Slovná prestrelka medzi premiérom Igorom Matovičom a lekárom Igorom Bukovským o vplyve koronavírusu na ľudské zdravie u nás pomaličky upadá do zabudnutia, no boj o ponímanie pandémie COVID-19 sa naplno rozhorel v susedných Čechách. Na oboch stranách barikády pritom stoja najväčšie esá českého zdravotníctva. Na jednej epidemiológ a teraz aj minister zdravotníctva Roman Prymula, na druhej  psychiater Radkin Honzák a špičkový český kardiochirurg Jan Pirk, muž ktorý operoval Karla Gotta, či Juraja Jakubiska.

Český kardiochirurg Jan Pirk (71) verí, že ľudia panikária úplne zbytočne.
Český kardiochirurg Jan Pirk (71) verí, že ľudia panikária úplne zbytočne.
Zdroj: twitter/profimedia

Len mierne príznaky?

Mediálne známi lekári sa pred pár dňami rozhodli uviesť svoje stanovisko, podľa ktorého je jasné, že COVID-19 nepredstavuje pre zdravých ľudí v produktívnom veku žiadnu hrozbu, pravda, ak nie sú dlhodobo vystavaní vysokej dávke vírusu. „Pokiaľ sa aj táto skupina populácie s vírusom stretne, väčšinou nevykazuje žiadne, alebo len mierne príznaky ochorenia, ktoré zodpovedá bežnej chrípke," uviedol ich stanovisko server Idnes.cz.

„Všetky fakty ukazujú, že to nie je bežná chrípka. Prosím, zdržte sa týchto vyjadrení aspoň teraz.  Každý laik s kalkulačkou si ľahko spočíta, kam sa v horizonte jedného mesiaca môžeme dostať, keď nebudeme nič robiť," rozhonil s Prymula.