V poslednom období pribúdajú na Instagrame falošné kontá celebrít, z ktorých vám môže prísť správa, že ste niečo vyhrali. O výhru sa stačí prihlásiť kliknutím na priložený link. Na nečestné praktiky upozorňujú aj zneužité známe tváre a vystríhajú followerov, aby nenaleteli.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa bezpečnosti na internete, ktorý pripadá na 9. február, vznikla kampaň #BezpecnyOnlineSvet a teda aj instagramový profil @BezpecnyOnlineSvet. Stojí za ňou manažérka celebrít a grafická dizajnérka Kristína Mohrová a cyber security expert a súdny znalec v oblasti kybernetickej bezpečnosti Karol Suchánek. „Chceme rozpútať vlnu pozornosti pomocou známych osobností, ktoré budú zdieľať grafiku na svojich instagramových profiloch a inšpirovať svojich followerov, aby sa začali viac zaujímať o počítačovú bezpečnosť. Ide o nekomerčný projekt,“ vysvetľuje Karol Suchánek.

Je to zodpovednosť

Kristína, ktorá sama čelila ukradnutej identite na Instagrame, dopĺňa: „Ako manažérka interpretov si uvedomujem zodpovednosť, akú majú voči fanúšikom mienkotvorné osoby v reálnom živote aj na internete.“ Zároveň ako grafik sleduje u svojich klientov zodpovedné správanie, pomáha chrániť ich značku aj profil. „Spolupracovať s Karolom je pre mňa česť, pretože je nielen špičkou vo svojom odbore, ale aj kamarát, vďaka ktorému sa môžem týmto nástrahám internetu vyhnúť.“

Kristína Mohrová
Zdroj: Archív K.M.