Už po prvom roku bezúspešných pokusov otehotnieť sa zdalo Andrei zvláštne, že bábätko stále nie je na ceste. Nechcela si však pripustiť, že môže mať nejaký zdravotný problém. Túžba po dieťati v nej i v manželovi stále rástla a keď už aj nádejní starí rodičia do nich neustále „hučali“, aby s tým niečo robili, Andrea pritlačila na muža, aby sa dal vyšetriť.

„Opakoval mi síce, že prekážka predsa nemusí byť v ňom – vždy som napríklad mala nepravidelný menštruačný cyklus a zanedbávala som preventívne gynekologické prehliadky –, ale ja som tvrdá hlava... Napokon so zdôraznením, že len kvôli mne, si dal urobiť spermiogram,“ spomína 32-ročná Žilinčanka. Výsledok nedopadol vôbec zle, no bábätko sa stále nehlásilo...

Na prvý šup

Na žiadne babské rady, ako zaručene otehotnieť, ktorých je plný internet, Andrea ani jej muž neverili. Keďže poznali pár s podobným problémom, ktorému sa podarilo stať sa rodičmi s pomocou centra asistovanej reprodukcie v Martine, rozhodli sa skúsiť to tiež. „Zavolala som tam a dohodli sme si termín stretnutia. Hneď sa mi neskutočne uľavilo,“ hovorí Andrea o prvom dôležitom kroku k otehotneniu. Nasledovala prvá návšteva, pohovor s lekárom, vstupná gynekologická prehliadka a ďalší spermiogram, ktorý potvrdil manželove zdravé spermie.

Andrea absolvovala tri odbery krvi s týždňovým odstupom, aby odborníci zistili potrebné údaje o jej menštruačnom cykle. „No a prišlo sa na to, že vôbec nemávam ovuláciu, teda z vajíčkovodov sa mi neuvoľňovali vajíčka a neprechádzali do maternice. Predpísali mi lieky na upravenie cyklu s následnou ovuláciou. Potom som v čase takto vyvolaného uvoľnenia vajíčka išla na injekciu a po pár dňoch na samotný zákrok – na insemináciu. Bolo to dosť bolestivé, aj po zákroku ma v ten deň bolelo v podbrušku, ale akosi som cítila, že sa to podarilo...A naozaj, z centra mi po čase zavolali, že mám v krvi hodnoty tehotnej ženy!“

Onedlho sa s manželom dozvedeli, že to budú dvojčatá. „Zaskočilo nás to, ale potešili sme sa. Mne to akosi stále nedochádzalo, hlavne, že budeme mať vysnené detičky a budú len naše. Väčšie obavy mal manžel, ale bral to tak, že sme jednou ranou zabili dve muchy,“ smeje sa šťastná mama.

Ukážkové tehotenstvo

„Najťažšie na tom celom bolo lietanie po lekároch, neustále vymeškávanie z práce, kde som si potom musela zameškané nadrábať. A neistota – čo ak to nevyjde? Budem mať dosť síl to absolvovať znova? Okrem toho mám paniku z odberu krvi a tú mi brali hneď niekoľkokrát,“ zdôveruje sa Andrea, ktorej najväčšou oporou bol a je manžel. „Všetko so mnou trpezlivo znášal, sám absolvoval tri odbery spermií, dva na spermiogram, aby zistili, či je plodný, a ďalší v deň zákroku na samotnú insemináciu,“ chváli ho manželka.

Tehotenské príznaky mala Andrea vraj ako z knižky. „Od prvých dní až po piaty mesiac ma trápila záha. Musela som vylúčiť sladkosti, čaje, džúsy, tresku, veľmi veľa vecí, ktoré mám rada. Vďaka tomu som počas prvých mesiacov nepribrala ani kilo. Ešte horšie to bolo s pachmi, všetko mi smrdelo, ľudia, parfumy, výfuky z áut. Posledné týždne sa mi aj veľmi zle spalo, bábätká dosť kopkali, bolela ma chrbtica, rýchlo som sa unavila. Otehotnenie i samotná gravidita boli dosť náročné, ale výsledok stál za to.“

Malí valibuci

Ku koncu tehotenstva, asi v 35. týždni, začalo Andrei tvrdnúť brucho. „Otvárala som sa a dostala som aj kontrakcie. Dali mi nejaké infúzie a injekcie, našťastie sa to podarilo zastaviť a po týždni ma z nemocnice poslali domov. Bola som šťastná, lebo bábätká mali ešte čas.“ Lekári stanovili pôrod o dva týždne skôr, než pôvodne plánovali, pretože sa obávali, aby jedno bábätko nebralo druhému živiny. To sa totiž už dialo – jedno dieťatko bolo väčšie ako druhé. Detičky sa narodili v určený termín cisárskym rezom.

„Takmer pre každú ženu je najväčším strašiakom materstva pôrod. Pre mňa to bol krásny zážitok. Nepociťovala som žiadnu bolesť, teda okrem cievkovania, a keď mi ukázali jedno bábätko za druhým, bola som najšťastnejšia na svete. Pocítila som taký príval lásky na prvý pohľad, že to neviem ani opísať. Prvá sa narodila Lilianka, merala 45 centimetrov a vážila 2 600 gramov a po nej Matúško s mierami 49 centimetrov a 3 260 gramov. Nemali žiadne komplikácie a všetci boli prekvapení, aké veľké detičky som vynosila,“ pyšne spomína hrdá mamka.

Život naruby

Život Andreinej rodiny sa zásadne zmenil ešte pred narodením detí. „S manželom radi spoznávame Slovensko a vždy, keď bolo krásne počasie, sme boli vonku, niekde v prírode, na hrade alebo na kávičke. Toto leto som však strávila len doma, pretože som chcela detičky udržať v brušku čo najdlhšie, aby boli zdravé a nemuseli ísť do inkubátora, čo sa pri dvojičkách často stáva. Kým nemáte deti, riešite stále seba a v podstate ste pánom svojho času. Teraz náš čas prispôsobujeme iba im a tomu, kedy budú papať a spinkať,“ hovorí Andrea o zmene ich životného štýlu.

„Prvé dva týždne sme sa vôbec nevyspali, lebo sme si všetci na seba zvykali. Bolo to ťažké, ale vždy, keď sme sa na drobcov pozreli, ako sa na nás usmievajú, ako papajú, držia nás drobnými ručičkami, tak aj únava či stres boli preč.“ Teraz, po dvoch mesiacoch, už majú v domácnosti zabehnutý režim. „Niekedy máme dobré dni, že stihnem porobiť aj nejaké domáce práce a mám aj nejaký čas pre seba, a niekedy neurobím nič, len som pri deťoch. Najťažšie je asi papanie, ale aj na to máme systém, takže sa to dá zvládnuť. Len nesmiem podliehať stresu. Aj keď sa mu zo začiatku človek asi nevyhne.“

Do tretice?

Cesta mladých Žilinčanov k rodičovstvu nebola priamočiara ani ľahká, no vďaka súčasným lekárskym postupom nebola zarúbaná. „Verím, že môj príbeh pomôže ženám, ktorým sa zatiaľ nedarí otehotnieť, aby nestrácali nádej. No a my? Uvidíme, čo prinesie život. Ak bude všetko v pohode, tak možno o tri roky by sme to ešte raz skúsili. Ale nechcem predbiehať, pretože teraz je u nás dosť rušno a máme plné ruky našich vysnívaných drobcov, Lilianky a Matúška,“ usmieva sa novopečená mama Andrea.

Odpovedá MUDr. Peter Krajkovič, gynekológ

Naša čitateľka Andrea otehotnela vďaka inseminácii, ktorú absolvovala na vašom pracovisku. O aký zákrok ide?

Inseminácia je jednou z techník asistovanej reprodukcie, pri ktorej sa spermie zavádzajú cez pošvu do dutiny maternice. Princíp metódy spočíva v tom, že z celkového množstva spermií v ejakuláte sa vyberú tie najkvalitnejšie, ktoré sa zavedú tenučkým katétrom do maternice. Nejde len o jednoduché nasatie spermií z ejakulátu a ich posun do maternice. Spermie sa najprv špeciálne upravujú, prejdú centrifugáciou a prepratím cez roztoky. Celý proces prípravy spermií trvá približne dve hodiny. Inseminácia sa vykonáva v období ovulácie u ženy, buď v prirodzenom cykle, alebo po stimulácii ovulácie liekmi. Vhodné je pred insemináciou podporiť ovuláciu injekciou hormónu HCG.

Zákrok sa robí pod narkózou?

Nie, zákrok sa robí bez anestézie, v gynekologickej polohe ženy. Krček maternice sa dezinfikuje jemným roztokom, aby sa nezaviedla prípadná infekcia z pošvy do maternice, a tenkým katétrom sa upravené spermie zavedú do maternice. Zákrok je nebolestivý, niektoré pacientky pociťujú jemný tlak. U niektorých žien s veľmi úzkym krčkom maternice je potrebné najskôr rozšíriť kanál krčka. Po inseminácii si žena ešte chvíľu poleží a potom môže „nabehnúť“ na bežný režim.

Aká je úspešnosť, čo sa týka otehotnenia?

Na našom pracovisku je úspešnosť inseminácie 12 až 14 percent na jeden zákrok.

Kedy sa žene ,,naordinuje“ inseminácia?

Indikovaná je pri mierne zhoršenej kvalite spermií, čo sa týka počtu, pohyblivosti a morfológie. Vhodná je pri prítomnosti protilátok proti spermiám v ejakuláte, takisto pri prítomnosti protilátok proti spermiám u ženy, aj pri hustom hliene v krčku maternice, keď sa spermie nevedia dostať do dutiny maternice. Využíva sa aj na zvýšenie šance otehotnieť pri neplodnosti z neznámej príčiny. V prípade, keď nie je možné otehotnieť použitím spermií partnera, možno použiť darcovské spermie zo spermiobanky. Iseminácia nie je vhodná pri obojstrannom uzávere vajíčkovodov a pri výrazne zhoršenom spermiograme.

Hradí ju zdravotná poisťovňa?

Insemináciu na Slovensku nehradí žiadna zdravotná poisťovňa, pacientka si ju platí sama. Ale napríklad v Česku ju zdravotná poisťovňa prepláca. Cena za zákrok sa pohybuje v rozmedzí 50 až 300 eur a závisí od spôsobu úpravy spermií a prípadného použitia spermií darcu.