Elena Podzámska je svetová! Pred dvoma týždňami sa zaradila do lepšej spoločnosti hollywoodskych celebrít, ako sú herečky Winona Ryderová alebo Lindsay Lohanová. Obe tieto dámy preslávil okrem iného fakt, že kradli v obchode. Zatiaľ čo Američanky viedol nízky pud obohatiť sa, žiadaná slovenská herečka mala vraj šľachetné úmysly. Čo sa vlastne stalo? Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ si esbéeskár v jednej bratislavskej drogérii všimol, že zo stojanu s mejkapmi, pri ktorom sa pristavila Elena Podzámska, zmizol tester. Keď ju požiadal, aby ukázala kabelku, malú tubu v nej našiel.

Personál predajne nedbal na herečkine prosby, aby to neriešili, a zavolal políciu. Tí škodu vyčíslili na 9,39 eura a skutok zaevidovali ako priestupok s pokutou 20 eur. Herečka prišla s takýmto vysvetlením: „Spolupracujem na študentskom fi lme o krádežiach. Tak som išla do drogérie robiť prieskum do tohto filmu,“ povedala pre denník Plus JEDEN DEŇ. Bola to vraj „super skúsenosť“, aj keď mala „srdce v gatiach“. To, že sa dostala až pred policajtov, je podľa nej znakom dobre fungujúceho systému. Podobným spôsobom majú organizovane preveriť bdelosť ochranky a dôslednosť polície viacerí študenti po celom Slovensku.

Prečo si Elena Podzámska vymyslela

Tento lacný mejkap skončil nedávno v jej kabelke.

Zbabelí študenti?

„Dvadsať eur som už zaplatila a dostala som ešte taký papier, aby sa to mohlo preplatiť,“ upresnila ešte herečka, aby zvýšila dôveryhodnosť. Nuž, je to drahý výskum, ak vezmeme do úvahy, že podľa zákona môže byť za podobný priestupok udelená pokuta až 331 eur. Ak je experimentálnych zlodejov viac, účet bude mastný. Kto ho preplatí? Hoci celá historka vyvoláva prinajmenšom úsmev, Elena Podzámska tají mená tvorcov projektu, ktorí by potvrdili pravdivosť jej slov. Mlčia aj mladí investigatívci. Pokúsili sme sa ich nájsť na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. „Naši študenti žiaden podobný projekt nepripravujú. Práce vždy konzultujú s pedagógmi a dbáme na to, aby boli v súlade so zákonom,“ povedal nám Mgr. Slavo Grúber.

Možno sme len hľadali na zlom mieste, no ak by mali byť práce v súlade zo zákonom aj v iných školách, asi takých študentov vôbec nenájdeme. Petra Haštová z KR Policajného zboru totiž tvrdí, že zákony sú nekompromisné. „Kto by chcel robiť podobný výskum či dokument v priestoroch súkromného vlastníctva, potrebuje na to súhlas oprávnenej osoby. Ak ju upovedomí o zámere a bude „odcudzovať“ veci so súhlasom ich majiteľa, o krádež nepôjde. V opačnom prípade áno.“ Znamená to teda, že ak chcela Elena naozaj pomôcť študentom, mal o tom vedieť manažér predajne alebo vedúci zamestnanec. Herečka sa o kauze odmieta vyjadrovať, aby sa nezamotala do detailov. Obhajuje ju jej partner, tanečník Matej Chren (29).

Predajňa sa môže popýšiť zaujímavou kauzou.

Je kleptomanka?

„Vylúčené,“ reaguje. „Eňa si nikdy nevzala ani len šampón z hotela, a keď sme v Ríme našli na stoličke v reštaurácii mobil, išla ho hneď vrátiť. V drogérii nešlo ani o skrat, ani o omyl. Stojím za ňou. Chcela pomôcť študentom, ale nebolo to správne ošetrené a nerátalo sa s tým, že tester sa bude považovať za krádež.“ Hoci Matej tvrdí, že Elena sa mu so všetkým zdôveruje, o tejto akcii mu vopred nepovedala. Napriek tomu verí historke s neznámymi študentmi, ktorí jeho partnerku požiadali o to, aby sa zaplietla do nezmyselnej krádeže. Krízu vo vzťahu vylučuje a nezmenil ani názor na spoločnú budúcnosť. „Určite sa chceme raz vziať, ale obaja máme teraz veľa práce,“ hovorí tanečník, ktorý sa ešte na žiadosť o ruku neodhodlal.

Problémy s peniazmi zrejme nemá. Zarába si nielen ako herečka, ale aj ako tanečnica.

Nekradla pre peniaze?

Nie je tajomstvom, že Elena bola päť rokov na tabletkách, ktoré jej telu dodávali chýbajúci sérotonín, hormón šťastia. Pred rokom sa Matej vyjadril, že je dobrým terapeutom, pretože jeho láska tabletky už nepotrebuje. Zlomilo sa niečo, čo mohlo vyvolať skrat? „Nič. Eňa má vo mne zázemie, harmóniu, viem sa postarať o jej Radku, obe sú šťastné. Cíti bezpečie a vie, že máme istý príjem peňazí. Je spokojná.“ Je pravda, že deväťeurový mejkap by herečka kradnúť nemusela, veď za jeden natáčací deň Ordinácie v ružovej záhrade a Druhého dychu inkasuje okolo tristo eur. Podľa Mateja nakrúca asi trikrát do týždňa a zarobí aj na dabingu.

Pravda však je i to, že kedysi sa jej darilo viac. V časoch, keď žiarila v Odsúdených, bola na obraze častejšie, a teda aj peňazí bolo viac. A na horší štandard sa ťažšie zvyká. Hoci je Elena Podzámska skvelá herečka, iba málokto uveril jej verzii so študentským výskumom. Oveľa lepšie by zrejme zabrala výhovorka, že bola len roztržitá a tester si počas skúšania omylom strčila do kabelky. Stať sa to môže každému. Už máme totiž v šoubiznise dámu s bizarnou historkou, ktorá pár rokov tvrdí, že jej mohutné prsia vyrástli z tabletiek. A mnohým je to na smiech.

Partner Matej Chren stojí za ňou.

Bizarné výhovorky

Prečo si dospelí ľudia vymyslia na ospravedlnenie príbeh ako zo škôlkarskeho workshopu? Psychologička Mgr. Eva Klimová hovorí: „Ak človeka prichytia a označia ako zlodeja, je to výrazná záťažová situácia, z ktorej sa prirodzene snaží uniknúť, zachovať si tvár a sebaúctu. Často rýchlo vyprodukuje ,rozprávku‘ na ospravedlnenie svojho správania, s odstupom času na nej mení rôzne detaily. Z bežného života si spomeňte napríklad na situácie pri šoférovaní. Porušíte dopravné predpisy a zastaví vás policajná hliadka. Ste si vedomí svojej viny, ale nechcete platiť pokutu a zároveň chcete pôsobiť zodpovedne. Nadnesene povedané, za havárie môžu stromy, ktoré nič netušiacim vodičom skáču do cesty...“