Všetky dôležité skúsenosti súvisiace s materstvom si v minulosti ženy prirodzene odovzdávali z generácie na generáciu. Rozhovory o tehotenstve a pôrode boli pre každú ženu nielen zdrojom poznatkov, ale aj psychickou oporou a posilňovali jej sebaistotu. Existovala tiež špeciálna funkcia ľudovej pôrodnej asistentky, takzvanej babice, ktorá vedela budúcej mamičke pomôcť pri pôrode a poradiť s tehotenskými aj mamičkovskými problémami.

Hoci dnes rôzne generácie žien nežijú bežne pod jednou strechou, tehuľka si vďaka internetu či literatúre ľahko vyhľadá potrebné informácie. No často jej chýba možnosť dôverne prebrať svoje pocity či obavy, dodať si odvahu a uistiť sa, že všetko dobre dopadne. Preto v súčasnosti na túto tradíciu nadviazala práca duly. Lýdia Koncsolová sa tejto práci venuje od roku 1998.

Aby sa mamička nebála...

Ako každá novinka, aj práca duly a jej prítomnosť v pôrodnici spočiatku vyvolávali v lekároch a zdravotníkoch rôzne reakcie, niekedy aj negatívne. „Ja mám s pôrodnicami iba dobré skúsenosti. Nevystupujem tam ako zdravotníčka, len sprevádzam budúcu mamičku. Nezasahujem nijako do práce zdravotníkov,“ upresňuje pani Lýdia. Dula svojou prítomnosťou dodáva mamičke silu, aby zvládla pôrod. Nič za ňu nerieši, len posilňuje jej prirodzené schopnosti. No môže pozitívne ovplyvniť pôrod, napríklad, keď sa rozbieha pomaly alebo sa zastaví.

Vie upokojiť a povzbudiť, čo mamičku môže naladiť tak, že pôrod sa opäť spustí a dobre prebieha. Dôležité je tiež stretnutie mamičky s dulou po pôrode, aby prebrali túto významnú udalosť. „Mamička často potrebuje vedieť, čo a prečo sa dialo, alebo má pocit, že niečo nezvládla. Dula vidí pôrod zvonku, a preto jej vie mnohé vysvetliť. Je to dôležité aj z hľadiska prípadného ďalšieho pôrodu, aby si mamička netvorila zbytočný strach,“ vysvetľuje Lýdia Koncsolová.

Z pôrodnej asistentky Lýdie sa stala osobná dula: Rodiť pri nej chce aj jej dcéra

Lýdia Koncsolová ukazuje mamičkám na bábike, ako sa narába s dieťatkom.

Foto: Archív L.K.

Smer pôrodnica

Už ako malá sa najradšej hrávala na lekárku. Nik z rodiny sa preto nečudoval, keď sa po skončení gymnázia prihlásila na zdravotnícky nadstavbový kurz a stala sa pôrodnou asistentkou. „Ako Rak som vždy chcela robiť nejakú prospešnú prácu, slúžiť ľuďom. Na kurz sme všetky dievčatá prišli s túžbou byť detskou sestrou. No naša pani profesorka nás oslovila s myšlienkou, že aj mamičky, ktoré privádzajú deti na svet, potrebujú, aby sa im niekto venoval. Prebudila tak vo mne krásne poslanie byť pri zrode života,“ vyznáva sa.

Počas štúdia dostala možnosť prejsť všetkými bratislavskými pôrodnicami a v práci pôrodnej asistentky sa naozaj našla. „Môj prvý odvedený pôrod mi ostal v pamäti ako krásny zážitok a takto si vlastne spomínam na všetky pôrody, ktoré som doteraz sprevádzala,“ dodáva dula.

Prvá láska

Vďaka svojej profesii vnímala pôrod ako niečo nádherné a prirodzené a tešila sa na svoje vlastné prvé dieťatko. Lýdia prežila so svojimi tromi súrodencami krásne detstvo, to ju inšpirovalo a aj ona zatúžila po veľkej rodine. Už ako gymnazistka spoznala svojho budúceho manžela, bol jej prvou láskou. Keď mu povedala, že chce mať štyri deti, bol prekvapený, no nezdupkal. „Podľa mňa je veľká rodina investíciou do budúcnosti, súrodenci sa vždy majú na koho obrátiť, aj keď tu už rodičia nebudú. Súrodenci si vždy najviac rozumejú, sú si najbližší. Takisto majú šancu naučiť sa väčšej samostatnosti práve preto, lebo im dala zázemie viacčlenná rodina,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie.

Pri svojich vlastných prvých dvoch pôrodoch mala svoje kolegyne, sestričky, ktoré ju mali rady. „No napriek tomu som mala pocit, že mi chýba niečo ako ‚mamina ruka‘, ktorá by mi bola psychickou oporou,“ hovorí. V minulosti nebolo možné prísť do pôrodnice s mamou či manželom. A hoci si neskôr, k ďalším dvom pôrodom, už mohla doviesť manžela, stále nepociťovala takú oporou, akú potrebovala. „Vtedy som si uvedomila, že aj ja som sa ako pôrodná asistentka snažila v pôrodnici byť mamičkám takou materinskou rukou. No zároveň som z toho mala stres, pretože bolo veľa rodiacich mamičiek a nedalo sa každej venovať tak, ako by to potrebovala,“ vysvetľuje.

Raz našla informáciu o tom, že sa konajú kurzy pre duly, a zistila, že to je presne to, čo vždy chcela svojou prácou dosiahnuť. A zároveň svoje skúsenosti rozšírila o používanie homeopatie a byliniek. Dnes má jej najstarší syn Tomáš 28 rokov a je odborník na počítače. Druhý syn Ján má 27 a venuje sa herectvu a manažmentu. Tretí syn Daniel má 19 a bude z neho waldorfský učiteľ.

Najmladšia, sedemnásťročná Kristínka študuje na bilingválnom gymnáziu a chcela by študovať vo Francúzsku medicínu. „Naše deti sa majú veľmi rady, držia spolu, vedia sa aj ako dospelí spolu hrať a blázniť,“ teší sa dula zo svojho splneného sna. Aj jej najbližší citlivo vnímajú jej prácu, vždy sa pýtajú, ako pôrody dopadli. „Dcérka mi už teraz hovorí, že by ma chcela mať pri svojom pôrode…“ dodáva s úsmevom.

Jej najväčším bohatstvom je rodina, manžel a štyri deti.

Foto: Júlia Šimáková

Tipy pre tehuľky

  • Oznámte dieťatku, že ste naň pripravená, že ho čakáte a pozývate ho, aby sa narodilo. To môže pekne spustiť pôrod.
  • Keď prídu kontrakcie, snažte sa naladiť na ich rytmus, čím viac sa doň ponoríte a poddáte sa mu, tým lepšie pôrod prebehne.
  • Prítomnosť otca pri pôrode je dôležitá na vytvorenie puta medzi dieťatkom a oteckom. Potrebuje aj jeho dotyk. 
  • Aj súrodenci bábätka by mali mať možnosť hneď sa zoznámiť s novým členom rodiny, dotýkať sa ho, pritúliť si ho.
  • Nesnažte sa urobiť všetko sama, lebo si myslíte, že sa to od vás očakáva. Zapojte od začiatku do starostlivosti o bábätko aj otecka.