Je to takmer desať rokov. Tridsiateho prvého mája 2009, tri minúty po dvadsiatej druhej hodine svetového času, vzlietol z letiska Galeão v Rio de Janeiro v Brazílii robustný Airbus A 330. Na palube lietadla spoločnosti Air France sedelo 12 členov posádky a 216 pasažierov. Trosky mohutného stroja našli takmer týždeň po jeho zmiznutí, v mori medzi Južnou Amerikou a Afrikou.

Rovnako ako teraz v Etiópii aj tam všetci pasažieri zahynuli. Medzi mŕtvymi bol aj Arnold Gergely z Ipeľských Úľan.

Slovák chvíľu pracoval v bani, bol aj policajt.
Slovák chvíľu pracoval v bani, bol aj policajt.
Zdroj: Ján Dzúr, archív V.G.

Nestihol spoj

„Vždy, keď sa dozviem o páde lietadla, strasie ma,“ povedal Šarmu jeho brat Viktor.

Arnold žil v Írsku. Rád sa túlal po svete a mal talent na jazyky: dokonca sa učil po arabsky. Plánoval, že keď si zarobí, vráti sa domov a budú s Viktorom jazdiť spolu na kamióne. Osud to zariadil inak. „Do Brazílie sa Arnold vybral s kolegom z Estónska na dovolenku. Svoj spoj nestihol, ale v airbuse sa na poslednú chvíľu uvoľnili dve miesta. Brat si kúpil jedno z nich,“ pokračuje Viktor Gergely.  O pár hodín neskôr jeho mama zazrela v televízii bleskovú správu o lietadle, ktoré sa stratilo pri Brazílii.

Arnold mal talent na jazyky, naučil sa aj po arabsky.
Arnold mal talent na jazyky, naučil sa aj po arabsky.
Zdroj: Ján Dzúr, archív V.G.

Žiaľ nezniesla

„Okamžite sa chytila za srdce: netuším ako, ale vedela, že v ňom sedel aj Arnold. Potom sa celé roky neusmiala. Plakala, ticho sedela a pozerala sa z okna,“ spomína si Viktor. Jeho bratovi nad dedinou neskôr postavili malý pomník, mamu rozveseľujú jeho deti, šesťročné dvojčatá Viktor a Viktorka. Viktor ale vie, že už nič nebude také ako predtým. Trauma, ktorú spôsobil pád lietadla v Etiópii, sa s príbuznými nebohých bude ťahať roky. A niektorí to nezvládnu.

Viktor Gergely na brata nezabudol.
Viktor Gergely na brata nezabudol.
Zdroj: Ján Dzúr, archív V.G.

Predávkovala sa liekmi

„Na smútočnom ceremoniáli v Rio de Janeiro som sa zoznámil s Maďarkou Norou, ktorej v airbuse zahynul päťročný syn. Bola rozvedená, dieťa bolo jej jediným svetom. Nedávno mi jej bývalý manžel oznámil, že toľký žiaľ nezniesla. Predávkovala sa liekmi a kdesi v parku zomrela,“ posmutnie mladík, ktorý chcel s Arnoldom chodiť na kamióne. Dnes mu po ňom ostala len retiazka, ktorú nosí na krku...