditeľ RNDr. Pavel Sadloň už pred niekoľkými dňami s tým, že hoci nedostali od ministerstva žiadne usmernenie, vytvorili si pravidlá sami, podľa sedliackeho rozumu.

Anketa
Máte strach z koronavírusu?
  • 90%
  • 10%

Po jarných prázdninách nechali na zváženie rodičov, ktorí navštívili s deťmi rizikové oblasti s výskytom epidémie koronavírusu COVID-19, či ich ponechajú dva týždne doma v karanténe a len to oznámia škole. „Volali nám napríklad rodičia, že sa vrátili z Thajska, študent teda ostal doma. Neprítomnosť v tomto prípade bez problémov ospravedlníme,“ dodal. Aj učiteľov poprosili, aby neriskovali. „Zachovávame opatrnosť, ale viac ľudí zomiera vo svete na chrípku...“ povedal.

Deti z tohto gymnázia však majú zvlášť smolu. Chystali sa totiž cestovať na každoročný výmenný pobyt v Taliansku, tamojšie partnerské školy však cestu zrušili. Dilemu, či zariskovať alebo nie, tak riešiť nemuseli. „Našich 90 detí malo stráviť týždeň v talianskych rodinách a školách, my sme mali prijať talianskych študentov u nás. Deti sú nešťastné, ale nariadenie treba rešpektovať,“ povedal nám riaditeľ RNDr. Pavel Sadloň s tým, že zrušiť sa museli už zakúpené letenky.

Panika v kanceláriách

Panika ľudí z koronavírusu sa neprejavuje len skupovaním potravín do zásoby či zháňaním rúšok, ale aj tým, ako reagujeme na tých, ktorí zbytočne cestujú. Svoje by o tom mohol rozprávať spevácky súbor z Michaloviec, ktorý sa vybral do rizikovej Južnej Kórey. Zliala sa naň nevyberavá spŕška kritiky, že zbytočne ohrozujú Slovákov. Súbor musel do domácej karantény na 2 týždne.

„Je prirodzené, že ľudia čítajú informácie, vedia o predpokladanej dĺžke inkubačnej lehoty ochorenia a strach narastá. A to nielen tých, ktorí sú úzkostnejší alebo trpia nadmernými obavami o svoje zdravie,“ hovorí psychologička Mgr. Eva Klimová, ktorá potvrdzuje, že panika vo firmách je hlavne v open space priestoroch, kde je klimatizácia a nedá sa otvoriť okno. „Ak majú v tíme kolegu, ktorý sa vrátil z oblasti, kde bol vírus potvrdený, a kolega nastúpil do práce, bez ohľadu na to, či je zdravý, sa obavy, strach alebo úzkosť môžu u kolegov výrazne zvyšovať. Môžu sa vyhýbať kontaktu, pod rôznymi zámienkami zostávať na home office, brať si dovolenky a podobne. Žiaľ, až príliš často sa stretávame v období zvýšeného výskytu vírusových ochorení s tým, že chorý človek chodí do práce, ,prechladnuté deti‘ do školy. Je to v prvom rade vec postoja človeka k svojmu zdraviu a zodpovednosti voči ostatným a súčasne i vplyvom sociálneho systému, lebo odísť na PN alebo OČR je pre mnohých ľudí finančne zaťažujúce.“

Ľudia by mali rešpektovať odporúčania zdravotníkov v oblasti prevencie, ale i správania sa v prípade možného ochorenia. A v pracovnej oblasti by ich mali brať do úvahy  nielen zamestnanci, ale predovšetkým zamestnávatelia.