"Dlhé roky sa hovorievalo, že zmysel britskej kráľovskej rodiny je čisto dekoratívny, jej ceremónie atrakciou pre turistov a jej škandály vítanou potravou pre bulvár. A veru, že si – dnes už síce matne, ale predsa – pamätám celú sériu škandálov ťahajúcich sa od svadby teraz už Karola III. s „neurodzenou“ Dianou, jej podvádzanie, komplikované vzťahy všetkých rodinných príslušníkov až po „odcudzenie sa“ princa Harryho a jeho manželky Meghan," píše na blogu denníka Pravda bývalý europoslanec a dnes filozof a publicista Boris Zala, ktorý pridal aj pár osobných postrehov.
"Iste, kráľovnej Alžbete sa škandály vyhýbali, alebo ona šikovne im. Ale všimnite si, všetky nie sú o ničom inom iba o rodinných techtloch-mechtloch. Alžbeta bola dôstojná panovníčka aj milá pani. Zažil som ju osobne v roku 2008. Ako predseda Zahraničného výboru NR SR som jej vtedy predstavoval našu vládu. Aj sme v širšej spoločnosti povečerali. Správala sa veľmi civilne, čo je dnes prirodzené azda pre všetkých príslušníkov európskych kráľovských rodín. Feudálny spôsob správania už vymizol. Aj preto, že v politickej a mocenskej realite jednotlivých štátov už vlastne žiadnu moc nemajú," dodal Boris Zala.
Svedok úpadku
Britská kráľovská rodina podľa neho žije a udržuje si svoje privilégiá z peňazí daňových poplatníkov, ktorí sú stále poddanými Jej Veličenstva. A aj keď sa mnohí jej príslušníci dajú na podnikanie, ich postavenie a príjmy ich od začiatku stavajú do neporovnateľne výhodnejšej pozície oproti iným. "Navyše v Spojenom kráľovstve naďalej existuje celý systém zákonodarstva, ktoré udržuje aristokraciu ako privilegovanú vrstvu nielen v dekoračnom zmysle: viac ako 50 % pôdy je stále v rukách aristokracie; v tomto sa od 18. storočia zmenilo iba to, že pozemkoví vlastníci poberali z fondu spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ dotácie, o ktorých sa našim slovenským „grófom“ ani nesníva," pokračuje Boris Zala.
Publicista, ktorý bol slovenským poslancom v Europarlamente píše, že nie je veru čo obdivovať na 70 rokoch britskej histórie. Alžbeta II. nebola ani tak symbolom stability, ako to interpretuje väčšina komentátorov, ale skôr bola svedkom úpadku Spojeného kráľovstva: od nedobrovoľnej straty skoro všetkých kolónií (v boji o ktoré sa Briti dopustili nespočetného množstva zločinov až po koncentračné tábory v Keni, ktoré sa zavreli až začiatkom 60. rokov) cez neuveriteľné poníženie v Suezskej vojne až po nárast anglického nacionalizmu, ktorého výsledkom bol brexit.