„Náš dom horí, riešenie je jednoduché, aj dieťa to vie pochopiť,“ hovorí švédska tínedžerka naliehavým hlasom. Jej prejav je veľmi nevšedný, cítiť, že ho naozaj silno prežíva. Je fascinujúce, ako sa dokáže postaviť pred stovky ľudí sama na pódium a v angličtine rečniť bez papiera aj desať minút. Hovorí o tom, že rečí o potrebe prestať devastovať planétu aj šírenia slniečkárskych nádejí bez skutkov bolo už dosť. Žiadne upokojovanie, namieste je panika.

Stretla sa s pápežom Františkom.
Stretla sa s pápežom Františkom.
Zdroj: Profimedia.sk, Getty Images

Čierna alebo biela

Nemôžete odtrhnúť oči aj uši od dievčaťa s vážnou tvárou a sledujete, ako je ňou hypnotizované aj dospelé publikum. Pripomína to hollywoodsky príbeh, ale je to skutočnosť. Greta je unikát. Aj preto, že jej svet je trochu iný vďaka poruche autistického spektra, Aspergerovmu syndrómu. Áno, vďaka. Otvorene totiž hovorí, že keby ním netrpela, nesústredila by sa veľmi dlho na jeden problém a nevidela by veci čierno-bielo. Žila by si ďalej svoj život ako všetci ostatní a nešla si sadnúť pred švédsky parlament a protestovať za záchranu klímy.

„Ľudia hovoria, že nič v živote nie je čierne alebo biele, ale to je nebezpečná lož. Buď zabránime tomu, aby sa o ďalší stupeň oteplila klíma, alebo nie. Buď naša civilizácia bude pokračovať, alebo nie,“ povedala na jednej z prednášok. Greta trpí okrem Aspergerovho syndrómu aj selektívnym mutizmom, teda poruchou komunikácie. „V podstate to znamená, že rozprávam, len keď si myslím, že je to potrebné. Jedna z takých chvíľ je teraz,“ rozosmiala na chvíľu auditórium. Pravda je však taká, že emisie CO2 stúpajú, teplota tiež a blížime sa k bodu, keď sa spustí reťazová reakcia nezvratných zmien. Hovorí sa o jedenástich rokoch.