Vo svojom odbore patrí k špičke. Za devätnásť rokov, čo sa venuje plastickej chirurgii, urobil vyše dvetisíc plastických operácií pŕs. Vlani ich bolo tristopäťdesiat. Na tú prvú si pamätá úplne presne. Vtedy pracoval na plastickej chirurgii v banskobystrickej nemocnici. „Primár odišiel na dovolenku a jeho zástupca dovtedy takú operáciu nerobil. Tak ju nechal na mňa, hoci som s tým ani ja nemal žiadne praktické skúsenosti,“ vracia sa doktor Červeň k svojim začiatkom.

Implantáty cez podpazušie

Aj napriek tomu, že s podobným zákrokom mal premiéru, už vtedy sa rozhodol, že implantáty nebude vkladať cez rez v línii pod prsami, ale cez podpazušie. A tento spôsob zväčšovania pŕs uprednostňuje dodnes. „Naštudoval som si materiály a pozrel videokazetu, ktorú nám po jednom z kongresov nechali americkí kolegovia. Operácia dopadla výborne, hoci som nemal k dispozícii ani všetky potrebné inštrumenty...“

V tých časoch bolo podobných operácií veľmi málo a plastickí chirurgovia sa venovali najmä rekonštrukčným zákrokom, ktoré vracali ľudí do bežného života. Aj doktor Červeň počas prvých rokov svojej kariéry operoval rázštepy podnebia či prišíval odtrhnuté prsty. Nečakal, že už o pár rokov budú jeho klientelu tvoriť takmer výhradne ženy, ktoré chcú na sebe niečo zmeniť či vylepšiť.

Mal som byť sochár

Plastická chirurgia je pre Dušana Červeňa splneným snom. Alebo až akýmsi naplnením osudu. „Na gymnáziu nám robili psychotesty, kto sa hodí na aké povolanie. Vyšlo mi, že by som mal byť sochár,“ usmieva sa Banskobystričan s liptovskými koreňmi.

Pred maturitou vážne uvažoval o architektúre. Na tento odbor sa však z ich triedy hlásili ďalší piati spolužiaci, povedal si teda, že on skúsi medicínu. A vyšlo to. No ani výsledok psychotestu nebol ďaleko od pravdy. Plastický chirurg je v podstate sochárom ľudského tela a bez výtvarného cítenia by azda ani nemohol pracovať. Doktor Červeň to vysvetľuje slovami, že manuálna zručnosť je síce dôležitá, ale plastický chirurg musí mať aj dobrú obrazovú a priestorovú predstavivosť.

„Musím vedieť, ako by mal nos vyzerať po operácii i ktoré prsné implantáty budú pre postavu klientky vhodnejšie, aby bola s výsledkom spokojná.“ A keď spokojná nie je, prípadne výsledok je trochu iný, všetko sa dá opraviť.

Zbabraná operácia?

Aj najlepší plastický chirurg má zo svojej celkovej práce asi desať percent reoperácií. „To nie je o zle urobenom zákroku. Odchýlky od očakávaného efektu môže mať na svedomí proces hojenia alebo reakcia organizmu,“ pripomína Dušan Červeň. A odporúča, že takúto možnosť si treba uvedomiť a všetko si nechať od lekára vysvetliť. Unáhlené konanie nič nevyrieši.

Doktor Červeň to hovorí z vlastnej skúsenosti. Pred pár rokmi ho zažalovala istá modelka, ktorá nebola spokojná s výsledkom zväčšovania svojich pŕs. Ľavý prsník mala po operácii o niečo väčší. Žiadala vysoké odškodné, vraj preto prišla o zákazky.

Chirurg priznáva, že to pre neho nebolo jednoduché obdobie. Prípad je už uzavretý, súd dal za pravdu jemu – od začiatku tvrdil, že implantáty sú rovnaké a pri operácii sa nedopustil žiadnej chyby. „Jedna z mojich klientok, známa playmate, mala medzi prsníkmi tiež asi centimetrovú odchýlku. Aj napriek tomu sa dostala medzi najlepšie vo svojej brandži. Pri ďalšej operácii sme ten rozdiel skorigovali,“ uzatvára nepríjemnú tému doktor Červeň.

Aféra mu z hľadiska profesie neublížila. Aj keď sa nespokojná slečna sťažovala bulvárnym novinárom, klientky mu pribúdali. Dokonca aj záujemkyne zo zahraničia.

Diár plný termínov

Mať za manžela plastického chirurga je snom mnohých žien. Na otázku, či niečo vylepšil aj na svojej manželke či dvoch dospelých dcérach, odpovie taktným úsmevom. „Moja manželka je krásna. Nemá nereálne požiadavky. Ale nie je vylúčené, že časom bude mať o nejaký zákrok záujem,“ smeje sa Dušan Červeň.

A dodá, že inému lekárovi by v tomto smere svojich najbližších nezveril. „Estetická operácia je iná ako tá, pri ktorej ide o záchranu zdravia či života, keď sa chirurg musí odosobniť,“ vysvetľuje lekár, ktorý už šestnásť rokov pracuje v neštátnom zariadení. On sám netúži po žiadnom vylepšení? Veď aj muži čoraz častejšie vyhľadávajú služby plastických chirurgov. „Dal som si vybrať iba znamienka, ktoré mi prekážali. Zatiaľ o žiadnom inom zákroku neuvažujem,“ hovorí Dušan Červeň. Diár má plný termínov, konzultácie a operácie naplánované až na začiatok budúceho roka. Okrem Banskej Bystrice operuje aj v Pezinku a Poprade. „Nie preto, že mi chýba klientela, ale na toto pracovisko sa mi všetci nezmestia,“ podotýka doktor Červeň, ktorého práca natoľko pohlcuje, že doma nemá ani čas pribiť klinec. A to si kedysi sám zhotovil nábytok do kuchyne... Hoci voľných dní má málo a veľa času mu neostáva ani na obľúbenú turistiku či lyžovačku, je spokojný. Tvrdí, že relaxuje pri práci. Hovorí: „Keď sa ma pacientka po operácii spýta, kedy vlastne oddychujem, odpoviem jej, že práve teraz som si oddýchol...“

Nové prsia, krajší nos?

Premýšľate nad niektorým zo zákrokov estetickej chirurgie? Dušan Červeň má pre vás zopár dobrých rád:

Dôkladne si vyberte lekára, ktorému sa zveríte do rúk, pýtajte si referencie.

Rozhodnutie o zákroku musí byť vaším osobným rozhodnutím. Nedávajte si zväčšiť prsia len preto, že sa to páči vášmu partnerovi.

Nechajte si všetko vysvetliť, dôverujte lekárovi a ak vám niečo nie je jasné, pýtajte sa!