Lekári tvrdia, že aj pre náš mozog môže byť naozaj výnimočnou pomôckou. Precvičujete si totiž pri nej logické myslenie, vytrvalosť a trpezlivosť. Hrať sa s touto kockou je tiež excelentná metóda, ako si vylepšiť svoju priestorovú inteligenciu.

Anketa
Viete zložiť Rubikovu kocku?
  • 67%
  • 33%

Inšpirácia v Dunaji

Kocku vymyslel maďarský vynálezca, sochár a architekt Ernő Rubik (74), keď pôsobil na priemyselnej akadémii v Budapešti a zaoberal sa kombinovaním súčiastok rôznych tvarov. Robil to aj prakticky, na prednášky vždy doniesol aj rôzne modely z lepenky, dreva či plastov a spolu so žiakmi skúšali, čo všetko sa dá v priestorovej orientácii dosiahnuť. Prababička známej kocky mala len dve políčka v jednom riadku, až neskôr spravil Rubik kocku, ktorá má na jednej ploche v riadku tri políčka. Inšpiráciu vraj našiel, keď išiel pešo do práce a pozeral sa na riečny štrk v Dunaji, ktorého ostré hrany boli pod vplyvom hektolitrov vody zaoblené. Vtedy si predstavil zaoblené časti budúceho hlavolamu a dal ho žiakom vyskúšať. Od kocky sa nemohli odtrhnúť!

Z Rubikových kociek sa skladajú aj takéto obrazy.
Z Rubikových kociek sa skladajú aj takéto obrazy.
Zdroj: Profimedia

Rubikov vynález sa dostal do rúk maďarskému emigrantovi, ktorý pracoval pre nemeckú počítačovú firmu. Kocka ho zaujala, a tak ju predviedol na veľtrhu v Norimbergu. Šialenstvo, ktoré nastalo, sa nedá opísať. Kocka sa v priebehu niekoľkých týždňov stala svetovým fenoménom. Už po roku veľkovýroby ju vystavili ako stály exponát Múzea moderného umenia v New Yorku. Stala sa súčasťou Oxfordského slovníka pojmov. Keď si maďarskí komunisti pretreli oči a zistili, že vo svete sa predávajú milióny Rubikových kociek, spustili aj vlastné fabriky a Rubikovi dali diplom a vysoké štátne vyznamenanie.

Kvintilióny riešení

Snaha zložiť Rubikovu kocku zamestnáva už tridsať rokov všetky vekové skupiny na celom svete. Najmodernejšie počítače odhalili, že existuje – a teraz počítajte dobre – 43 252 003 274 489 856 000 rôznych usporiadaní kocky! To je 43 kvintiliónov možností! Zároveň sa vedci dopátrali k číslu osemnásť, to je vraj minimálny počet ťahov, ktorými sa dá kocka zložiť do výslednej podoby. Aký je váš rekord? Ale poctivý, nie že rozoberiete kocku a natočíte jednotlivé dieliky tak, aby farebné polia sedeli!

Súťaže v skladaní so zavretými očami sa konajú po celom svete.
Súťaže v skladaní so zavretými očami sa konajú po celom svete.
Zdroj: Profimedia.sk

Aj vo filme

Rubikova kocka si zahrala aj v niekoľkých filmoch či seriáloch, skladali ju v Simpsonovcoch, existujú svietiace verzie, ale aj Rubikove kocky pre nevidiacich. Skutočne, dizajnér Konstantin Datz navrhol kocku, s ktorou by sa bez problémov dokázali zabaviť aj ľudia, ktorí „pozerajú“ na svet hmatom, sluchom a čuchom. Celý trik je v tom, že hráč sa na kocku nepozerá, ale doslova z nej číta. Farby zelená, modrá, červená, žltá, biela a ružová sú zapísané Braillovým písmom.

Will Smith s Rubikovou kockou.
Will Smith s Rubikovou kockou.
Zdroj: Getty Images

A klasická kocka? Tá takisto zaznamenáva rekordy, nedávno bola zložená aj na Mount Evereste či vo vesmíre. Objavila sa aj v súťaži Švédsko hľadá talent, kde ju víťaz dokázal zložiť so zaviazanými očami.