Október a s ním aj pekné jesenné počasie je za nami. „Ak by sa náhodou niekomu zdalo, že rok 2021 je doteraz akýsi chladnejší, pripomínam, že zatiaľ bol o 1,4 °C teplejší ako bol priemer v období 1901-2000,“ naznačuje na sociálnej sieti klimatológ Milan Lapin. Čo nás čaká od decembra do februára?

Žiar - Dolinky, Žiarska dolina, Západné Tatry, lyžovačka, zima, šport, sneh, voda, prameň Foto: Ján Dzúr Uverejnené: Šarm č. 5/09 pôvodný súbor:ziar-dolinky2.eps
Zdroj: Ján Dzúr

Koncentrácia skleníkových plynov

Na stránkach najvýznamnejších svetových meteorologických inštitúcií sa pravidelne objavuje odhad prevládajúceho počasia na niekoľko mesiacov dopredu, ktorý vedci priebežne upresňujú.

Na rast globálnej teploty na zemeguli má napríklad vplyv aj postupne rastúca koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére. Priemerná koncentrácia kysličníka uhličitého v atmosfére Zeme je teraz skoro o 50 percent vyššia ako bola pred rokom 1800!

Ľad ubúda

„Plocha plávajúceho morského ľadu v Arktíde je aj v roku 2021 oveľa nižšia ako dlhodobý priemer pred r. 1991. V posledných mesiacoch je však v rámci normálu,“ opisuje Milan Lapin.

zima
Zdroj: Gettyimages

Svetové prognostické centrá podľa nášho klimatológa predpovedajú opäť vyššiu celkovú priemernú teplotu na severnej pologuli ako je dlhodobý priemer. V Európe ako celku by mali byť priemery teploty v chladnom období r. 2021/2022 tiež asi o vyše 0,7 ° Celzia nad dlhodobým priemerom.  No ako to naozaj bude, uvidíme až v zime...