India je jednou z najnebezpečnejších krajín sveta pre dievčatá. Vraždia ich, znásilňujú alebo im vôbec nedovolia narodiť sa.

Mitu Khurana však nedokázala mlčať. Ako prvá indická žena verejne obvinila svojho muža, nemocnicu a lekárov z pokusu o vraždu jej nenarodených detí. Žiadalo si to poriadnu odvahu, pretože tým riskuje svoj život.

Nedobrovoľný ultrazvuk

Mitu mala dvadsaťsedem a za sebou šestnásty týždeň tehotenstva, keď jej manžel priniesol chutný koláč. Mitu ho zjedla, no okamžite jej prišlo nevoľno. Manžel so svokrou úmyselne priniesli koláč s vajcami! Vedeli, že mladá žena je na ne alergická. Mitu prosila o svoje lieky, no nikto sa nesnažil jej ich podať.

Namiesto toho ju zaviezli do nemocnice a miestnemu lekárovi podstrčili pekný balík bankoviek. Ten už vedel, čo má robiť, a aj Mitu tušila, kam ju vezú. Na ultrazvuk. Bránila sa, no napchali ju utišujúcimi liekmi. Manžel so svokrou už dlhšie snovali plán, ako sa najrýchlejšie dozvedieť pohlavie dieťaťa, a teraz konečne prišla šanca. Správa bola pre nich krutá. Dvojičky, dievčatká. A začal sa tvrdý boj.

Zbav sa dievky, ušetríš!

Moderné indické veľkomestá sa rozmáhajú a na každom kroku vidieť pokrok. Pre dievčatá tam však stále platia pravidlá ako zo stredoveku. Odkedy v Indii zaviedli pred dvadsiatimi rokmi ultrazvuk, rodiny chcú poznať pohlavie dieťaťa čo najskôr. Za tých dvadsať rokov ultrazvuk zabránil dvanástim miliónom dievčatiek, aby sa vôbec mohli narodiť. Každý rodič túži vychovávať chlapca. Dievčatá totiž znamenajú výdavky, ktoré pripravujú rodinu o pohodlie.

Prerušenie tehotenstva z dôvodu „nesprávneho“ pohlavia plodu je oficiálne zakázané a od roku 1996 dokonca v krajine platí zákaz informovať rodičku o tom, či bude mať chlapca alebo dievča, no tento zákaz v skorumpovanej Indii nič neznamená. Najmä súkromné kliniky lákajú klientov na reklamný slogan: „Zaplať dnes tisíc rupií a ušetri neskôr stotisíc!“ Dievčatá totiž potrebujú pri vydaji veno, a to nie je maličkosť. „Vychovať dcéru je ako polievať susedovu záhradu,“ vraví indické príslovie.

Dievčat sa zbavujú najmä majetnejšie rodiny, ktoré si môžu ultrazvuk dovoliť. V Indii však hrozia dievčatám a ženám aj iné nebezpečenstvá. Každú hodinu zomrie jedna žena násilnou smrťou len preto, že si rodina ženícha brúsila zuby na jej veno. Každých osemnásť hodín je jedna žena znásilnená v hlavnom meste Dillí. Tak, ako 16. decembra minulého roku 23-ročná študentka, ktorá po znásilnení šiestimi mužmi o pár dní na následky zomrela. Takéto činy sa väčšinou zamlčujú a ak ich aj nejaká žena ohlási, proces sa ťahá roky.

Smrť mladej študentky však spustil vlnu protestov. Ženy vyšli do ulíc a nezľakli sa ani vodných diel a slzotvorného plynu. Tisícky ľudí tiahli na prezidentský palác a držali transparenty s nápismi: Táto krajina nie je pre ženy! Som len telo, ktoré zneužijú?! Prestaňte konečne zabíjať naše nenarodené dcéry!

Skúsili ju vyhladovať

Kedysi považovala Mitu svojho manžela za poctivého muža. Nie je to žiadny chudák, naopak, pracuje ako ortopéd a ľudia si ho vážia. Aj ona si ho vážila, dokonca boli kolegovia, veď sama pracovala ako detská lekárka. Ich sobáš v novembri 2004 bol, ako zvyk káže, rodinami vopred dohodnutý. Jeho rodina požadovala ako veno šperky, novú Hondu a byt.

Mitu sa presťahovala k rodine manžela. Myslela, že je všetko v poriadku, boli predsa dvaja moderní ľudia. Manžel jej prácu akceptoval a ju ako ženu rešpektoval. Ibaže potom otehotnela. Svokra žiadala smrť svojich nenarodených vnučiek „alebo aspoň jednej“. Mladú tehotnú ženu zavreli svokrovci v dome a nedávali jej jesť. „Možno ich takto potratíš,“ povedali jej a ešte sa neveste vyhrážali, že ak sa náhodou deti narodia, aj tak ich utopia.

Mitin muž zrazu žiadal test otcovstva. Neustále sa hádali a uprostred jednej hádky ju zhodil zo schodov. Mala rany na celom tele, krvácala, a tak zúfalá prosila o pomoc svojho otca. „Radšej sa zabijem, ako by som mala zavraždiť svoje dcérky!“ plakala otcovi do telefónu. Ten ju hneď prichýlil a staral sa o ňu, pokým Mitu v siedmom mesiaci porodila. Našťastie, dievčatká boli zdravé.

Posledná šanca a koniec

Keď mali deti štyri mesiace, Mitu sa rozhodla zachrániť svoje manželstvo. Dúfala, že muž zmení názor, keď bábätká uvidí. Tu už nešlo len o lásku ich dvoch, šlo o budúcnosť detí a o to, aby mali otca. Svokre sa ospravedlnila a dala jej všetky svoje šperky. „Ale v tom dome už pre mňa a deti nebolo lásky ani rešpektu. Bála som sa o náš život,“ hovorí Mitu.

Jedného dňa sa svokra pokúsila jedno z detí hodiť zo schodov, kým sedelo v detskej sedačke. Vraj to bola nehoda. Mitu zachytila dievčatko v poslednej sekunde, no napriek tej strašnej udalosti ostala v dome svojho muža dlhé dva roky. Boli plné strachu a celý čas dúfala, že manžel a svokra jej dcéry konečne prijmú do rodiny. Zbytočne. V marci 2008 ju manžel vyhodil uprostred noci aj s deťmi z domu a podal žiadosť o rozvod. Kričal, že sa znova ožení a bude mať synov.

Odišla opäť k rodičom a rozhodla sa, že už dlhšie mlčať nebude. Zažalovala manžela, nemocnicu a lekára, ktorý ju prinútil na ultrazvuk. Policajný komisár, ktorý žalobu prijímal, jej vraj odvetil: „Kde je tvoj problém? Jednoducho poroď mužovi syna a hotovo.“ Neskôr volal Mitinej matke a varoval ju. Vraj ženy ako Mitu, ktoré robia na polícii problémy, môže pokojne niekto za rohom znásilniť. Tak nech si dá pozor. Jedna sudkyňa sa Mite vyhrážala, že udelí otcovi detí právo na ich navštevovanie, iný sudca navrhol vyrovnanie 150-tisíc eur, ak žalobu stiahne.

Stratila prácu, tety, strýkovia, sesternice sa jej vyhýbali, lebo uvalila na rodinu dovtedy neslýchanú hanbu. Žena si vraj má muža udržať, má poslúchať, a nie vyťahovať súkromné problémy na verejnosť. „Dodnes sa mnohí ku mne správajú, akoby som neexistovala.“

Ani Oprah nestačí

Dnes má Mitu Khurana tridsaťpäť rokov a je prvou Indkou, ktorá sa odvážila postaviť pred súd všetkých zodpovedných. Chce, aby sa konečne niečo zmenilo. Aby sa svet dozvedel, že v Indii sa ako na bežiacom páse vraždia dievčatká. Založila blog o svojom príbehu, obrátila sa na rôzne organizácie, rozdávala rozhovory, Oprah Winfrey za ňou dokonca prišla domov, no žiadne väčšie zmeny sa v krajine neudiali. Oficiálne ju nepodporuje žiadna organizácia, len niekoľko žien z niekoľkých hnutí.

Našťastie, konečne sa v Indii podarilo nájsť právnickú kanceláriu, ktorá Mitu zastupuje v procese voči jej manželovi a ostatným bezplatne. Na súd musí prísť tri- až štyrikrát do mesiaca a procesy ako tento sa ťahajú desať aj viac rokov. Mitu nechce peniaze, žiada, aby všetci, ktorí jej a jej deťom chceli ublížiť, skončili za mrežami. Možno aj demonštrácie po smrti študentky konečne niečo zmenia.

Foto: Archív

Nesmie sa zas oženiť!

Dcérky dnes majú sedem rokov. Žijú napriek tomu, že sa ich vlastný otec aj babička zo všetkých síl snažili, aby nikdy neprišli na svet. Mitu s nimi býva v rodičovskom dome v zámožnej štvrti severozápadnej časti Dillí. Jej otec je tiež lekár a svoju dcéru aj vnučky podporuje. Mitu si konečne našla prácu v administratíve jednej nemocnice a odmieta sa nechať rozviesť. Ona sama sa už nikdy nechce vydať a myslí si, že ani jej muž by už nemal dostať druhú šancu. A hoci oficiálne nie sú rozvedení, jej manžel si už dal v novinách inzerát pre vydajachtivé nevesty.

„Lenže, čo ak budú znova čakať dievča? Zbaví sa ženy tak, ako sa zbavil mňa, a potom ďalšej a ďalšej? Tú voľnosť mu nedám,“ hovorí odhodlane Mitu, no vie, že ju ešte čaká dlhá cesta. Najnovšie jej hrozí, že sa manželovi podarí získať právo na to, aby sa stretával s dvojičkami bez dozoru matky. Celý svoj príbeh a všetky dokumenty z pojednávaní zverejnila na internete (www.savedaughters19. wordpress.com). „Nech niekto pokračuje v mojom boji, ak ma nakoniec zabijú.“