Pohľad na skazu, ktorú spôsobilo pred pár dňami tornádo v Česku, je desivý. Najsmutnejšie sú, samozrejme, správy o obetiach, medzi ktorými je aj tehotná mladá žena či dvojročné dieťa, ale ľudia prišli o svoje domovy.
Prírodný živel ich desiatky narušil tak, že statik nariadil ich zbúranie. Klimatológovia síce zatiaľ nestrašia tým, že by sa podobné ničivé tornáda opakovali často, ale rátať s nimi musíme aj v našich zemepisných šírkach. Vieme vôbec postaviť dom, ktorý by odolal takémuto živlu? Aj na to sme sa opýtali odborníka, ktorý sa roky venuje navrhovaniu stavieb.
Normy by sa zmenili
Projektant Ing. František Tučáni netají, že neveriacky pozeral na správy o tom, čo sa stalo. „Samozrejme, prekvapila ma sila a účinky tornáda, nemyslel som si, že by sa niečo také mohlo v našej blízkosti vyskytnúť,“ priznáva.
Z titulu svojej profesie si uvedomil, že naše normy, podľa ktorých sa navrhujú a stavajú stavby, rátajú s účinkami snehu, vetra a berú do úvahy aj seizmicitu, teda možnosti otrasov pôdy, ale nerátajú s tornádami. „Ak by však boli predpoklady, že sa budú vyskytovať častejšie, napríklad každých desať rokov, tak by sa zrejme zmenili normy a projektanti by museli zohľadňovať aj tento prírodný živel,“ hovorí.
Predražené
Je vôbec možné postaviť taký dom z tehál alebo betónu, ktorý by odolal vetru s rýchlosťou 200 až 300 kilometrov za hodinu plus víru, ktorý tornádo spôsobuje?
„Teoreticky aj prakticky je to možné, ale zrejme by bolo neekonomické, aby sa každá stavba navrhovala a stavala na účinky tejto sily. Stavba by sa veľmi predražila. Všetky nosné konštrukcie by museli byť nadimenzované omnoho pevnejšie, steny so strechou napríklad ukotvené dostatočne. Tiež okná a dvere by museli byť uspôsobené na zvládnutie toho obrovského tlaku, ale ťažko si viem predstaviť parameter, ktorý by to zniesol,“ vymenúva Ing. František Tučáni.
Zvládne tornádo panelák? Odpoveď na nasledujúcej strane.