V tichej lokalite zhruba osem kilometrov od centra Modeny si svetoznámy operný spevák Luciano Pavarotti († 71) vybral za svoj domov vilu postavenú v osemdesiatych rokoch. Jeho druhým útočiskom bol priestranný byt v New Yorku.

Spálňa je plná rodinných fotografií.
Spálňa je plná rodinných fotografií.
Zdroj: L.L.

Utajený dizajnér

Staroružový dom za zelenou bránou z prednej strany nepúta na seba mimoriadnu pozornosť. Nenápadnosť preferoval aj maestro. Upútala ho tiež tým, že navôkol ho nerušili žiadni bezprostrední susedia a mal sa kam ukryť pred fanúšikmi i napriek tomu, že spoločnosť a pozornosť miloval. Aby sa v dome cítil ako v raji, napriek pracovnej vyťaženosti zariaďovanie nenechával len na svoju v poradí druhú manželku Nicolettu Mantovani. Mimochodom, bola od neho mladšia o štyridsať rokov. Pasoval sa do roly dizajnéra a navrhol väčšinu miestností. Dal si záležať na tom, aby bol obklopený prírodnými materiálmi a teplými farbami. Tak ako si dom zariadil, tak ho dnes môžu návštevníci vidieť. V priestrannej vile trávil Luciano posledné roky svojho života.

Maestrova obývačka
Maestrova obývačka
Zdroj: L.L.

Všade samé obrazy

Vo vstupnej hale vraj býval najmä predpoludním. Bez ohľadu na to, či ho cez deň čakalo vystúpenie alebo nie, často sedel za klavírom, hral operné árie a popritom precvičoval hlasivky. A to nielen svoje. Kým bol ešte v dobrej kondícii, vyvoleným nadaným spevákom poskytoval hodiny spevu práve u seba doma. Holé steny by ste uňho hľadali márne. Väčšinu z nich zdobia obrazy, ktoré namaľoval práve jeden z najznámejších operných vokalistov sveta. Plátno, štetce a pestré farby jednoducho miloval. Keď ho kopla múza, dokázal pri tejto záľube tráviť celé dni i noci. Umelecké diela aj zbieral. Posielali mu ich najmä fanúšikovia a boli s jeho podobizňou. Ak by bol niekto zmätený, ktoré z malieb stvoril Pavarotti, stačí na nich hľadať podpis LUPA. Spojené slabiky z mena a priezviska sa stali jeho umeleckou skratkou.

Obrat, ktorý spevák namaľoval.
Obrat, ktorý spevák namaľoval.
Zdroj: L.L.

Vozil sa výťahom

Hoci je to dnes ťažko uveriteľné, Luciano v mladosti chvíľku pracoval ako učiteľ telesnej výchovy a dokonca túžil byť futbalistom. V tom čase ho ešte netrápila obezita. Až neskôr ho premohol silný apetít. Obľúbené lahôdky konzumoval v príliš veľkých množstvách, čo sa radikálne odrážalo na jeho váhe. Hoci trojposchodový dom je veľmi priestranný, pohyb v ňom si jeho majiteľ uľahčoval, ako mohol. Dal si doň zabudovať výťah. Schody maľované načerveno využívala teda najmä jeho pani s dcérou Alicou. Aj keď v ňom bývali spoločne, vraj jej dnes nepatrí. Spravuje ho Pavarottiho nadácia.

Pod dohľadom bodygardov

Na stenách jednej z izieb visia aj maestrove ocenenia, zblízka možno obdivovať jeho kostýmy i líčidlá. Pracovná i súkromná korešpondencia je zas zverejnená v jeho pracovni. Možno si prečítať listy od Hillary Clintonovej, princeznej Diany alebo speváka Bona z kapely U2. Na poschodí dokonca premietajú i videá z jeho súkromného archívu. Vidieť, že išlo o veselého a vtipného muža s obrovskou charizmou. Taký ostal aj v očiach obyvateľov Modeny, v ktorej sa narodil i poslednýkrát vydýchol. Tí, ktorí mali príležitosť sa s ním aspoň na okamih stretnúť, hovoria o ňom len v superlatívoch. Oceňujú, že nezabudol na chudobné pomery, v ktorých vyrastal a vážil si každého, s ktorým prišiel do styku. Dostať sa k nemu do jeho tesnej blízkosti však nebolo jednoduché. Neustále ho strážili ochrankári.

Akoby tam stále bol

Prechádzať sa po maestrovom dome je silný zážitok. Duch, ktorý po ňom zostal, je všadeprítomný. Iste to umocňuje aj fakt, že v každej z miestností počuť jeho spev. Okrem toho tiež množstvo detailov, a to v kúpeľni voľne zavesená osuška, akoby práve vyšiel zo sprchy, prípadne váha za dverami, vo vitríne mobil, z ktorého telefonoval, pero, ktoré nosil a v šatníku klobúk, šál ši košele, ktoré si rád obliekal. Človek má pocit, akoby si Luciano Pavarotti len odskočil a čochvíľa bude späť. Žiaľ, už sa nevráti. Zomrel na rakovinu pankreasu. Naposledy vydýchol 6. septembra 2007 vo svojej posteli obklopený rodinou a priateľmi.

Šatník
Šatník
Zdroj: L.L.