Katarína Rimarčíková patrí k Slovákom, ktorí veľmi slušne reprezentujú našu malú krajinu vo svete, ale, paradoxne, doma o nich veľa nevieme. Vyštudovala odbor dámske odevy na prestížnej škole Central St. Martins v Londýne a pracovala v módnych domoch Alexander McQueen, Gucci či Stella McCartney. Prednáša na známej College od Fashion Art and Design v Londýne a pred siedmimi rokmi založila vlastnú módnu značku. Žije a tvorí v Paríži, ale Slovensko je stále jej srdcovka. Aj preto vedie projekt, ktorým chce podporiť slovenských aj svetových návrhárov tým, že ich prezentuje v Bratislave, Paríži a v Londýne. Okrem toho má v Bratislave ateliér, kde môžete vidieť aj jej modely.

Boj dvoch vášní

Koľko dievčatiek sa pri obliekaní bábik neuspokojí len so šatočkami, v ktorých ich doniesli z obchodu, ale vytvára im vlastné? Veľa. Nie je to nič nezvyčajné. Katarína im šila kostýmčeky v duchu Chanela. Chvíľu chcela byť aj vizážistka, potom scénografka a napokon sa ocitla medzi prvými poslucháčmi vtedy novootvoreného odboru módneho návrhárstva na Odevnej umeleckej škole v Bratislave. Zdalo by sa, že jej životné nasmerovanie je jasné, v skutočnosti sa v nej však vášeň pre módu bila s vášňou pre tanec.

Len čo vyštudovala, odišla do Londýna, odhodlaná stať sa profesionálnou tanečnicou. Po dvoch rokoch driny jej sen zmarilo vážne zranenie kolena a ona sa vrátila k móde. „Nesmútim, lebo zážitky z tanečného obdobia mi nikto nezoberie. Dodnes z neho čerpám. Napríklad minule som robila s mojou študentkou a profesionálnymi tanečníkmi choreografiu pre umelecko- módnu prezentáciu a hneď po nej nás oslovil na spoluprácu známy britský módny fotograf Nick Knigh. Tanec a tanečné vystúpenia v najlepších mestách na svete bol možno divoký sen, ale jednoducho som ho musela nasledovať. Ani teraz mi nestačí len jedno povolanie. Odkedy som navrhla interiér svojho ateliéru, mám obrovskú chuť navrhnúť štýlový boutique hotel v Bratislave. Len najprv musím zistiť, či je o to vôbec záujem,“ smeje sa.

Strihoruký Edward

Po zranení sa prihlásila na odbor dámske odevy na Central Saint Martins v Londýne. Prečo sa neuspokojila so školou, ktorú skončila v Bratislave? „Lebo keby som mohla, študujem dodnes. Extrémna zvedavosť ma núti neustále sa zlepšovať. Kým ju cítim, viem, že dokážem hocičo.“ Na vzdelanie vo Veľkej Británii si zarábala prácou pre už spomínané svetové módne značky. „Začala som ako asistentka predaja, pokračovala ako vizuálny odborník na prezentáciu a predaj odevov, až som sa dostala do štúdií a ateliérov, kde ma trénovali najlepšie ruky v módnom priemysle. Tam som sa naučila nielen krajčírstvu na mieru, no pracovala som aj kreatívne na nových kolekciách, doplnkoch a zákazkách pre VIP klientov.“

Ako jeden z najsilnejších momentov z tohto obdobia v nej rezonuje stretnutie s návrhárom Alexandrom McQueenom. „Vyšiel zo svojej kancelárie, hodil látku na figurínu a ako strihoruký Edward na nej za dvadsať minút vytvoril úžasný kabát. Bol to pre mňa rovnako silný zážitok, ako keby som sledovala Michelangela pri modelovaní sochy.“

Zákazníčka z metra

Napriek tomu, že v spolupráci so známymi módnymi návrhármi si mohla žiť komfortne, rozhodla sa ísť síce ťažšou, ale vlastnou cestou. „Vždy som vedela, že to musím urobiť, a všetci dôležití ľudia, ktorých som stretla, ma v tom utvrdzovali. Áno, je oveľa jednoduchšie byť súčasťou veľkej značky a prísť si len odrobiť ‚svoje‘ do zabehnutého systému, ale ja chcem byť radšej sama sebou.“ O tom, že v zahraničí vedia ľudia takúto snahu oceniť, svedčí aj jej nasledujúca skúsenosť: „Nedávno som dostala e-mail od neznámej ženy z New Yorku. Písala mi, že v metre stretla ženu v kabáte, ktorý som vytvorila. Musela ju osloviť, aby zistila, odkiaľ ho má, a mohla si objednať podobný.“

Kolekcia o strachu

Katarínine kolekcie sú zaujímavé aj pre hlboký filozofický koncept. Pri najnovšej kolekcii ju napríklad zaujala emócia strachu. „Stretávala som sa s vedcami a so psychológmi, ktorí sa strachu snažia porozumieť a liečiť ho, ak sa zvrhne do choroby, ale aj s ľuďmi, ktorým strach extrémne ovplyvnil život. Zaujíma ma, ale aj fascinuje, ako môže jediná silná emócia či negatívny zážitok zastaviť človeka v snahe byť sám sebou. Radšej zmarí všetko, čo považoval za dobré, len aby sa mohol ukryť do bezpečnej zóny, ktorá je však pascou, lebo v nej nemá šancu vyvíjať sa,“ približuje Katarína.

Pri tvorbe modelov ju inšpirovala aj jedna zo psychologických metód, ktorá pomáha striasť sa extrémneho strachu tým, že mu nastavíte tvár a postupne sa púšťate do toho, čoho sa bojíte, aj za cenu straty „bezpečia“.

Móda po slovensky

Pre ženy, ktoré majú rady väčšinovú módu, by takáto terapia znamenala vrhnúť sa do obchodov s menej známymi značkami, obliecť si niečo, čo práve nie je „in“, ale páči sa im to. Skrátka, odviazať sa. To je totiž podľa Kataríny problém dievčat, ktoré si myslia, že rozumejú móde. „Je smutné vidieť, ako sa boja byť samy sebou. I keď sa im niečo páči a vyzerajú v tom skvelo, asi potrebujú, aby im to najprv schválilo okolie. Veľa z nich si myslí, že synonymom luxusu je Zara, nezaujíma ich, z akých materiálov sú šaty vyrobené a aký to má dosah na životné prostredie… Po invázii masovej produkcie, logománii a vzájomnom kopírovaní by už mohli byť v móde vzdelanejšie.“

Nikdy nebudem Parížanka

Prečo sa usadila práve v Paríži, v meste, o ktorom sa tvrdí, že jeho obyvatelia sú známi svojou aroganciou voči cudzincom? „Parížania jednoznačne nie sú najpriateľskejší ľudia. Veľmi rýchlo som pochopila, že keď nie som z dobrej parížskej rodiny a nevyrastala som v istých parížskych kruhoch, tak ma nikto nebude brať ako Parížanku. Ale takisto rýchlo som si uvedomila, že som Európanka, a teda dokážem žiť všade. Na druhej strane, Paríž má aj svoje kvality. Naučila som sa vďaka nemu vychutnať si život cez dobré jedlo, víno, mať rešpekt sama k sebe. Milujem jeho históriu, tradíciu haute couture aj to, že módu berie s rešpektom.