Horúci začiatok leta nás vyhnal nielen k riekam, jazerám a na kúpaliská, ale tiež k dávnym umelých nádržiam, tajchom. Najväčší z nich sa volá Počúvadlo, leží v Štiavnických vrchoch a hoci vyzerá akoby sa v krajine nachádzal oddávna, stavať ho začali až v poslednej tretine osemnásteho storočia. Raritou Počúvadla je aj to, že stojí na kopci a kým bežný tajch mal jednu hrádzu, tento ich potreboval šesť! Na jeho stavbe navyše pracovali najmä manželky a dcéry baníkov.

Hoci úradníci z Viedne vraj nad ženami spočiatku ohŕňali nos, tie za štyri roky vybudovali nielen systém jarkov, ale udupali tiež hlinenú hrádzu, ktorá merala tridsať metrov. Do konca devätnásteho storočia bola najvyššia v Európe, no odborníkov jej kvalita udivuje dodnes. Hoci voda v Počúvadle patrí medzi studenšie, jazero patrí k najobľúbenejším na Slovensku. Na terase nad ním  budú každý letný štvrtok a v sobotu vyhrávať kapely, táto tradícia trvá na Počúvadle už dvadsať rokov! A ak budete mať šťastie, možno stretnete aj Magdu Vášáryovú, ktorá má pri jazere chatu.

Počúvadlo je umelé jazero so zaujímavým príbehom
Zdroj: JÁN DZÚR

Vykročte až do Dudiniec

Pri jazere je požičovňa bicyklov, či potrieb pre vodné športy. Je tu tiež neveľký kemp, niekoľko pláží, minizoo a prírodný amfiteáter, kde sa na konci júla uskutoční festival Sitno blues. Vydať odtiaľto sa môžete aj na výlet. Obľúbená je prechádzka po Lesníckom náučnom chodníku  –  vedie popri zbernom jarku, ktorým sa privádzala voda do Počúvadlianskeho jazera -  ale aj Po stopách predkov. Ten od  Počúvadla mieri až do  Dudiniec, meria tridsať kilometrov a aj tí zdatnejší naň potrebujú celý deň...

Počas letných horúčav nikomu nevadí, že voda v jazere je chladnejšia.
Zdroj: JÁN DZÚR