Krásna blondínka, ktorá sa nebojí opýtať na čokoľvek. Jana Dúžiková preveruje intelekt Slovákov v relácii RTVS Nikto nie je dokonalý už desiaty rok. Nezvyčajnú profesiu berie ako súkromný psychologický prieskum ľudí z rôznych spoločenských vrstiev, no prioritou v jej živote je joga. Tej podriadila všetok čas. Vlastní štúdio jogy, nekonzumuje mäso a rada sa smeje. Momentálne žije v Indii, kam odišla spoznávať východné filozofie. Na nakrúcanie relácie sa však pravidelne vracia domov. Je to jej srdcovka a prezradila nám viac aj zo zákulisia nakrúcania obľúbenej relácie.

Podľa akých kritérií vyberáte svojich respondentov do programu Nikto nie je dokonalý?

V skutočnosti oslovím takmer každého, takže nemožno povedať, že by som sa zameriavala vyslovene na nejaký typ, ale je pravda, že dosť využívam svoju intuíciu. S kameramanom oslovíme veľké množstvo ľudí a podľa toho, čo vidíte na obraze, sa môže zdať, že respondenti sú len určitá skupina, ale je to „súhrn“ niekoľkých dní natáčania v uliciach miest, kde spovedáme veľké množstvo ľudí.

Máte pri niektorých odpovediach chuť sa zasmiať?

Stane sa, veľakrát. Aj sa zasmejem. A myslím, že to respondentom neprekáža, lebo môj smiech nevnímajú ako výsmech, ale celú tú situáciu berú ako zábavu a mnohokrát pri tom zažijeme veľmi príjemné chvíle. Takže sa smejeme všetci. To situáciu dosť odľahčí.

Stalo sa vám, že ste museli odpoveď natočiť ešte raz, lebo sa začal smiať kameraman?

Ani nie, my máme s kameramanom dobrú školu sebaovládania. Aj on sa mnohokrát zasmeje, ale vždy je ešte schopný držať kameru. A ja trochu mikrofónom potriasť môžem.

Spomeniete si na odpoveď, ktorá vás aj s odstupom času vie poriadne pobaviť?

Je toho tak veľa, že to moja hlava mnohokrát neunesie, a je pravda, že respondentov vnímame trochu inak, ako to vidia ľudia na obrazovkách, kde sú už otázky zostrihané. Takže ja vnímam respondentov ako ľudí a situáciu v celku, keď im kladiem viac otázok. A vtedy ma rozosmeje aj to, čo na obraze nevidieť a nie je zaujímavé. Naposledy ma však do kolien dostal jeden pán, ktorý bol trochu podgurážený a na moju otázku, čo je to čača, zopakoval šáša. A ja na to, nie, čo je to čača? A on znova, šáša je... Ja na to opäť, nie, čača, čo je čača? A on opäť, šáša je... Opakovalo sa to asi päťkrát a ten pán nie a nie pochopiť, na čo sa pýtam. Vysvetľoval, že šáša je džbán... a ja opäť, nie šáša, ale čača... Ťažko sa to opisuje, ale tento zážitok ma za posledné dni nakrúcania dostal do kolien, dostala som záchvat smiechu, lebo napriek tomu, že sme obaja hovorili po slovensky, akosi sme si neporozumeli. A vtedy som absolútne rozosmiala aj toho pána, nakoniec mi povedal, že som zlatá a smial sa na plné hrdlo so mnou. To bola reakcia na môj smiech, keď som už bola vyslovene na kolenách. Ale rozosmial ma aj pán v Rožňave, ktorý na otázku, aké je množné číslo od slova človek, nevedel odpovedať, tak som mu pomohla, že ja som človek, vy ste človek a spolu sme čo? A on na to s východniarskym prízvukom: „Ta spolu pôjdeme na kávu, okúpať sa...,“ čo ma úplne rozosmialo, lebo to bolo uprostred zimy v troch stupňoch Celzia. Ale aspoň som pochopila, na čo balil baby, keď bol mladší. Takisto mám rada odpoveď na otázku, ktorý z cicavcov lieta? Odpoveď jedného pána: „Komár, ten cicia krv.“ Je toho veľa. S kameramanom sme sa už bavili o tom, že to, čo zažívame popri nakrúcaní, je na ďalšiu zábavnú reláciu. Hlavne, keď sa vypne kamera.

Dá sa paušalizovať a možno povedať, že v nejakej obci alebo meste sú zvlášť vydarené a vtipné odpovede, kam sa aj s kamerou pravidelne vraciate?

Ano, dá. Máme dokonca vybrané miesta, kde sa nám zvlášť darí, ale to sa časom mení. Odkedy sme začali nakrúcať pre RTVS, už sme sa niekoľkokrát vrátili na rovnaké miesto, a to sa vysiela len pár mesiacov. Dokonca niektorých respondentov poznáme po mene a už teraz sú to hviezdy, takže keď sa vrátime na miesto, kde sme už nakrúcali, ľudia o nás vedia a prídu aj sami, lebo chcú získať stojedenásť eur. Ako napríklad Boženka, ktorú touto cestou pozdravujem, alebo slečna, ktorá ma volala Krasomilka. Oni vedia, o koho ide.

Sme exhibicionistický národ alebo treba ľudí zlomiť na to, aby sa pred kameru postavili?

Sú miesta, kde sa nám ľudia sami núkajú a doslova stoja v rade, ale sú aj také miesta a dni, keď oslovíme mnohých ľudí a tí nám dajú košom. Ja tomu hovorím, že v ten deň nie je tá správna konštelácia na nakrúcanie. Závisí to aj od počasia, sviatkov, prázdnin a podobne. Ale všeobecne až taký veľký problém nemáme, aby sme nenakrútili nejaké zaujímavé odpovede.

Boli situácie, že ľudia nechceli odpovedať a museli ste to „zabaliť“?

Ešte sa nám nestalo, že by sme to museli zabaliť, vždy sa niekto nájde, len treba byť trpezlivý. Stáva sa, že nakrúcame doobeda a nič sa nedeje, máme síce odpovede, ale nie veľmi zaujímavé. Niekedy netreba tlačiť na pílu, tak ideme na obed, a keď začneme nakrúcať po obede, zrazu sa veci začnú vyvíjať. Len sa trochu zmenila energia. Je to veľmi individuálne. Prispôsobíme to tomu, s čím práve môžeme pracovať.

Stretli ste sa s respondentmi, ktorých po chvíli odpovedanie na otázky začalo hnevať a boli k vám vulgárni a nepríjemní?

Áno, stáva sa, že keď oslovíme respondenta, súhlasí s rozhovorom, ale keď zistí, že nevie odpovedať, vlastne sa nahnevá sám na seba a jeho prirodzenou reakciou je agresia voči nám. Ale je mnoho ľudí, ktorí aj keď nevedia odpovedať, neberú sa vážne a povedia nám niečo vtipné. Niektoré otázky nepatria k všeobecnej inteligencii a stane sa, že ani ja neviem odpoveď. Ale tá relácia je o zábave, nie o prieskume IQ na Slovensku. Takisto vidíme, že sa ľuďom na Slovensku ťažko žije, a to dosť ovplyvňuje odpovede, ale niektorí si stále zachovávajú humor.

Sú niektoré odpovede nezverejniteľné?

Mnohokrát nám ľudia odpovedajú so sexuálnym podtónom alebo používajú nadávky, a to je nepoužiteľné. A väčšinou to nie je ani vtipné.

Ruku na srdce. Ktorú z otázok ste nevedeli zodpovedať ani vy?

Nevedela som odpoveď na latinský výraz cogito ergo sum alebo som nevedela, čo je bujabéza. Nikdy som ju nejedla. Asi preto, že nejem mäso.

Zaskočili vás ľudia, ktorí na to vôbec nevyzerali, svojimi bravúrnymi odpoveďami?

Samozrejme, už mám skúsenosť, že mnohí ľudia, ktorí vyzerajú, akoby ich bydliskom bol most alebo škatuľa, vedia odpovedať na takmer všetky otázky. Z toho vyplýva, že niekedy nás môže oklamať vzhľad. Naopak, stretávame napríklad mladé dievčatá, ktoré sú stále školopovinné a nevedia takmer nič, ako naposledy krásna mladá slečna, ktorá nám na otázku, koľko je hodín, ak je veľká ručička na dvanástke a malá na šestke, povedala, že pol jednej a na doplňujúcu otázku, ako to teda vyzerá, keď je šesť hodín, povedala, že ona predsa pozná hodinky a šesť hodín je, keď je veľká ručička na šestke a malá na nule!

Čím sa okrem tejto práce živíte?

Mojím poslaním, keďže vlastním štúdio jogy, je učiť jogu. Ale keďže som kreatívny človek a podľa ajurvédy vietor, potrebujem občas aj iné impulzy a stimuly. Práca s ľuďmi v uliciach ma baví, je tam dosť psychológie a je pre mňa krásna skúsenosť pozorovať rozdielne reakcie ľudí na rovnaké otázky.