Puntičkársky poriadok

Bielorusko je asi desaťmiliónový štát, ktorý je štyrikrát väčší ako my. Zo Svidníka je sem bližšie ako do Bratislavy, no pre väčšinu Slovákov je veľkou neznámou. Aj Ján Špiner o ňom vedel len základné údaje. Až keď na expedícii na Kaukaze náhodou spoznal bieloruské dievča, ktoré sa neskôr stalo jeho manželkou, začal tento štát spoznávať do hĺbky.

Zo Svidníka je do Bieloruska bližšie ako do Bratislavy, no táto krajina je pre nás veľká neznáma.
Zdroj: JÁN ŠPINER

„Hneď ako som prvý raz prekročil hranice Bieloruska, prekvapil ma až puntičkársky poriadok. Nechcem kategorizovať, no Bielorusi sú nielen poriadkumilovní a mierumilovní, ale aj galantní, veľmi pracovití a hrdí ľudia,“ približuje Ján Špiner, vyštudovaný architekt zo stredného Slovenska.

Mesto bez bezdomovcov

Tretinu Bielorusov vyhladila druhá svetová vojna, niet rodiny, ktorá by niekoho nestratila. Dnes tu majú dokonca menovú databázu vojakov, ktorí bojovali za sovietsku vlasť v časoch druhej svetovej vojny. „Pri každom si v databáze viete vyhľadať aj jeho krátky životný príbeh,“ pokračuje Ján Špiner.

Ján Špiner
Zdroj: JÁN DZÚR

Naopak, súčasnosť je, aspoň na prvý pohľad, k ľuďom ústretová. Mamičky s malými deťmi, s kočíkmi, tehotné ženy alebo dôchodcovia majú v Bielorusku vždy prednosť. Či už v metre, v autobuse, v čakárni, u lekára, na úradoch, alebo aj v nekonečných kolónach na hraniciach. Tu nejde o galantnosť, ale o hlboko zakorenený zvyk.