Za Danicu Olexovú, ktorá bola medzi obeťami katastrofy z 11.3. 2019, kedy sa v Etiópii zrútilo na zem lietadlo miestnych aerolínií, slúžili v pondelok svätú omšu.

Cieľovou stanicou vyštudovanej učiteľky, ktorá svoj život zasvätila pomoci iným, bolo Nairobi v Keni. V Etiópii mala len medzipristátie. V Keni plánovala niekoľko týždňov navštevovať projekty a pripravovať filmovanie materiálu pre 25. ročník Dobrej noviny, rozvojového vzdelávania a výchovy k solidarite, ktorá je v náplni hnutia eRko, Hnutia kresťanských spoločenstiev detí.

„Cestovala sama, o mesiac sa k nej mal pripojiť kameraman. Spolu mali natočiť príbehy ľudí, prostredníctvom ktorých by slovenské deti opäť lepšie spoznali život svojich vrstovníkov v Afrike,“ povedal nám predseda eRka Juraj Králik. To, že Danica už nie je medzi živými, zatiaľ kolegovia len spracovávajú, no už teraz vedia, že jej odchod zanechá v spoločenstve veľké prázdno.  Na čiernom kontinente nebola Danica prvý raz. Päť rokov pracovala v Nairobi, v srdci jej ostala misia v Juhoafrickej republike.

Danica bude chýbať mnohým ľuďom, medzi nimi je aj dokumentarista a režisér, s ktorým sa mala čoskoro stretnúť v Afrike. Zlomený Branislav Vincze, ktorému Danica pomáhala s viacerými dokumentami, nám povedal: „Mali sme spolu točiť od 31. marca v Nairobi a Turkane, čo je najsuchšia časť Kene. Danica išla prvá ako vždy, aby získala kontakty a vyspovedala ľudí. Silných životných príbehov je tam veľa, preto je nutná správna voľba. Neviem si predstaviť, ako film bez nej dokončím... Určite to však nenechám tak, z úcty k nej.“

Branislavovi Vinczemu mala pomôcť nakrútiť ďalší dokument.
Branislavovi Vinczemu mala pomôcť nakrútiť ďalší dokument.
Zdroj: facebook

Na otázku, či dokumenty mali pripomenúť nám, z bohatej Európy, ako sa nám dobre žije, zareagoval: „Danica sa snažila vždy nájsť niečo pekné. Neboli to dokumenty v štýle citového vydierania, aby sme mali výčitky, že sa máme dobre. Skôr vždy našla v príbehoch niečo pekné. Točiť smutné uplakané usoplené deti nebol náš štýl. Skôr chcela ukázať, že napriek drsným podmienkam, v ktorých žili, majú dôvod byť šťastní a nečakajú s natiahnutou rukou…" Dodal ešte:  "Keby sme boli aspoň z desatiny takí dobrí ako ona, máme raj na zemi.“ Pozrite si jeden z dokumentov, ktorý nakrútil Branislav Vincze vďaka Danici Olexovej.

Vyznanie dobrého priateľa

Danici Olexovej nechal Branislav Vincze na svojom Facebooku dojemné vyznanie, v ktorom okrem iného napísal:

„Pred 11 rokmi si ma prvý krát zobrala do Kene … nemaznala si sa so mnou.  Rovno si ma strčila do slumu nech sa vyfarbím. 
Ty si bola moja africká učiteľka, vysvetlila mi ako sa mám správať, jednať s ľudmi. 
Všetko si liečila úsmevom a dobrou etiópskou kávou.  Vďaka tebe mám v Afrike ozajstných priateľov. 
Nebyť teba, nenatočil by som žiadny zo svojich dokumentov. 
Keď si chodila o 6 ráno na omšu, ja som spokojne vyspával a pamätám sa, ako si sa ukradomky smiala na návšteve u etiópskeho biskupa, že sa neviem ani prežehnať. Chápem, hanba. 

Bola si pri tom, keď som sa po 20 rokoch ostrihal a rovnako si mi veľmi pomáhala ked sme točili klip pre Jimmyho - Hudson river. 
Pri Tebe som sa hanbil aj hrešiť i keď v reáli hrešim ako kár. 
Často som si pri tebe pripadal zbytočne, pre mňa si nenahraditeľná. Ty si bola moja osobná Afrika.
Precestovali sme spolu Ugandu, Keňu, Etiópiu.  Bývali sme spolu v päť eurových zablšených hosteloch a ty si ma ráno vytáčala svojim úsmevom a otázkou ako som sa vyspal. 
O pár dní si ma mala čakať v Nairobi na letisku. Išla si prvá aby si pripravila pôdu pre natáčanie.  V piatok sme na obede debatovali, že toto musí byť náš najlepší film. Prisahám, že bude. 

Moja dcéra Jasmína sa vždy veľmi tešila keď som jej povedal, že príde teta Danica.  Máš na tom tiež podiel, že má etiópsku národnosť. 
Mám veľa kamarátov, ale iba niekoľko priateľov. Ty si jeden z nich, verím, že o tom vieš.
Veľmi si vážim, že som ťa v živote stretol a mohol s tebou stráviť 11 intenzívnych rokov.
Si človek, s ktorým by som cestoval bez obáv po celom svete. Pamätám sa ako Ťa v Riu kompletne okradli prefetovaní chlapci s nožíkmi v ruke a ty si ich s úsmevom chlácholila “No stress guys”. 
Posledný mail je od teba “Víza su vybavené, čakám ťa.” Veľmi mi chýbaš." 

Danica, pre ktorú bola Afrika druhým domovom, ktorá si nezaložila vlastnú rodinu, ale zasvätila svoj život iným, zraniteľným, bude chýbať nielen jemu.

Príbehy obetí leteckej katastrofy nájdete TU.