Prichádza leto, ľudia sa chystajú vyraziť na dovolenku. Jozef Matys z Dlhej na Orave celé roky pracoval v Rakúsku. Zakaždým, keď sa z turnusu v cudzine vrátil domov, zašiel na chatku, ktorú si z našetrených peňazí postavili s manželkou Darinou (36) iba pár kilometrov od svojho bydliska. „Moje hobby bolo fitnes. Cvičil som v každej posilňovni, ktorú som objavil. No keď som prišiel domov, chcel som byť s rodinou. Bývame v bytovke, preto sme všetky voľné chvíle trávili v chatke,“ zaspomína si Jozef. Netušil, ako sa mu práve tam navždy zmení život.

Osudový skok

Bude to o chvíľu rok, keď tam v auguste zašiel s kamarátmi a ich manželkami. Ženy varili, chlapi chystali drevo na zimu. Napokon si povedali, že v chate prenocujú. Do kade si napustili horúcu vodu, z nej sa chodili chladiť do vonkajšieho skladacieho bazéna. „Skočil som doň šípku, hlavou som narazil na okraj nádrže. Pamätám si, ako som sa nevedel pohnúť a cítil som, ako mi voda zalieva pľúca,“ vracia sa do minulosti muž, ktorý si pri skoku do bazéna zlomil dva krčné stavce, poškodil miechu a skončil na vozíku. Dovtedy šťastný a spokojný život celej rodiny sa v okamihu zmenil na drámu...

Jozef s manželkou Darinou.
Jozef s manželkou Darinou.
Zdroj: JÁN DZÚR, ARCHIV RODINY

V prvej chvíli pritom nikto nepripisoval situácii až takú vážnosť. „Spočiatku sme si mysleli, že Jozef žartuje, v horšom prípade si vyrazil dych. No keď len nehybne ležal na hladine, utekali sme k nemu a vytiahli ho z bazéna. Ešte šťastie, že s nami víkendovali kamaráti, sama by som ho odtiaľ nedostala. A hoci som pracovala v obchode s textilom, v tom šoku som mu vedela dať masáž srdca aj dýchanie z úst do úst. Keď prišla sanitka so záchranármi, už komunikoval,“ zalesknú sa slzy v očiach Jozefovej manželke Darine (36).