Chcú ju mučiť

V drsných správach jej nadávajú do špín, dezolátok a mimoriadne vulgárnym slovníkom sľubujú pomstu v podobe fyzickej likvidácie, mučenia, hromadného znásilnenia a ublíženia jej rodinným príslušníkom. Nechutný prípad už rieši Národná kriminálna agentúra ako nebezpečné vyhrážanie sa. Policajný prezident vyhlásil, že už majú podozrivú osobu, ktorá sa útokmi stojí. „Ďakujem pekne všetkým za podporu. A ďakujem aj RTVS za to, ako sa za mňa postavila.

Podobne drsné správy ma od práce neodradia, ale sú svedectvom o tom, ako veľmi naša spoločnosť zhrubla,“ vyhlásila Marta Jančkárová. „Mali by sme sa všetci zamyslieť, čo s tým a s akou veľkou zodpovednosťou musia vystupovať všetky verejne činné osoby. A zároveň myslím na ďalších ľudí, ktorí dostávajú podobne nenávistné správy. Slušnosť má nakoniec vždy navrch,“ dodala v stanovisku Jančkárová, ktorá nie je jediná žurnalistka, ktorá čelí podobným útokom.

Šéfka spravodajstva TA3 Zuzana Martináková nedávno pre mediaklik.sk priznala, že dokonca dostali ultimátum, aby do 168 hodín vyhodili moderátorov Richarda Dírera a Rastislava Ilieva. Vyhrážkam čelil aj ich kolega Peter Bielik, ktorý sa takisto venuje politike.

Varovali sme ich

Opätovné vírenie vášní politikmi, ktoré robí z novinárov ciele, vypuklo práve na piate výročie vraždy Jána Kuciaka (†27) a Martiny Kušnírovej (†27). Rodičia, priatelia a kolegovia si pred pár dňami na zosnulých snúbencov boľavo zaspomínali aj na krste knihy Kuciak a na premiére filmu Kuciak: Vražda novinára. Obe akcie sa konali v bratislavskej Starej tržnici s účasťou stoviek hostí.

Prišla aj prezidentka Zuzana Čaputová s partnerom Jurajom Rizmanom, viceprezidentka Európskej komisie Věra Jourová či syn zavraždenej maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej (†53). „V Bruseli sme upozorňovali, že pre skorumpovanú politiku a všemocných oligarchov sa to môže zopakovať. A stalo sa! Štyri mesiace po maminej vražde sa to udialo u vás, na Slovensku, keď zabili Jána a jeho priateľku,“ uviedol Matthew Caruana Galizia.

Ako Remiášová

Rodičia zavraždených Zlatica Kušnírová, Jana a Jozef Kuciakovci vyjadrili vážne obavy, či sa ako spoločnosť, ktorá je extrémne rozdelená, vyberáme správnym smerom. K moci sa opäť hlásia tí, ktorí pred piatimi rokmi utekali pred nahnevanými davmi v uliciach.

„Ja by som bola radšej, keby nás nikto nepoznal, že by som nebola to ,tornádo z východu‘, ako vy hovoríte,“ odľahčila smutnú atmosféru na premiére Zlatica Kušnírová. Priznala, že s Kuciakovcami si neraz predstavujú, aké by to bolo, keby navštevovali svoje deti a ich deti vo Veľkej Mači. Už by možno mali vnúčatá a neraz sa doťahujú, ku komu prvému by na dvore utekali. Aj takto si liečia rany a stratu, ktorá nikdy neprebolí…

Reč prišla aj na pomstu. Smrť, samozrejme, nikomu nepraje. „Raz som sa nechala zlákať na akciu v Sabinove. Dostala som kvety. Keď sa to Martinka dozvedela, povedala mi, aby som ich vrátila. To už nešlo. ,Mami, tak ich vyhoď.‘ Neskôr, na výročie vrážd, som si spomenula na príhodu s kyticou. Fico práve organizoval MDŽ. Chcela som urobiť niečo podobné, ako spravila pani Remiášová Mečiarovi, ale bohužiaľ, nevydalo, lebo nabúchaní esbéeskári ma nevpustili dnu. A potom sa už pridružili babky demokratky a jeden pán s tromi vlasmi v cope v šiestich radoch...“ povedala zlomená matka s tým, že satisfakciou by jej bol aj jeden dobre mierený pľuvanec.

Pokračovanie na nasledujúcej strane.