Obrovský úspech sa podaril režisérovi Mirovi Drobnému s jeho filmom Kto je ďalší? Presne rok po jeho slovenskej slávnostnej kinopremiére sa objavil v ponuke Netflixu. „Na jednom zahraničnom filmovom festivale, kde sme boli s filmom Kto je ďalší?, ma zastavil zástupca spoločnosti Netflix, ktorý bol aj členom festivalovej komisie. Zložil mi poklonu, že on sa zasadzoval za víťazstvo nášho filmu, ale prehlasovali ho kolegovia. Napriek tomu, že sme nevyhrali, bol by veľmi rád, keby som sa pokúsil, aby film videlo nielen úzke publikum v jednej krajine, ale na celom svete, lebo za posledné obdobie je to pre neho jeden z najzaujímavejších filmov,“ vysvetlil nám Miro Drobný začiatok cesty na Netflix, ktorý má takmer pol miliardy používateľov.

Ročná cesta

Po festivale na tom s jeho tímom začali pracovať, celý proces trval rok. Počas neho sa napríklad pripravujú titulky. „Ja som im poskytol v tých jazykoch, čo máme k dispozícii, ale Netflix si dáva záležať aj na titulkoch pre nepočujúcich, tak tie sa ešte špeciálne robili. Veľmi dbá na všetky autorské práva, doslova každú sekundu filmu a hudby vyžadoval mať veľmi presne označenú. Takže bolo s tým dosť práce. No je to obrovská prestíž, veď slovenských filmov je tam len šesť. Až neskôr som si uvedomil, čo sa vlastne podarilo, a dodnes mi to akoby len dochádza, najmä večer, keď si otvorím Netflix a vidím ich ponuku, v akej svetovej konkurencii filmov a seriálov sa ten môj vyskytol. Podarila sa vec, ktorá má hodnotu,“ teší sa režisér.

Otvorí film Kto je ďalší? slovenskému režisérovi cestu do sveta Netflixu? „Už sa ma jeho zástupcovia pýtali, či budeme pokračovať v spolupráci, vraj by boli veľmi radi,“ vraví Miro Drobný.
Otvorí film Kto je ďalší? slovenskému režisérovi cestu do sveta Netflixu? „Už sa ma jeho zástupcovia pýtali, či budeme pokračovať v spolupráci, vraj by boli veľmi radi,“ vraví Miro Drobný.
Zdroj: Archív