Štát už školákom prispieva na obedy, teraz k nim po prvý raz pridal aj 100 eur na školské pomôcky, na ktoré vyčlenil skoro šesť miliónov eur. Napriek tomu, keď si rodičia zrátajú všetky výdavky, mnohým sa pri nich stále krúti hlava. Nový školský rok dáva zabrať najmä neúplným rodinám. A nie je ich málo. Ako zvládajú prvý týždeň v škole, ktorý znamená nápor na peňaženku?

Na Slovensku sa dnes rozvádza vyše štyridsať percent manželstiev, väčšina z nich po sebe nechá maloleté alebo nezaopatrené deti. Kým v minulosti bolo najčastejšou príčinou rozvratu rodiny úmrtie jedného z rodičov, dnes je to rozvod, alebo rozhodnutie matky, že svoje dieťa vychová bez muža.

Dvesto eur fuč!

Mária z Oravy, od smrti manžela sa sama stará o sedem detí. Päť z nich chodilo naraz do základnej školy. Išli do papiernictva, nič si dokopy nekúpili a dvesto eur bolo fuč! Školské pomôcky si preto požičiavali jeden od druhého.

„Učili sa za jedným stolom, pri jednej nočnej lampe. Kto chcel mať krajšiu tašku, musel si na ňu zarobiť! Z krúžkov chodili len na futbal, tam chlapcom stačilo staré tričko a kopačky,“ pripomína vdova.

Boris Kollár s dvomi zo svojich desiatich detí. Boris je od včera oficiálne prvák.
Boris Kollár s dvomi zo svojich desiatich detí. Boris je od včera oficiálne prvák.
Zdroj: Instagram B.K.

Drahý Spiderman

Kým za  školský batoh na chrbát dala pred desiatimi rokmi asi 25 eur, teraz za rovnaký pýtajú 65 eur a za tie najmodernejšie aj vyše 100 eur! „Ceny dvíhajú aj hrdinovia detských filmov, ktorí sa ocitnú na peračníkoch. Kým za obyčajný sme kedysi vysolili 5 eur, ten  so Spidermanom vyšiel trikrát viac! Kvalita je pritom rovnaká,“ uzatvára pani Mária. Takmer všetky jej deti buď už vysokú školu skončili, študujú na nej, alebo sa na ňu chystajú...

Ďalšie zdražovanie

Z najnovších údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že veľká časť školských potrieb medziročne zdražela. Školský zošit v priemere o 4 percentá, poznámkový blok formát A4 či ceruzka o viac ako 7 percent a guľôčkové pero o 9 percent. Približne 4-percentné zvýšenie ceny sa dotklo aj pastelových farbičiek a výkresov,“ uviedla analytička banky Jana Glasová.

Ak dieťa nemá správnu školskú tašku, skôr či neskôr sa začne sťažovať na bolesti chrbta alebo pliec. Len tá správna nemusí byť aj najdrahšia!
Ak dieťa nemá správnu školskú tašku, skôr či neskôr sa začne sťažovať na bolesti chrbta alebo pliec. Len tá správna nemusí byť aj najdrahšia!
Zdroj: shutterstock

Pomôže mesto

Niektoré mestá do základných škôl dodajú balíčky so školskými potrebami. Vyše tristo prváčikov v Považskej Bystrici dostane od mesta balíček so základnými školskými potrebami. Budú v ňom peračník, pastelky, detské nožnice, temperové farby, maliarska paleta či štetce. Cena jedného balíčka je približne 15 eur.