Keby ste atraktívnu blondínku videli v jej zamestnaní a civilnom outfite, nenapadlo by vám, že svoj život zasvätila poľovníctvu. Petra, o ktorej písali aj známe anglické médiá, žije medzi svojím rodiskom vo Vinici v okrese Veľký Krtíš a Bratislavou, kde pracuje v lesníckom sektore. Hovorí, že svoj pokoj v duši našla v lese, kde sa rada prechádza sama so svojím psom. Poľovný lístok má už 13 rokov.

Priviedli vás k tejto záľube rodičia?

Ja som v lese vyrástla... Môj dedko je poľovník, ocino poľovník aj lesník a mamina celý život pracovala v lese. Otec nás so sestrou brával odmalička na poľovačky, na ťahy slúk, ktoré boli privítaním jari. Keď sme s ním išli prikrmovať zver, ťahal nás na sánkach za traktorom, naháňali sme raky v potoku. Rodičia viedli bažantnicu, kde sme pomáhali kŕmiť bažanty, ale aj si vychovávali vlastné kuriatka. Doma sme odchovali niekoľko diviakov či srniek, ktoré nám zranené priniesli ľudia. Ako mladá som brigádovala v lese, či už sadením stromčekov, alebo vyžínaním. Dodnes máme rodinnú tradíciu na Štedrý deň, keď chodíme spolu nakŕmiť najskôr lesnú zver a až potom večeriame. Všetko, čo ma rodičia o lese naučili, je to najväčšie dedičstvo, aké mi mohli odovzdať.

Mnoho žien má prirodzený odpor k zbraniam, navyše deťom býva zvierat ľúto pri strieľaní. Nemali ste s tým problém?

Nestrieľame, lovíme s úctou a pokorou, no lov je na poslednom mieste. Poľovník v prvom rade chráni a stará sa o zver. Prírode viac dávame, ako z nej berieme. Ale, samozrejme, že mi príde aj ľúto, veď sme ľudia, no plne si uvedomujem potrebu poľovníctva tak pre spoločnosť, ako aj pre zachovanie rovnováhy v prírode. Malo by mi byť menej ľúto tej zveri, keby sme ju nachádzali uhynutú, či už od hladu, či pri zrážkach s autami alebo uhynutú na starobu a chorobu? Poľovníctvo je predsa trvalo udržateľné, racionálne, cieľavedomé obhospodarovanie a využívanie voľne žijúcej zveri ako prírodného bohatstva a súčasti prírodných ekosystémov. Je súčasťou kultúrneho dedičstva, tvorby a ochrany životného prostredia. Poľovníctvo teda nie je možné zúžiť len na lov zveri, prípadne na snahu o dosiahnutie čo najlepších výsledkov v chove zveri, predstavovaných kvalitou trofejí.

Petra Krchňavá, poľovníčka
Zdroj: Archív P.K.