Z plného zdravia

Je streda, prijímací deň. Na zubatom tatranskom slnku počúvame príbeh o študentovi, ktorého koronavírus natoľko vyčerpal, že do sanitky ho záchranári doslova dotiahli. Jedna zo žien skončila na umelej pľúcnej ventilácii, odpojili ju z nej po takmer troch týždňoch. Prežila, no stále ťažko dýcha a ledva sa hýbe.

„Pred dvomi rokmi som bol v Starom Smokovci na dovolenke. Na horské chaty som doslova vybehol. Nikdy som nebýval chorý, dnes som slabý ako mucha. Unavím sa už pri pár krokoch chôdze,“ posťažuje sa nám jeden z chlapov, ktorý tiež dostal koronavírus. V Tatranskej Polianke sa chce dať dokopy.

V Tatranskej Polianke je sanatórium, kam dnes mieria aj pacienti, ktorí prekonali koronavírus.
Zdroj: JÁN DZÚR

Niektorým ľuďom sa po prekonaní COVID-19 úplne zrútil svet. Viacerí majú stále astmatické prejavy, objavujú sa u nich im doteraz neznáme záchvaty dýchavice. Výrazne sa zadýchavajú už po rovine, trápi ich trvalý dráždivý kašeľ.

„Najhoršie COVID-19 znášajú tí, ktorých táto nevyspytateľná choroba prekvapila v plnom zdraví. Niekoho po nej bolia kĺby až tak, že nemôže chodiť, iní nevládzu dýchať,“ pokračuje primár Reinhardt. Paradoxne, mnohým pri funkčnom vyšetrení pľúc vychádzali normálne spirometrické hodnoty. No stačilo pľúca zaťažiť a v organizme sa už nedokázalo vytvoriť potrebné množstvo kyslíka. V takomto prípade môže ísť napríklad o embolizáciu, upchatie krvnej cievy krvnou zrazeninou.