Slovensko postupne uvoľňuje prísne opatrenia, ktoré na takmer rok uväznili v obývačkách státisíce rodín. V dobe pandémie koronavírusu mnohí rodičia pracovali z domu, ich deti sa vzdelávali dištančne. Aby svoje pracovné a školské povinnosti zvládli,  museli si nakúpiť nové notebooky, tablety aj smartfóny.

Predaj osobných počítačov na globálnom trhu sa podľa agentúr Gartner a IDC vlani zastavil na čísle 302  miliónov kusov, čo je o trinásť percent viac ako rok predtým. Ide o najrýchlejší rast za ostatné dve desaťročia, pričom hlad po nových technológiách ešte pribrzdil nedostatok čipov a núdza o polystyrén, do ktorých komputery balia!

         „Obrovský dopyt po osobných počítačoch sa onedlho prejaví na životnom prostredí. V jednom smartfóne - v batérii, kábloch, mikrofóne, čipe, zvaroch, obrazovke či v obale - nájdeme okolo tridsať rôznych prvkov periodickej tabuľky. Nikde na svete sa nenachádzajú na jednom mieste,“ podotýka Lesanka Blažencová z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica a koordinátorka projektu Elektroodpad-Dopad. Ťažba nerastných surovín pre elektroniku v Afrike, Kanade, Rusku, či Austrálii, rovnako ako finalizácia súčiastok v Ázii, tak zasahuje celý svet.