Je to jeden z najväčších filmových príbehov všetkých čias. Rozprávača príbehu Izmaila najme domorodý priateľ Kvikveg na veľrybársku ľoď Pequod. Posádku z námorníkov rôznych rás zostaví chromý kapitán Achab, ktorý je posadnutý túžbou zabiť Bielu veľrybu, lebo počas poslednej výpravy ho pripravila o nohu.

Tri roky štve staručký Pequod Moby Dicka po moriach a oceánoch celého sveta, no čím menej sa darí posádke, tým viac sa kapitánova pomstychtivosť stupňuje. Keď po dlhom hľadaní loď veľrybu predsa len vypátra, obrovský biely savec zničí harpúnové člny a loď s námorníkmi stiahne pod hladinu.

Vráskavec dlhoplutvý sa prišiel nakŕmiť rybami až k pobrežiu New Yorku.
Vráskavec dlhoplutvý sa prišiel nakŕmiť rybami až k pobrežiu New Yorku.
Zdroj: Profimedia.sk

Boj s Bohom

V mori  zahynie aj Achab, ktorý sa zamotá do lana harpúny. Zachráni sa jedine Izmail, ktorý vypláva na hladinu, zachytí sa debny a počká na spásu v podobe lode Ráchel. Nespočetnekrát sfilmovaný román Hermana Melvilla, Biela veľryba, je plný biblických podobenstiev a symbolicky hovorí o boji človeka s Bohom, no vlastných démonov musel poraziť aj jeho autor.

Spisovateľ, ktorý vošiel do dejín ako otec Moby Dicka, sa celé roky ruval s nepochopením, bil manželku a alkohol ho zahnal na kraj šialenstva. Najskôr sa na trojsťažníku dostane z Ameriky do Liverpoolu, neskôr na veľrybárskej lodi preplaví cez Polynéziu. Na ostrove Markézy však škuner na protest kvôli ponižovaniu posádky opustí a nechá sa vysadiť na pevnine, kde na štyri týždne padne do rúk kanibalom. Ľudožrúti ale Melvilla nezjedia, naopak, zamiluje sa do dievčaťa z kmeňa Huku Niva a všetko opíše vo svojej prvej knihe, Typee.