Priveľká láska k dieťaťu môže byť niekedy na škodu. Aspoň tak to vyzerá v prípade malého Peťka. Aj keď majú prioritné právo na dieťa vždy rodičia, v tomto prípade chce stará mama dokázať, že je vhodnejšia. Spor medzi matkou a dcérou vznikol dávno v minulosti.

Obe si už dlhý čas nevedia prísť na meno a ak jedna o druhej rozpráva, milé slovo z ich úst nevyjde. Je len ťažko predstaviteľné, že by sa na niečom vedeli dohodnúť. Preto rozhodne súd.

Býva v garáži?

S mladou mamou Klaudiou (22), ktorá Peťka porodila ako sedemnásťročná, sme si stretli v rodinnom dome v Trnave. „Poďte ďalej, do garáže, v ktorej vraj podľa starej bývam,“ privíta nás uštipačnou poznámkou. Jej mama totiž o dome na súde tvrdila, že je to obyčajná garáž. Nízky zachovaný domček s troma oknami, vchodovými dverami a malou predzáhradkou pritom pôsobí útulne. Vnútri je čisto a príjemne.

Vizážou a správaním by sme Klaudiu tipovali skôr na bezstarostnú tínedžerku, no zdanie klame. Stačí, že sa rozhovorí. Trápi sa, že nemôže byť s Peťkom. „Vlastného syna mi zobrala mama a chce na súde dokázať, že som chorá a nedokážem sa o neho postarať,“ hovorí.

Podľa rozhodnutia okresného súdu býva Peťko už piaty mesiac u babičky Adriany (48) v Bielom Kostole pri Trnave. Sú to síce vzdušnou čiarou len tri kilometre od vlastnej mamy, ale tá ho môže vidieť len vo vymedzených hodinách. „Dvakrát do týždňa na dve hodinky,“ skonštatuje Klaudia a smutne sa zadíva na fotky malého svetlovlasého chlapčeka, ktoré má poukladané na nábytku.

Situáciu jej pomáha zvládať otec chlapčeka Pavol (25), hoci s ním už Klaudia nežije. Rozviedli sa, ale údajne spolu stále dobre vychádzajú.

Vnuk chýba aj druhej babičke, Paľovej mame (vpravo).
Vnuk chýba aj druhej babičke, Paľovej mame (vpravo).
Zdroj: Archív

Na psychiatriu

„Aj to, že sme sa rozviedli, má na svedomí moja mama. Starala sa do nášho manželstva a dokonca mi dala už vyplnený papier na rozvod, nech ho len podpíšem. Musela som to urobiť, lebo sa vyhrážala, že ak to neurobím, tak zariadi, aby som prišla o malého Peťka a bude sa o neho starať sama,“ vysvetľuje dôvody, prečo boli manželmi len krátky čas.

Aj keď sa nám to ako dôvod veľmi nepozdáva, pritakáva aj samotný Paľo. „So svokrou sa naozaj nedá vychádzať, do všetkého sa nám starala, celý čas som sa s ňou len hádal,“ pripojí sa k debate.

Podľa Klaudie sa spory s matkou vlečú už od detstva. „Ani si nepamätám, či ma vôbec niekedy objala. Odmalička mi hovorila, že som zdedila povahu po otcovi, ktorého som ani nepoznala. Nemala som ani štyri roky, keď sa obesil. Ani sa mu nečudujem. Kto by s mojou mamou vydržal,“ šokuje nás rečami Klaudia, podľa ktorej bola zlomovým obdobím jej puberta.

„V pätnástich som začala chodiť s Palinom. Zakazovala nám stretávať sa, tak som začala utekať z domu. Robila som si, čo som chcela, nemala u mňa žiadnu autoritu.“ Toto správanie jej mama riešila radikálne a dievčina skončila v psychiatrickej liečebni na východe Slovenska.

Tam pobudla niekoľko mesiacov, a keďže po návrate domov problémy znovu pokračovali, musela sa tam zas vrátiť. Pre pobyt na psychiatrii nedokončila ani odevnú priemyslovku.

V sedemnástich Klaudia otehotnela. Mladý pár sa zosobášil a napriek nezhodám začal bývať u Klaudiinej mamy. „Keď bola Klaudia v pôrodnici, so svokrou sme sa stále hádali. Nedokázal som s ňou vydržať v jednej izbe, tak som odišiel domov k rodičom,“ tvrdí Pavol.

Keďže Klaudia nemala z nemocnice kam ísť, prišla s bábätkom do rodičovského domu. „Prvé tri mesiace to bolo v pohode, malý mal vlastnú postieľku. No potom ju stará zrušila a zobrala ho spávať k sebe. Nedovolila mi v noci k nemu vstávať, všetko chcela robiť sama,“ spomína.

Podľa jej slov to zašlo až tak ďaleko, že musela uvažovať o samostatnom bývaní. „Keďže stará nepracovala, musela som si nájsť prácu v práčovni, popritom som chodila na nočné brigády a dokončovala si diaľkovo aj maturitu. Navyše som si našla nového priateľa a plánovali sme sa spolu odsťahovať. Keď sa to dozvedela stará, začala vystrájať, že nám Peťka nedá.“

Cez leto si Peťko pri mame na dvore užíval malý bazén.
Cez leto si Peťko pri mame na dvore užíval malý bazén.
Zdroj: Archív

Zobrali ho policajti

Klaudia pripúšťa, že za súčasnú situáciu si môže trocha aj sama. S priateľom sa presťahovali do prenájmu, syn však zostal u starej mamy. Vraj za ním často chodila a brala ho na výlety. V prenájme však neboli spokojní, a tak sa Klaudia opäť vrátila k matke. Keďže jej nový priateľ je kamionista a chodí preč aj na niekoľko týždňov, zostalo hľadanie ďalšieho bývania na ňu.

Keď v júni tohto roku konečne našla na prenájom domček, v ktorom bývajú doteraz, okamžite sa sťahovala. Vtedy zobrala so sebou aj malého Peťka.

„Konečne som žila pokojne. Stará nás chodila pozerať, respektívne kontrolovať. Poza môj chrbát však podala návrh, aby jej súd zveril Peťka do náhradnej starostlivosti. Tvrdila, že nežijeme vo vyhovujúcich podmienkach a o dieťa sa nedokážem postarať. Pridala aj potvrdenie od detskej lekárky, že s ním nechodím na preventívne prehliadky,“ bezradne krúti hlavou mladá žena, pritom sa dušuje, že vynechala len jednu, o ktorej nevedela.

Súd však rozhodol o odobratí malého Peťka matke a zverení do opatery starej mame. Podľa Klaudie tak urobil bez návštevy sociálnych pracovníkov. „Zrazu mi na dvere zaklopali policajti s rozhodnutím, že mi odoberajú syna na základe platného rozhodnutia. Utekala som hneď na úrad pýtať sa, čo sa stalo. Stále som verila, že to je len nejaké nedorozumenie. Keďže som sa odvolala, prípad išiel na krajský súd a ten prípad vrátil na došetrenie zas na okresný súd.“ Preto jej momentálne nezostáva nič iné, len čakať.

Nečakané stretnutie

Aj keď sme mladú mamičku navštívili v utorok a ona môže syna vidieť len v stredu a v nedeľu, ani na sekundu nezaváhala, keď sme jej navrhli, či nám neukáže cestu k svojej mame. Verila totiž, že ho aspoň na chvíľu uvidí. Aj keď s nami k domu svojej mamy nešla a čakala o pár metrov ďalej.

Pani Adriana vybehla z domu ešte predtým, ako sme jej stihli zazvoniť na zvonček. Najskôr jej síce do reči nebolo, ale potom sa rozrozprávala. „Viete, mne ide iba o dobro vnúčika. Bohužiaľ, dcéra sa povahou podala na otca, s ktorým som si naozaj užila viac ako dosť. Aj s ňou som mala samé problémy. Dlho bola na psychiatrii, pije, droguje a chodí kade-tade žúrovať. Dokonca aj frajerov striedala,“ nešetrila s utrápeným výrazom vlastnú dcéru.

Na našu otázku, čo bude robiť, ak súd predsa pridelí malého Peťka vlastnej mame, ani na sekundu nezaváha. „Tak sa odvolám. Už som zo všetkého unavená, ale budem oňho bojovať. Viete, ani mne sa nežije ľahko, ale chcem, aby bolo o vnuka dobre postarané. Peťko má tri roky a ešte takmer vôbec nerozpráva. Budem s ním chodiť k doktorovi,“ konštatuje.

Zatiaľ čo sa s ňou zhovárame, cez predné okno staršieho domčeka na nás vykúkajú šibalské očká malého chlapca. „Mohli by sme ju spolu s vnukom odfotiť?“ pýtame sa opatrne. „Počkajte, idem si umyť ruky, práve robím mäso a hneď sme vonku,“ šokuje nás a zatvorí dvere.

Nečakané stretnutie. Babička Adriana aj dcéra Klaudia ho kvôli dieťaťu zvládli so cťou.
Nečakané stretnutie. Babička Adriana aj dcéra Klaudia ho kvôli dieťaťu zvládli so cťou.
Zdroj: Archív

Foto: Archív

Keď po pár sekundách vyjde von, Klaudia, ktorá sa stále drží opodiaľ, nevydrží a uteká k nám. Naše obavy z možného vzájomného konfliktu sa ukážu ako zbytočné. Malý Peťko sa na babkiných rukách usmeje na maminu, dá jej pusu, obe chytí silno okolo krku a usmeje sa na nás. Potom si ho zoberie na ruky Klaudia a všetci traja sa usmievajú.

Nikto by v tej chvíli nepovedal, že spor týchto dvoch žien musí riešiť až súd. Aká veľká škoda. Najmä pre tie detské oči, ktoré sa v tej chvíli šťastne smejú, pretože má pri sebe obe milované osoby.