Aňa Geislerová vraj opustila manžela pre Martina Shenara (48), bohatého českého podnikateľa. S ním údajne trávi noci a skoro ráno sa vracia domov za dvoma deťmi, ktorých spánok stráži jej manžel Zdeněk Janáček (34). Keď sme si u Aninej hovorkyne Táne Fechterovej overovali, či je správa pravdivá, povedala len, že Aňa ju nemieni komentovať a ona povedala do médií maximum. „Môžete nás, samozrejme, citovať, ale viac sa o tejto osobnej veci nebudeme vyjadrovať.“ Pre český denník Aha!, ktorý správu priniesol prvý, sa vyjadrila dvojzmyselne: „Manželia k tejto správe nebudú vydávať žiadne oficiálne stanovisko. Môžem len povedať, že ňou nie je nikto zo zúčastnených zaskočený.“ Aňa dodala, že necíti potrebu čokoľvek komentovať. Keď sme s ňou nedávno robili rozhovor, netušili sme, že možno rieši podobnú dilemu ako zhruba pred rokom jej kamarátka a herečka Táňa Vilhelmová, ktorá aj s dvomi deťmi odišla od manžela k mladšiemu partnerovi. Práve jej rozchod sme však rozoberali. Čo si o ňom myslí?

Nedávno sa písalo, že ste sa rozhádali so svojou výbornou kamarátkou a herečkou Táňou Vilhelmovou, pretože aj s deťmi odišla od manžela k mladšiemu partnerovi. Vraj ste sa udobrili až pred vianočným Bazárom z mokrej štvrte, ktorý už tradične spolu organizujete. Je to pravda?

Bulvár je ako vyrážka, ktorú nemáte, ale musíte si ju škrabať, lebo vás do toho niekto núti. Skrátka, toto je výmysel. Ale pobavilo ma, že v ňom zrazu vystupujem ako cudná a cnostná žena, ktorá Táňu odsudzuje. V skutočnosti jej do vecí ani nehovorím, ani ju nesúdim. Na to je život príliš krátky, aby sa ľudia správali tak, ako si okolie myslí, že by sa správať mali. Pravda je, že keď sa rozpadnú páry, ktoré mám rada, je to pre mňa zložité, aj keď sa s obomi stretávam naďalej. Najlepšie je, keď dospejú k tomu, že fungujú spoločne aj so svojimi novými partnermi.

Opustí aj Aňa Geislerová rodinu kvôli milencovi?

Aňa s manželom

Vo svojom poslednom filme Štyri slnká ste hrali unavenú ženu dvoch detí, ktorá rieši partnerskú krízu neverou. Ako ste sa dokázali vcítiť do roly Jany?

Rozumiem jej, takže som s ničím nemala problém. Pôvodne som sa chcela na rolu dôsledne pripraviť, ale napokon som si uvedomila, že jej príbeh je len o prežívaní toho, čo sa v danej chvíli deje, a šla som do jeho stvárnenia s vypnutou hlavou. Ukázalo sa to ako dobrý nápad.

Myslíte tým, že Jana je typ ženy, ktorý príliš nerieši, čo robí, len sa necháva životom unášať?

Nie. Myslím, že žije obyčajný život, rieši obyčajné situácie a je už zo všetkého unavená.

Aj vo filme Nevinnosť ste hrali unavenú ženu, ale s výstrednou, nikam nevedúcou láskou k ženáčovi, navyše švagrovi. Nevyšťavia vás takéto úlohy? Dokážete po ich stvárnení byť doma milá a odviesť si materské povinnosti?

Niekedy sa mi to úplne nedarí. Niežeby som bola cvok, ktorý si ťahá domov charakter roly, ale stále na ňu myslím a som z toho potom vyčerpaná. Akoby sa mozog dal na chvíľu presvedčiť, že niečo je inak. Našťastie v ňom mám aj akési kontrolné centrá, ktoré upozorňujú, že mám ísť späť do reality. Hoci, nakrúcanie Nevinnosti bolo pre mňa takým tvorivým zážitkom, že sa mi do nej vracalo ťažko. Nechcelo sa mi byť doma, nechcelo sa mi ísť na prázdniny, najradšej by som ostala so svojou pracovnou partiou.

Táňa Vilhelmová sa zamilovala do Vojtu Dyka, mladšieho o šesť rokov.

Na postave Lýdy z Nevinnosti vidno, že priveľa lásky môže škodiť. Veď ona sa ňou dá doslova zahubiť. Nerozčuľovala vás na nej tá urputnosť?

Taká oddaná psia povaha sa mi prieči, ale Lýdu chápem, i keď jej láska bola, myslím, až na hranici patológie. Na druhej strane, bola to jej prvá láska a tá má obrovskú silu. Pamätám si, ako som sa niekedy v trinástich či štrnástich prvýkrát zamilovala do tridsaťpäťročného chlapa... V tej detsko-ženskej tvrdohlavosti je obrovská moc. Dievčatká v tomto veku sú dnes už dosť zrelé, takže aj dospelého chlapa dokážu presvedčiť, že spolu nerobia nič zlé. Aj Lýda to tak cítila.

Naučili ste sa od svojich postáv aj niečo pozitívne?

Hlavne empatii, ktorú v sebe cibrím ich štúdiom. Pretože sa ľudí snažím pochopiť, rozoberám ich akoby na súčiastky a potom ich skladám naspäť. Všeobecne hľadám u ľudí to dobré, ale viem, že konanie má rôzne, aj prekvapujúce motivácie, často v rozpore s celým životom človeka. Dobro môže byť motivované aj niečím veľmi zlým a, naopak, koľkokrát býva podstatou zlého konania neprebolená krivda.

Stihla aj novú kolekciu

Aňa sa okrem hrania venuje aj módnemu návrhárstvu. Jej najnovšia módna kolekcia sa volá Všetko, čo môžeš zjesť. Ako oblečenie súvisí s jedlom? „V obchode s oblečením môžete zažiť podobný pocit ako pri stole plnom neodolateľného jedla. Najete sa viac než normálne, hoci si zo všetkého iba odštipnete,“ tvrdí Aňa, ktorá tentoraz navrhla iba šaty. „Dôvod? Vzbudzujú vo mne pocit rozmarnosti ako jar. Keď začnú pučať kvety, kríky a stromy, najradšej by som ich obhrýzala. Preto som aj svojim šatám dala rôzne príchute – sú farebné, kvetované, biele, krátke, dlhé... Dúfam, že v zákazníčkach budú nielen vzbudzovať pocit rozmarnosti, ale ich budú aj rozmarne nakupovať.“

Odvážne a inšpiratívne sa vraj dokáže poobliekať aj herečkina štvorročná dcérka Stella. „Áno. Keď som odchádzala z domu, pohádali sme sa o moje topánky, lebo mi ich odmietala dať. Síce sú jej obrovské, ale pri hre v nich trávi veľa času. Keď deti vidia, ako si kreslím či špendlím látky na malú krajčírsku figurínu, prirodzene ma napodobňujú. Syn Bruno dokáže našpendliť prekvapivo pekné modely s úžasnými detailami. Jedny mi pripadali také fantastické, že som ich použila v novej kolekcii.“