Posledným súkromným majiteľom hradu Ľubovňa bol bohatý poľský aristokrat Andrej Zamoyský s manželkou Karolínou Zamoyskou de Bourbon, princeznou dvoch Sicílií. Andrej Zamoyský bol na svojich potomkov veľmi prísny. Keď vystrájali, posadil ich do knižnice na vysokú policu, kde sa od desu nepohli. Karolína, hoci bola milujúca matka a o deti sa bála, nikdy nezasahovala do výchovných metód manžela. Ten chcel mať zo svojich synov a dcér vzdelaných, silných, nebojácnych a nábožných ľudí.

Sobáš odobril pápež

Aby si zvykli na strach, rozprával im strašidelné historky. Každé ráno, v zime aj v lete, sa grófske deti umývali v koryte v studenej vode. Táto prísna výchova naučila všetky deti Zamoyských nedať na sebe nič poznať.  Dedičom Ľubovnianskeho panstva sa stal ich najmladší syn Ján Kanty Zamoyský, ktorý si vzal za manželku Izabelu de Bourbon, španielsku princeznú. Keďže Karolína a Izabela boli vzdialené príbuzné, sobáš dvoch zaľúbencov musel odobriť pápež. Napokon sa ich cesta ale aj tak rozišla.

Súčasťou výstavy Osudové ženy hradu Ľubovňa je aj ukážka, ako mohli bývať.
Súčasťou výstavy Osudové ženy hradu Ľubovňa je aj ukážka, ako mohli bývať.
Zdroj: JÁN DZÚR

Zemiaková grófka

Neveselý príbeh majú za sebou tiež sestry Jána Kantyho, Tereza a Róza. Počas vojny prišli o svojich manželov, ktorých odviedli do Ruska a nikdy viac o nich nepočuli. Aby sa aristokratky uživili, museli pracovať ako bežní ľudia, Róza napríklad dokladala tovar v obchode. Tereza sa zasa dostala do väzenia, kde celé mesiace bielila zemiaky, a tak si vyslúžila prezývku „zemiaková grófka“. Po druhej svetovej vojne, na ceste k príbuzným z Poľska do Francúzska, si Tereza a Róza chceli oddýchnuť v kraji, kde vyrastali.

Karolína Zamoyská.
Karolína Zamoyská.
Zdroj: JÁN DZÚR

Dožili v chudobe

„Zašli do Starej Ľubovne, no situácia sa skomplikovala. Zavreli hranice a zo Slovenska sa im už nikdy nepodarilo odísť. Dožili v chudobe, ale so cťou, vo Vyšných Ružbachoch, kde ich predkovia predtým vybudovali kúpele. Tam sú aj pochované,“ uzatvára Františka Marcinová, dokumentárka hradu Ľubovňa.