Mesto Christchurch,  tretie najväčšie na Novom Zélande s asi 400-tisíc obyvateľmi, sa spamätáva zo šoku.  Pred ôsmimi rokmi tam bolo zemestrasenie, pri ktorom zomrelo 200 ľudí, ale teraz zabíjala ľudská zloba a fanatizmus. Premiérka krajina Jacinda Ardernová o piatkovom útoku na veriacich v dvoch mešitách v centre mesta povedala: „Táto udalosť sa stane jedným z najtemnejších dní Nového Zélandu.“

Masaker, ktorý nemá v krajine obdobu spôsobil Austrálčan Brenton Tarrant (28), ktorý sa inšpiroval ultrapravicovým nórskym atentátnikom Andersom Breivikom. Ten si odpykáva doživotie za streľbu na ostrove Utöya. Nadrogovaný muž vtedy zastrelil 77 ľudí.

Austrálčan Brenton Tarrant svoje besnenie dokonca vysielal naživo na internete. Predtým ešte zverejnil 73 stranový manifest, v ktorom oznámil, že je to pomsta za obete útokov moslimských radikálov. O život prišlo 49 ľudí. Podľa The Daily Telegraph sa označil za "obyčajného bieleho muža z robotníckej triedy, z rodiny s nízkym príjmom". Jeho cieľom bolo pomstiť "tisíce obetí zahraničnej invázie".

Médiá prinášajú prvé mená obetí besnenia. Medzi mŕtvymi a postrelenými sú aj deti. Napríklad zúfalá rodina trojročného Mucada Ibrahima, ktorý bol v mešite na Deans Avenue so svojím otcom a starším bratom Abdi Ibrahimom, už potvrdila jeho smrť. Keď strelec spustil paľbu v mešite al Noor, ľudia začali v panike utekať. Rodina verila, že malému Mucadovi sa podarilo skryť a zúfalo ho hľadala. Žiaľ, budú chystať pohreb. "Patríme Bohu a navrátime sa k nemu. Budeš mi chýbať, drahý braček," povedal Mucadov brat Ibrahim. 

Rodina trojročného Mucada prežíva obrovský žiaľ.
Rodina trojročného Mucada prežíva obrovský žiaľ.
Zdroj: Daily Mail

Trpí viac detí

Podľa denníka Daily Mail zomrel aj štrnásťročný chlapec, v kritickom stave je štvorročný Sayyad Milne, v nemocnici sú dvoj a trojročné dieťa našťastie mimo ohrozenia života, ale v kritickom stave je štvorročné dievčatko.

Medzi obeťami podľa denníka aj Haji Daoud Nabi, sedemdesiatjedenročný inžinier na dôchodku, ktorý sa do krajiny prisťahoval v roku 1977 z Afganistanu. Bol jeden z prvých moslimov na Novom Zélande. Jeho dvaja synovia Omar (43) a Yama (45) sa s otcovou fotografiou postavili v sobotu ráno pred budovu súdu v Christchurch, kam priviedli útočníka. 

FOTOGRAFIE Z MIESTA NEŠŤASTIA A TO, AKO VYJADRUJÚ ĽUDIA PODPORU TÝM, ČO STRATILI BLÍZKYCH, NÁJDETE VO FOTOGALÉRII TU.