Sezónu sa ako-tak podarilo rozbehnúť až v polovici júla, keď sa mnohí Slováci rozcestovali po rodnej krajine, aby videli jej krásy. Lenže z lákadiel, ktoré kedysi vábili tisíce turistov, často zostalo iba torzo niekdajšej slávy. V čase, keď nás politici vyzývajú na dovolenku doma, sme sa na ne pozreli zblízka.

Ďalší rok bez lanovky

Najväčšou bombou tohtoročného leta v Slovenskom raji malo byť opätovné spustenie sedačkovej lanovky z Dediniek na Geravy. V roku dvetisícdvanásť ju pre stav nevyhovujúci predpisom Európskej únie po desiatkach rokoch služby odstavili, dovtedy však bola najkrajšia na Slovensku. Po jej zatvorení klesol počet turistov v oblasti na tretinu!

Otvoriť ju mali predvlani, vlani, dokonca aj teraz v júni. Nič z toho nie je pravda. „Žiaľ, zastavil nás koronavírus. Firmu, ktorá nám mala dodať lano, zabrzdila v práci pandémia,“ nezakrýva starosta Dediniek Milan Červenka.

Dedinky v Slovenskom raji sa spustenia lanovky opäť nedočkali.
Dedinky v Slovenskom raji sa spustenia lanovky opäť nedočkali.
Zdroj: JÁN DZÚR

Sezónu nezachránia

Dva kilometre dlhá lanovka nemala v strednej Európe obdobu. „Neviedla z doliny priamo na vrchol kopca. Niekoľko stúpaní a klesaní prekonávala nad údoliami a členitým terénom,“ vysvetľuje Milan Červenka. Vie, že tohtoročnú letnú sezónu v južnej časti Slovenského raja už tento technický unikát nezachráni, verí však, že o rok v máji sa ňou turisti na planinu Geravy zasa vyvezú. Pravda, ak sa opäť čosi neskomplikuje.