Ak máte radi filmy, vďaka ktorým sa niečo dozviete, určite sa vyberte na nové dielo Clinta Eastwooda Richard Jewell. Filmová dráma sa vracia do roku 1996, keď sa v Atlante konali XXVI. letné olympijské hry. Nechýbalo veľa a mohli sa skončiť masakrom.

Hon na nevinného

Pracovník súkromnej bezpečnostnej agentúry Richard Jewell našťastie objavil v olympijskom parku neďaleko štadiónov batoh plný bômb. Vďaka jeho zásahu sa oblasť stihla evakuovať ešte pred explóziou, čím sa zachránili tisíce ľudských životov. Aj tak zahynula jedna žena, kameraman, ktorý dostal infarkt, plus stovky ľudí bolo zranených. Najhoršie však dopadol Jewell. Po tom, čo ho najprv všetci oslavovali, médiá na neho usporiadali hon. Začali rozsievať pochybnosti, či náhodu bomby nenastražil on.

Z celonárodného hrdinu sa zrazu stal hlavný podozrivý. Zo života mal peklo, za pätami FBI. Štvavé články ho obviňovali, že bomby našiel iba naoko, v skutočnosti je terorista, ktorý sa chcel nálezom infiltrovať medzi políciu.

Útoky boli cielené. Bolo treba rýchlo nájsť obetného baránka, pretože olympiáda stála veľa peňazí, a keby sa nenašiel atentátnik, hrozilo, že športovci aj sponzori odskočia.

Vinník stále žije

Príbehu ľudského štvanca sa ujal slávny herec a režisér Clint Eastwood, jedným z producentov je DiCaprio. Scenár vychádza zo skutočného novinového článku, ktorý bol paradoxne Jewellovou obhajobou. Aby bol film čo najautentickejší, bombový incident sa nakrúcal na reálnych miestach, kde vybuchli bomby, a Eastwood použil aj interview s Jewellom, kde jeho reč prekryl hlasom herca Paula Waltera Hausera, ktorý ho stvárnil vo filme.

Muž, ktorý zachránil toľko ľudí, sa však filmovej pocty nedožil. Zomrel na infarkt v rok 2007. Mal iba štyridsaťštyri rokov! Na jeho predčasnej smrti sa určite podpísala i dráma, ktorú prežil. Nič na tom nezmenil ani fakt, že iba rok predtým mu guvernér štátu Georgia verejne poďakoval za záchranu ľudských životov. A našiel sa aj skutočný vinník. K teroristickému činu sa priznal Eric Rudolph, ktorý si zaň a za ďalšie zločiny odpykáva doživotný trest.