Meteorológovia spozorneli. Na prelome februára a marca sa môže poriadne ochladiť. Portál noviny.sk píše, že dôvodom je príliš vysoká teplota v stratosfére a jav zvaný rozpad polárneho víru. Na to, že sa stratosféra oteplí a následne Európu môže postihnúť výrazné ochladenie, upozornili britskí meteorológovia.

„Teraz sa očakáva, že by sa tam malo otepliť o 50 stupňov Celzia. Inak hodnoty, ktoré tam zaznamenávame, dosahujú aj menej ako -80 stupňov Celzia,“ hovorí klimatológ Pavel Faško.Toto oteplenie so sebou prináša takzvaný rozpad polárneho víru, ktorý ovplyvňuje počasie na severnej pologuli.

Prídu prudké mrazy?

Odborníci zatiaľ nevedia predpovedať presné oblasti a ani aké veľké mrazy môžeme očakávať. No už aj v minulosti sa stalo, že rozpad polárneho víru priniesol prudké ochladenie aj na Slovensko.

Na snímke dievča robí anjela v čerstvo napadanom snehu v nedeľu 5. februára 2023 v Trenčianskych Stankovciach. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Zdroj: Radovan Stoklasa

Rozpd polárneho kruhu nie je neobvyklý jav. Deje sa raz za dva - tri roky v druhej polovici zimy a vždy prináša teplotné výkyvy. Presný dôvod oteplenia v stratosfére odborníci zatiaľ nepoznajú.