Ženu ani kvetinou neudrieš. Tak tejto vete muž, ktorého si zamilovaná Jarka vzala za manžela, zrejme celkom nerozumie. A nie preto, že je cudzinec. Keď dostal amok, dokázal ju udrieť v aute len preto, že ho nedokázala dobre navigovať... Roky bitiek a zakrývania pravého pôvodu modrín pred okolím, sebaobviňovania a sebaponižovania sú však už preč. „Keby neprišla Markíza a jej Extrémne premeny, neviem, ako by to dopadlo,“ priznáva dnes Bratislavčanka, ktorá príležitosť zmeniť svoj život využila naplno.

 

Bez pomoci by to nedokázala. Keď si dnes už exmanžel balil kufre a odchádzal z bytu, stála pri nej napríklad psychologička Sylvia. Práve jej sa počas obdobia, kedy bola Jarka v Bootcampe, podarilo naplno otvoriť dvere do trinástej komnaty nešťastnej obéznej ženy, ktorá sa voči problémom obrnila nielen tukom, ale aj hrubým slovníkom.

Aj preto jej tréner Maroš Molnár okrem tvrdého tréningu doprial pobyt v luxusnom zámku s odborníčkou na etiketu, kde dostala šancu cítiť sa ako princezná, naučiť sa distingvovanému správaniu, ale aj úcte k sebe samej. „Viete, keď ste vo vzťahu, v ktorom vám oplzlo nadávajú, slovne to zo zúfalstva vraciate rovnako. Bol to ventil, na ktorý dnes nie som hrdá,“ hovorí energicky Jarka. Priznáva, že jej dnes píše množstvo žien, ktoré majú podobný osud ako ona. Sú bité, ponižované, chýba im sebaláska, ktorá im dodá silu na zmenu, a možno ani im nemá kto pomôcť.

Bitka v Bootcampe

Bratislavčanka prežila s rumunským partnerom Ionutom šesť rokov. „Prvá facka padla po pol roku vzťahu. Hájil sa tým, že keby som mu neodvrkla, nemuselo to tak byť. Začala som si vsugerúvať, že si to vlastne zaslúžim. Potom už boli bitky normálne,“ hovorí.

Keďže prežívali aj pekné dni, milovala ho. Napriek tomu, že ju po štyroch mesiacoch od požiadania o ruku podviedol, flirtoval v čete so ženami a zatúžil zavolať k nim domov na sex jej vydatú kamarátku, vzala si ho. „Tvrdil mi, že všetky zlé veci ich zocelili a musím veriť nášmu vzťahu. Pokoj bol len pol roka...“ spomína Jarka. Prvý raz sa chcela rozviesť v čase, keď manžel demonštroval svojej mame, ako ovláda ženu. Opäť v nej vyvolal pocit viny, že chce zahodiť roky ich vzťahu, a tak ostala.

Všetko zmenilo až chudnutie s Marošom Molnárom. „Po trojmesačnom vážení, keď už som mala radosť, že chudnem, to vygradovalo bitkou, ktorú som dostala priamo v Bootcampe. Zbil ma pred jedným z účastníkov Extrémnych premien, ktorý tam vtedy tiež chudol. Stalo sa to pred tréningom. Manžel to urobil napriek tomu, že vedel, že budeme natáčať, aj keď som ho prosila, nech ma nebije po tvári a na viditeľných miestach,“ spomína na jednu z posledných kvapiek, ktoré rozhodli, že prestane ospravedlňovať jeho správanie a klásť vinu sebe.

Rýchly rozvod

Rozviedli ich v apríli tohto roka na prvom pojednávaní. „Manžel na súde vyhlásil, že za všetko môžu Extrémne premeny, ktoré mu zmenili manželku a vymyli jej mozog. Schudla a už to nie je ona,“ hovorí dnes už s úsmevom.

S exmanželom sa v súčasnosti nekontaktujú, napriek všetkému necíti nenávisť. Veď prežili aj pekné veci a za to zlé je vďačná: „Som silnejšia, viem, čo v živote chcem a čo nechcem. Mňa už žiaden chlap neudrie! A exmanželovi prajem, aby si spomenul, keď raz bude mať ženu, čo mi robil, a poučil sa z toho.“

Hrdá na svoj salón

Jarka podstúpila v lete operáciu, chirurg jej odstránil prebytočnú kožu. Všetko ešte nie je zahojené, ale v cvičení ani v správnej výžive nepoľavila. Je ako gejzír dobrej energie, z jej hlasu cítiť spokojnosť. „Som šťastná, lebo som voľná. Raz mi muž povedal, že on cíti voľnosť, keď ide von s kamarátmi, ale ja cítim voľnosť teraz, keď mi nikto nenadáva, za to, že mi niečo spadne, že môžem povedať svoj názor. Ďakujem každý deň za to, čo mám.“

Zmenil sa aj jej postoj k práci. Na to, že má vlastný nechtový salón, vlastne začala byť naozaj hrdá až počas Extrémnych premien. „Muž mi predtým hovoril, že aj tak nič nedokážem, veď len sedím a brúsim nechty. Keď som podotkla, že celú zimu vždy živím aj jeho, keďže robí v stavebníctve, kde to vtedy stojí, chrstol mi do tváre, že ak sa mi nepáči, mám si nájsť iného,“ spomína. A jej reakcia? „Ešte viac som pracovala. Aj sedem dní v týždni a občas aj šestnásť hodín nonstop.“

Je hrdá na to, že má svoj nechtový salón.
Je hrdá na to, že má svoj nechtový salón.
Zdroj: archív

Znovuzrodená žena priznáva, že kamarátky sa jej s plačom ospravedlňovali, že nevideli jej problémy. „Nie je to nikoho chyba, ja som sa rozhodla, že budem zapierať,“ hovorí s tým, že dnes je rada, ak jej príbeh motivuje iné ženy.

Napriek všetkému na lásku nezatrpkla. „Keď príde ten pravý, na ktorého sa budem môcť spoľahnúť, poteším sa. A chcem s ním mať aspoň dve deti. Veď aj vďaka schudnutiu sa podarilo vyriešiť niektoré gynekologické problémy,“ uzatvára spokojne Jarmila Vlad, ktorá už síce minulosť hodila za hlavu, ale priezvisko, ktoré jej ju môže pripomínať, nie. Prečo? Aj z jej racionálnej reakcie sa dá predpokladať, že je už hádam nad vecou: „Zaplatila som rozvod, celú firmu mám na priezvisko Vlad, nebudem už platiť za ďalšie papiere. Keď sa vydám druhýkrát, potom sa môžem volať inak...“