Sympatická blondínka pochádza z Radošiny a vyštudovala pedagogickú fakultu. Od profesie učiteľky má však jej súčasná práca ďaleko. Vďaka dobrodružnej povahe aj dávke odvahy sa ocitla v meste luxusu a Dubaj je dnes už jej domovom. „Radošina je však stále môj prístav, kam sa často a rada vraciam. Mám tam rodinu, kamarátov, spolužiakov, s ktorými sa pravidelne po príchode domov stretávam,“ zdôrazňuje Magdaléna.

Z pokladníčky manažérka

Ako učiteľka na prvom stupni zá­kladnej školy pracovala len dva roky, neskôr pôsobila v medzinárodnej špedičnej spoločnosti, kde sa starala o letecký import. Bavilo ju komunikovať s celým svetom, nie div, že Slovensko jej bolo zrazu pritesné.

„Prijala som ponuku pre Dubai Duty Free na novootvorenom dubajskom letisku v známom Terminal 1. Písal sa rok 2000 a Dubaj zďaleka nebol kozmopolitné veľkomesto ani obľúbená turistická destinácia, ako ho poznáme dnes. Väčšina ľudí vtedy vôbec nevedela, kde sa nachádza, a tí, čo vedeli, mali voči neznámemu arabskému svetu veľký rešpekt,“ vracia sa Magdaléna v spomienkach k začiatkom svojho pôsobenia v odlišnej kultúre. Netají, že musela prejsť rôznymi tréningmi a školeniami, kde kládli naozaj veľký dôraz na rešpektovanie náboženstva a tradícií. „Povedali nám, ako sa máme správať, ako obliekať, čo sa môže a čo nie. Začínala som za pokladňou na najkrajšom, najveľkolepejšom letisku na svete a myslela som si, že po dvoch rokoch sa vrátim domov s novými skúsenosťami.“

Práca ju však bavila a všimli si to aj nadriadení. Po necelom roku Magdalénu povýšili na vedúcu oddelenia. „Pracovala som s ľuďmi, budovala tím zamestnancov, zabezpečovala plynulý chod predaja, vybavovala požiadavky cestujúcich,“ opisuje šikovná Slovenka svoju pracovnú náplň.

Sladká kariéra

V roku 2007 opustila brány dubajského letiska, keď nastúpila ako prevádzková manažérka pre Spojené arabské emiráty v maloobchodnej firme so sladkosťami. Manažovala 24 obchodov po celých Emirátoch, vyhľadávala nové priestory a vyjednávala podmienky na prenájom, zamestnávala a školila nových ľudí do tímu, nadväzovala nové obchodné vzťahy a zvyšovala miestny predaj, navštevovala tiež medzinárodné výstavy a vyhľadávala nových dodávateľov.

Čo ju v kariére v Dubaji najviac posunulo vpred? „Popri zamestnaní som vyštudovala MBA na UOWD (University of Wollongong in Dubai – Austrálska univerzita v Dubaji), čo mi veľmi pomohlo najmä v terminológii pri rokovaniach, obchodných stratégiách, plánovaniach, rentabilite a podobne. Neskôr naša spoločnosť so sladkosťami odkúpila celosvetové práva na rozširovanie značky a dostala som sa k medzinárodnému franchisingu. O značku bol záujem najmä v rozvojových krajinách, a tak som mala príležitosť pracovať a otvárať franchisingové prevádzky v krajinách, kam by som sa na dovolenku osobne nevybrala, ako napríklad Pakistan, Irak, Kurdistan, Azerbajdžan, Angola či Egypt. Mojou úlohou bolo otvoriť nové prevádzky, nastaviť štandardy spoločnosti, vyškoliť zamestnancov a zabezpečiť denný chod prevádzok. Sú to nezaplatiteľné skúsenosti, z ktorých čerpám dodnes.“

Slovenská sieť bistro-kaviarní otvára v Dubaji už tretiu prevádzku. Nájdete ju v luxusnom zábavno-nákupnom komplexe Dubai Mall. Archív M.K.