Pred dvomi rokmi dostala obličku od neznámeho darcu. Pre prištítne telieska sa ocitla už na druhej operácii v martinskej nemocnici. „Na ďalší deň po zákroku prišla za mnou lekárka z transplantačného s otázkou, či nechcem obličku, že majú vhodného darcu. Zaskočilo ma to,“ priznáva sympatická mladá žena.

Necítila som sa zle

Problémy s obličkami a močovými cestami mala už od detstva. Od štyroch mesiacov ju čakali pravidelné kontroly v nefrologickej ambulancii. „Necítila som sa chorá ani unavená, neopúchali mi nohy, nebývalo mi zle,“ vracia sa Katka k obdobiu spred asi siedmich rokov. Vtedy sa jej zdravotný stav postupne začal zhoršovať. Pred piatimi rokmi začala chodiť na dialýzu do Púchova a zrazu si naplno uvedomila, že návrat k normálnemu životu pre ňu znamená len transplantácia. „Nikdy mi nenapadlo, že sa to môže takto skončiť. Ešte keď som bola na prvej operácii pre problémy so štítnou žľazou v Martine a prechádzala som okolo transplantačného oddelenia, pomyslela som si, že tí, čo tam skončia, to musia mať naozaj ťažké,“ hovorí Katka. No aj ona časom pochopila, že transplantácia nie je koniec, ale začiatok.

Ja som tehotná?

Katka chodila trikrát do týždňa na filtráciu krvi a začala sa pripravovať na transplantáciu obličky od svojho otca. „S dialýzou som začala koncom septembra, nasledujúci rok niekedy v máji som mala ísť na transplantáciu. Ale to som už bola asi v treťom mesiaci tehotenstva,“ usmieva sa spokojne mama dnes trojročnej Samanthy. Tá správa však šokovala nielen ju, ale aj lekárov. Kto by čakal, že so svojím zdravotným stavom má vôbec šancu otehotnieť? Ani Katka sa podobnou otázkou nikdy nezaoberala. Zauvažuje: „Asi to tak malo byť. Keby som to všetko plánovala a odkladala, možno dodnes by som dieťa nemala.“ Hoci ju stále sledovali v ambulancii pre rizikové tehotenstvo a na dialýze bola každý deň okrem stredy a nedele, rastúce bruško zvládala bez komplikácií. „Počas tehotenstva som bola u lekárov a na vyšetreniach možno viackrát, ako niekto zvládne za celý život,“ hovorí Katka pobavene

Všetko sa zbehlo tak rýchlo

Malá Samantha sa rozhodla prísť na svet o pár týždňov skôr a hoci mala mamička naplánovaný cisársky rez, rodila prirodzene. „Všetko sa to zbehlo veľmi rýchlo. Ráno okolo siedmej ma priateľ priviezol do nemocnice v Ilave, odtiaľ ma o necelé dve hodiny previezli do Trenčína a o pol dvanástej už bola malá na svete,“ opisuje Katka najkrajší deň svojho života. Priznáva, že najviac sa bála toho, či bude dcérka zdravá. Ale, našťastie, je v poriadku. „Takisto s ňou síce chodím na nefrológiu, ale výsledky má dobré.“ Po pôrode sa vrátila k bežnému režimu na dialýze a lekári opäť začali plánovať transplantáciu obličky od jej otca. Stále sa to však z nejakého dôvodu odkladalo a asi po roku od narodenia dcérky musela ísť znova na operáciu so štítnou žľazou. „Nečakala som, že o dva týždne sa vrátim s novou obličkou,“ usmeje sa Katka a pokračuje: „Mala som trochu strach, lebo je to náročná operácia, navyše som sa bála, že mi ostane obrovská jazva. A tak mi lekári so smiechom sľúbili, že mi urobia takzvaný bikiny rez.“ Katka s úľavou dodá, že svoj sľub dodržali. Komu však môže ďakovať za to, že dlhé hodiny na dialýze sa pre ňu konečne skončili, nevie. Dozvedela sa len toľko, že to bol mladý chlapec, ktorému sa osudnou stala motorka...

Cítite sa vyčerpaná?

Slabosť, neprimeraná únava, ťažoba, svrbenie pokožky, opuchnuté viečka a dolné končatiny, kŕče a nepokoj v nohách, sladkastý zápach z úst, zvýšená krvácavosť, časté močenie, postupné zmenšovanie tvorby moču a zmena jeho vzhľadu, ale aj zvýšený krvný tlak sú varovné signály zlyhávania obličiek. Ale pozor! Ak sa poškodenie vyvíja pomaly, váš organizmus sa hromadeniu škodlivých látok dokáže prispôsobiť a mnohé príznaky si nemusíte vôbec uvedomiť. Pravidelné preventívne prehliadky sa preto oplatí nepodceňovať.

Dialýza je život, transplantácia šanca

Odpovedá primárka komplexného nefrologického centra Biodial v Púchove Iveta Smatanová

Dokáže dialýza vo všetkom nahradiť funkciu obličiek?

Predovšetkým nahrádza ich vylučovaciu funkciu, aby sa pacient neotrávil vlastnou krvou plnou škodlivých látok. Oblička má však v organizme aj iné úlohy. Produkuje hormóny, ako je erytropoetín, ktorý ovplyvňuje krvotvorbu, alebo renín. Ten reguluje krvný tlak a premieňa vitamín D na jeho aktívnu formu, čím výrazne ovplyvňuje pohybový aparát. Tieto jej funkcie treba nahrádzať liekmi, ktoré sú čoraz kvalitnejšie.

Je umelá oblička pre pacienta trvalé riešenie?

Počas dialýzy je časť pacientov zaradených na čakaciu listinu na transplantáciu obličky. Dialýza je však trvalé riešenie pre tých, ktorých pre iné vážne diagnózy nemožno transplantovať alebo transplantáciu odmietajú, najčastejšie z náboženských dôvodov. Pre pacientov s pokročilým zlyhaním obličiek znamená dialýza život, transplantácia je zas šanca, aby sa ich život výrazne skvalitnil.

Je tehotenstvo počas dialyzačného programu bežné?

Je zriedkavé a vždy rizikové. Zlepšenie dialyzačných techník, zaraďovanie pacientok na dialýzu v skorších fázach obličkového zlyhania a moderná farmakológia však umožňujú, aby sa aj ony stali matkami. Tehotenstvo u pacientky po transplantácii obličky je častejšie.