A tým sa tanečník nevyhne, pretože pri balete podáva podobný vrcholový výkon ako špičkový športovec. Zranenia sa nevyhli ani Nore – operovali jej meniskus, mala zlomený členok, no prekonala aj poranenie chrbtice, po ktorom hrozilo, že bude musieť s tancovaním navždy skončiť.

„Raz mi dcéra povedala, že nechápe, prečo robím takéto povolanie, prečo sa tak trápim,“ hovorí bývalá baletka. Keď mávala dvojfázové tréningy, dcéra ju vídala poriadne unavenú. Bola vtedy len škôlkarka a už vnímala aj odvrátenú stránku maminho povolania. „Vysvetľovala som jej, že to bol vždy môj sen, ktorý sa mi splnil, a že ma to veľmi baví. Je úžasné, keď človek môže robiť povolanie, ktoré ho napĺňa a nevníma to tak, že ‚musí chodiť do práce‘. No a javisko má úžasné čaro...“

Primabaleríne Nore Gallovičovej bolesť stojí za to, aby tancovala

Očarená tancom...

Nora sa k baletu dostala už ako trojročná. Mama ju zaviedla do krúžku pohybovej výchovy, ktorý viedla primabalerína Mimi Vasileva-Kordošová. Venovali sa v ňom rytmike, baletu a gymnastike. „Veľmi sa mi tam zapáčilo, pretože nás vedela motivovať,“ spomína Nora Gallovičová na svoj prvý kontakt s baletom. Už vtedy zatúžila byť baletkou a neodradili ju ani čoraz náročnejšie tréningy. Tanečné umenie ju očarilo a chcela v ňom pokračovať.

Zhodou okolností vtedy otvorili v Bratislave tanečné konzervatórium s pôvodným názvom Hudobná a tanečná škola. Veľmi túžila dostať sa na ňu, preto začala chodiť do bratislavského Interu na športovú gymnastiku, kde mali aj baletnú prípravu. „No asi po roku som s tým prestala, lebo ten šport sa mi zdal príliš tvrdý a mala som aj jeden škaredý pád. Mame som povedala, že tam už nechcem chodiť,“ vysvetľuje Nora Gallovičová, ktorá pohybový talent zdedila po rodičoch.

Jej mama robila ľudový tanec, otec aktívne hrával hokej. Na prijímačkách na konzervatórium uspela a osem rokov študovala balet, dejiny hudby i dejiny tanca u Zlatice Vincentovej. „Veľmi sa mi venovala, naučila ma základy, na ktorých som potom stavala,“ spomína s láskou na svoju pedagogičku.

Kariéra alebo rodina?

Po konzervatóriu nastúpila v osemnástich rokoch do Slovenského národného divadla v Bratislave. Zakrátko sa stala sólistkou a primabalerínou, čo znamená, že tancovala sólové postavy. Okrem radosti z tohto úspechu si uvedomovala aj zodpovednosť, každý deň musela sebe i ostatným dokazovať, že je najlepšia zo všetkých.

V tom čase sa už poznala so svojím manželom, hercom Jánom Gallovičom. Štyri roky po tom, ako odštartovala svoju tanečnú kariéru na doskách našej prvej scény, zistila, že čaká bábätko. Bývalo jej zle, cítila sa ťažkopádna. Keďže mala pred premiérou, problémy pripisovala stresu.

„Šla som k lekárovi a ten mi oznámil, že čakám dieťa. Prišlo to neočakávane, no ani na sekundu som nerozmýšľala o tom, či je na to správny čas, či dám prednosť sľubne rozbehnutej kariére, alebo rodine,“ prezrádza umelkyňa. Postupne obmedzila svoj program a tešila sa na narodenie dcérky. A na VŠMU začala študovať pedagogiku klasického tanca u známej tanečnice a pedagogičky Dagmar Hubovej.

Už tri mesiace po pôrode však dostala od vtedajšieho šéfa baletu ponuku, aká neprichádza len tak – tancovať ústrednú ženskú postavu Giselle v rovnomennom romantickom balete pod vedením známeho kubánskeho baletného majstra Joaquina Banegasa.

„V našej profesii nestačí, že máte talent a že si vás všimne choreograf. Je to aj o príležitosti a o šťastí. Musíte byť aj pracovitá a využiť šancu, ktorú dostanete,“ hovorí Nora Gallovičová, ktorá tú výzvu prijala. „Ale bez nezištnej pomoci mojej mamy a môjho manžela by to určite nešlo.“

Foto: Robo Hubač

Drina mi neprekáža

Návrat na baletnú scénu bol však náročný. Tehotenstvo a pôrod dali jej telu zabrať a znova si musela zvykať na fyzicky náročné tréningy. „Baletný umelec začína každé ráno akoby od nuly. Najprv si spraví rozcvičku, potom absolvuje tréning na udržanie a cibrenie techniky tanca. Bez každodenného tréningu sa jednoducho ďalej neposuniete,“ zdôrazňuje Nora. Svojou húževnatosťou si opäť vybojovala postavenie primabaleríny a tancovala v nádherných predstaveniach, akými boli Labutie jazero či Svätenie jari.

„Baletné umenie ohraničuje mladosť, teda obdobie, kým má tanečník určité fyzické dispozície, kým je jeho telo ohybné,“ poukazuje Gallovičová na fakt, že kariéra profesionálneho tanečníka je veľmi krátka. Ona sa tú svoju rozhodla ukončiť ako tridsaťjedenročná. Vďaka štúdiu na vysokej škole sa však tancu mohla venovať aj ďalej.

Najprv pôsobila ako baletná majsterka v Bratislavskom divadle tanca. Krátko pracovala aj ako asistentka na VŠMU. V roku 2003 sa vrátila do baletu SND, kde ako baletná majsterka vedie tréningy, ktorými zvyšuje tanečnú úroveň umelcov. Preskúšava s nimi repertoár, a tak ich pripravuje na predstavenia.

Spoločné koníčky

A aké je manželstvo dvoch vyťažených umelcov, herca a baletnej majsterky? „Bez vzájomnej empatie, dôvery a tolerancie by to nešlo. Zatiaľ sa nám darí vo vzťahu objavovať vždy niečo nové a okrem bežných rodinných povinností sa snažíme spoločne venovať aj našim koníčkom – hudbe a literatúre,“ hodnotí umelkyňa.

O svojom súkromí hovorí nerada, a tak sme sa chceli dozvedieť aspoň niečo o jej záľubách. „Nemám žiadne typicky ženské ani vzťah k módnym vychytávkam, topánkam či ku kabelkám. Zrejme je to dôsledok môjho povolania, keďže väčšinu času trávim v cvičebnom oblečení. Okrem toho som si celý život prezliekala kostýmy, korzety, preto sa aspoň v civile chcem cítiť uvoľnene,“ hovorí so smiechom Nora Gallovičová.