Do školských lavíc si tento týždeň po letných prázdninách opäť sadlo skoro 700 000 žiakov základných a stredných škôl, z nich takmer desať percent tvoria prváčikovia. Špecializovaný školský portál nedávno priniesol informácie, že ich rodičia by si na začiatok školského roka mali nachystať najmenej 150 eur. Najviac výdavkov zhltne taška, ktorá stojí aj 130 eur, zlatá stredná cesta vychádza na 60 eur. Nasleduje oblečenie a obuv na telesnú výchovu asi za 40 eur, prezuvky za 15 eur, písacie potreby a pomôcky na výtvarnú výchovu dokopy za 10 až 15 eur. 

Moderné tašky do školy stoja takmer sto eur!
Moderné tašky do školy stoja takmer sto eur!
Zdroj: Ján Dzúr

To nie je všetko

Tým sa však výpočet poplatkov nekončí. Väčšina škôl vyberá príspevok rade rodičov, ktorá z neho organizuje rôzne akcie, či zveľaďuje školu. Takýto príspevok je asi 15 eur ročne, no platí sa v septembri. Do triedneho fondu, z ktorého si môžu nakupovať trebárs hygienické potreby, dávajú žiaci od 5 do 20 eur ročne.

Ak svoje dieťa po skončení vyučovania rodičia nemajú kde nechať, v družine zaplatia od 5 do 25 eur mesačne. Niektoré školy tiež organizujú pobyty v prírode, tam treba rátať so sumou od 70 do 150 eur. A ak si k tomu všetkému pridáte desaťpercentnú rezervu na neočakávané výdavky, pribudne vám ďalších 15 eur.

Deti slobodných matiek

Publikácia Rodinné správanie populácie Slovenska, ktorú vydalo Ústredie Štatistického úradu SR v novembri 2015,  uvádza, že kým začiatkom 90. rokov sa slobodným matkám na Slovensku narodilo desať percent detí, v roku 2014 takmer štvornásobne viac. „Veľké množstvo talentovaných chlapcov a dievčat z neúplných rodín nenavštevuje krúžky len preto, lebo im to finančná situácia v rodine neumožňuje,“ hovorí Eva Marková, riaditeľka neziskovej organizácie Jeden rodič. Ako to teda riešia?

Lucia zo Žiliny je vdova, má deväť detí, sedem chodí do školy.
Lucia zo Žiliny je vdova, má deväť detí, sedem chodí do školy.
Zdroj: Ján Dzúr

S deviatimi deťmi

Lucia (41) zo Žiliny je vdova, ktorej príbeh je na Slovensku výnimočný. Po smrti manžela Miloša ostala sama s deviatimi deťmi, sedem je školopovinných. Tomáš (19) je gymnazista. Klaudia (16) chodí na tanečné konzervatórium, Laura (14) akurát nastúpila na bilingválne gymnázium. Martin (12), Jakub (10) a Šimon (8) chodia na základnú školu, Ester (6) sa práve stala prváčka. Dávid (4) a Tamarka (3) sú zatiaľ s mamou, ktorá je do septembra na materskej dovolenke. Rodina žije z príjmu asi 800 eur mesačne, polovicu z neho zhltnú dve hypotéky, ktoré si vzali ešte ako úplná rodina. Ako Lucia s toľkými deťmi zvláda nástup školského roka?

Stačilo málo

„Okolo mňa sa stále dejú zázraky! Občas ostaneme len s troškou peňazí, no vždy sa nájde niekto, kto nás zachráni. Aj teraz je tu pani z charity, ktorá nám doniesla tašky plné školských pomôcok,“ nezakrýva Lucia. Vie, že nie každá slovenská rodina má jej šťastie a pripomína, že situácia je zložitejšia ako v časoch jej školských čias. Vtedy stačilo pár pomôcok, teraz si škola vyžaduje viac. „Vytvára sa tým väčší nátlak nielen na rodičov, ale aj študentov, zvlášť vo viacpočetných rodinách. Zabezpečiť na začiatku školského roka všetko potrebné, je aj pre mňa občas malé dobrodružstvo,“ pokračuje mama deviatich detí.

Moderné tašky do školy stoja takmer sto eur!
Moderné tašky do školy stoja takmer sto eur!
Zdroj: Ján Dzúr

Cena za hrdinu

Lucia vraj nikdy nevie, ako to všetko zvládnu, nikdy si však nepripúšťa, že to bude náročné. Je veriaca, verí, že Boh im pomôže. „Dôverujem mu. Učím deti, aby zvládli aj všetko to porovnávanie medzi spolužiakmi. Opakujem im, že ich šťastie nezávisí od toho, či budú mať značkové veci a oblečenie. Ale že je dôležité, čo je v ich srdci,“ pokračuje sympatická Žilinčanka. Jej najstaršie deti cez leto pracovali, teraz si peniaze viac vážia.