Sanatórium Dr. Guhra n. o. v Tatranskej Polianke je jediné špecializované pracovisko respiračnej fyzioterapie svojho druhu na Slovensku. Vytvorilo komplexný liečebný post COVID-19 program pre pacientov, ktorí potrebujú následnú zdravotnú starostlivosť. Dnes sa sem hlásia ľudia, ktorí v novembri, decembri alebo januári prekonali kovid so stredne ťažkým alebo s ťažkým priebehom.

Pacientov po prekonaní COVID-19 na liečenie odporúča pneumológ, ktorý im vypíše návrh na ústavnú alebo kúpeľnú liečbu. Tú už môže predpísať aj všeobecný lekár. Obe v plnej výške hradí zdravotná poisťovňa.

Čím všetkým si pacient prejde?

Respiračný program sa začína vstupným vyšetrením pľúc, spirometriou, pľúcnou difúziou, vyšetrením krvných plynov, krvným obrazom, EKG aj funkčnými testami: šesťminútovým testom chôdze.

V Tatranskej Polianke je sanatórium, kam dnes mieria aj pacienti, ktorí prekonali koronavírus.
Zdroj: JÁN DZÚR

V rámci rehabilitácie sú skupinové a individuálne cvičenia zamerané na úpravu dychového vzoru, kontrolu kašľa, kontaktné a odporové dýchanie, vytrvalostné a posilňovacie cvičenia.

Program je zameraný na to, aby pacienti dokázali pomaly, postupne zvyšovať záťaž a vrátiť sa do bežného života.

Správne návyky

Nedostatok vzduchu spôsobuje úzkosti. Keď si pacient zlepší svalovú silu a kondíciu, ľahšie zvláda záťaž, a teda ľahšie dýcha. Lekári sa však domnievajú, že mnohí pacientov nemali správne návyky dýchania už pred pandémiou, COVID-19 to len znásobil. 

V Tatranskej Polianke je sanatórium, kam dnes mieria aj pacienti, ktorí prekonali koronavírus.
Zdroj: JÁN DZÚR

Špecialitou Tatranskej Polianky je technika vertikálnej chôdze. Spočíva v uvedomovaní si gravitácie vo vzťahu k hmotnosti tela pri pohybe. Pozitívny efekt tohto druhu chôdze má sanatórium overený aj pri postkovidových stavoch, kde učia pacientov zladiť dýchanie s chôdzou. Autorom techniky je doktor Marián Jendrichovský.