Deväťročná Quvenzhané sa stala novou tvárou, ktorá o Oscara zabojuje s osvedčenými veteránmi. A to doslova, pretože v hlavnej ženskej kategórii je spolu s ňou nominovaná aj Emmanuelle Rivová, ktorá je o sedemdesiatsedem rokov staršia! Quvenzhané hrá vo filme Divoké bytosti južných krajín malé dievčatko, ktoré sa spolu s chorým otcom snaží prežiť v delte Mississippi, ku ktorej sa blíži búrka.

Sama Wallisová krajinu okolo veľrieky pozná veľmi dobre, žije asi STO kilometrov od New Orleansu. A ak si lámete hlavu nad jej menom – vzniklo zložením krstných mien jej rodičov, mama je učiteľka a volá sa Qulyndreia a otec kamionista má zasa v občianskom Venjie. A k začiatočným slabikám svojich mien pridali rodičia ešte slovíčko „zhan“, čo vo svahilčine znamená rozprávkový.

Preceňovaná?

Ešte k filmu. Asi sme v zlatom veku kinematografie, keď zlá ekonomická situácia núti tvorcov rozprávať jednoduché a pravdivé príbehy zo života, bez zbytočných digitálnych efektov, bez drahých kostýmov a výpravnej réžie. Tu sa ukáže skutočné, priam naturálne herectvo. V prípade Quvenzhané sa aj kritici rozdelili do dvoch táborov a jednotlivé skupiny sa pýtajú, či malé dievčatko bolo skutočne také dobré v deklamácii, alebo sa to všetko len zbytočne preceňuje, pretože hravé dieťa vlastne iba urobilo to, čo je mu vlastné, hralo sa.

Svojho času sa tvrdilo, že herectvo asi nemôže byť také náročné umenie, keď také malé dieťa ako Shirley Templová získa Oscara. Pravda však je, že Quvenzhané musela zaujať viac ako jej rovesníčky, na konkurze do filmu sa ich totiž tlačilo vyše štyroch tisícok. Napokon rolu dostala, aj s pomocou malej ľsti, jej mama totiž pred komisiou zaklamala o veku. Tvorcovia hľadali dieťa, ktoré už dosiahlo šesť rokov, jej dcéra mala vtedy necelých päť.

Grgá na povel

Treba povedať, že Quvenzhané sa so svojou úlohou zžila dokonale. Vo filme hrá malé dievčatko vyrastajúce bez mamy, ktoré je odkázaná na spoločnosť polodivokých zvierat. Odtiaľ aj meno filmovej hrdinky Hushpuppy. Presne takto sa v slangu označuje malý kus jedla, ktorý sa hádže vyhladovaným zvieratám na upokojenie. Maličká Hushpuppy vníma prírodu ako spleť rôznych živých vecí, ktoré do seba nádherne zapadajú a ktoré treba rešpektovať. Keď sa po búrke zdvihne storočná voda a začínajú ožívať prehistorické zvieratá, malá hrdinka musí zachrániť nielen seba, svojho chorého otca, ale celú potápajúcu sa dedinu.

Do svojej úlohy Quvenzhané skočila rovnými nohami a štáb si ju obľúbil aj preto, že takmer pri každej scéne na pľaci prichádzala so svojím uhlom pohľadu na vec a tým zreálňovala svoju detskú postavu. Okrem toho dokázala na povel kričať tak, že štábu praskali bubienky, a režisér bol ohromený aj jej neobyčajnou schopnosťou grgať na povel.

Tým ho vraj dostala už na konkurze. Sama Quvenzhané v rozhovoroch, ktoré poskytuje, tvrdí, že sa to naozaj nemusela učiť, že tak to dokáže odmalička. Ale za svoju prednosť aj tak označuje skôr schopnosť komunikovať s dospelými a lásku k zvieratám, ktorá jej pomohla aj pri nakrúcaní. Inak si pomáha najmä modernými technológiami, počas jedného z nedávnych oceňovaní čítala svoju ďakovnú reč z mobilného telefónu...

Pozor na úspech

V prípade úspechu si Quvenzhané bude musieť dávať veľký pozor, aby s ňou život nezamával tak, ako s jej detskými predchodcami. Asi najznámejším príkladom je Drew Barrymorová, ktorá v siedmich zažiarila v Spielbergovom filme E. T. Mimozemšťan, a keď sa z nej stala tínedžerka, prepadla drogám a alkoholu. Aj Lindsay Lohanová odštartovala ako úspešné a milé dievčatko, no a potom prišli skôr škandály ako herecké výkony hodné priaznivej kritiky. Lindsay je dnes objekt bulváru a predčasný úspech z nej spravil zmätenú celebritu, ktorej filmy nikto nepozná, ale ktorej škandály vie vymenovať každý. A Macaulay Culkin? Hviezda filmu Sám doma dnes vyzerá ako bezdomovec a uvažuje o samovražde...

Iste, sú aj detskí herci, ktorí slávu zvládli. Z poslednej silnej generácie napríklad Dakota Fanningová, Abigail Breslinová či Haley Joel Osment. Ten získal oscarovú nomináciu, keď mal jedenásť. Už ako dieťa múdro vyhlasoval, že nechce nasledovať príklad hercov, ktorí robia prácu len pre peniaze...

Oscar na dosah

Ak Quvenzhané pretaví nomináciu na skutočný zisk Oscara, vstúpi do dejín. Už teraz sa stala najmladšou nominovanou, keď prvenstvo zobrala Keishe Castle-Hughesovej, ktorá mala štrnásť, keď ju vybrali medzi päť najlepších za úlohu dievčatka, čo sa vo filme Pán veľrýb priatelí s týmito obrovskými cicavcami. A najmladšia držiteľka Oscara v hlavnej ženskej hereckej kategórii? Marlee Matlinová za film Bohom zabudnuté deti. Mala vtedy dvadsaťjeden rokov.

A keď niekto bude argumentovať, že Shirley Templová bola oveľa mladšia a už sa oháňala zlatou soškou, treba vedieť, že to bol čestný Oscar. Shirley mala necelých sedem a Akadémia ju ocenila za výnimočný prínos filmovému priemyslu. Takže Quvenzhané ide na rekord.

Aj najstaršia

Quvenzhané bude o Oscara súperiť s historicky najstaršou nominovanou herečkou – Emmanuelle Rivovou (85), ktorá upútala v Hanekeho filme Láska. Keby sa jej podarilo kategóriu vyhrať, takisto by prepísala dejiny. Doteraz najstaršou herečkou, ktorá získala cenu Akadémie za hlavnú úlohu, bola Jessica Tandyová za stvárnenie Daisy Werthanovej vo filme Šofér slečny Daisy. Mala vtedy osemdesiat rokov.